6 lajme për qershorin në biografi, të zeza, të mitura, fantastike apo historike

Qershor. Skena botuese vazhdon të lëvizë dhe shfaqet i ri pritet në treg. Në vitin e njëqindvjetorin e vdekjes së Benito Pérez Galdós, nuk mund të mungonte një biografi si e Yolanda Arencibia. Por gjithashtu kthen një shitës më të mirë si Joël dicker, një titull historik si Koka e lopës, Një Referues fantazia e të rinjve, një sukses flakërues i Noir korean ose toni i roman perendimor que tiene lugat.

Por Qershor do të jetë gjithashtu kushtuar romanit historik me shume intervista shkrimtarëve të këtij zhanri, pasi tashmë e mbarova majin me Teo Palacios. Një kënaqësi e vërtetë për të pasur Pedro Santamaria, Leon Arsenal o Louis clog, ndër disa më shumë.

Galdos. Një biografi - Yolanda Arencibia

Yolanda Arencibia është një Profesor veteran Kanarian i letërsisë spanjolle i cili fitoi janarin e kaluar Çmimi Comillas për Histori, Biografi dhe Kujtime, nga Tusquets Editores, për këtë biografi të bashkatdhetarit të tij të shquar. Ajo është gjithashtu ekspertja më e madhe bashkëkohore në punën e saj.

Në të vlen karrierën e gjerë letrare të autorit dhe në të njëjtën kohë ai e kornizon atë në kontekstin historik dhe shoqëror në të cilin jetoi. Për këtë ai përdor tekstet më të ndryshme nga Galdós të tilla si romanet e tij, veprat dramatike dhe kujtimet. Thelbësore në këtë vit Galdosian.

lugat - Jon Bilbao

Jon Bilbao është autor i disa titujve si p.sh. Si një histori tmerri o Nën ndikimin e kometës, dhe gjithashtu ka fituar çmime për ta.

Tani paraqiti këtë libri me tregime që përbëjnë në sfond a roman perendimor. Ka yje a inxhinier se, gjatë një qëndrimi në Kaliforni, ai takon dy njerëz që do t'i ndryshojnë jetën. E para është Katharina, një vajzë gjermane e cila përfundon të jetë gruaja e tij. Dhe e dyta ka vdekur për një shekull. Eshte John dunbar, paraardhës i pronarit të fermës ku po qëndron, a karakter i karakterit të dhunshëm dhe të frikshëm, prandaj nofka Bazilisk, i cili përfaqëson thelbi klasik i Perendimit te eger.

Koka e lopës - Antonio Pérez Henares

Perez Henares na sjell tani figura e një pushtuesi mbase më pak e njohur ose portretizuar se të tjerët. Menjëherë, zbritje ESA legjenda e zezë që tërheq kohën e Pushtimi spanjoll i Amerikës me këtë argëtim jeta e Cabeza de Vaca, një njeri që dinte të kuptonte dhe mbronte mënyrën jeta autoktone në shekullin XVI.

Kënga e këngëve dhe balada e gjarprit - Suzanne Collins

arrij parathënie e një prej sagave më të suksesshme të letërsisë për fantazi të mitur: ajo e Lojërat e urisë.

Yjet Koriolanus Snou, tetëmbëdhjetë, të cilët në mëngjesin e të korrave që do të fillojnë Lojërat e XNUMX-të të Urisë, përgatiten për një mundësi unike: arrij lavdinë si mentor i Lojërave. Fati i familjes së Borës gjithashtu varet nga ai. Por gjithçka është kundër tij.

Vajza e vetme - My Ae SEO

"Mbresëlënëse", «Koreanët kanë shpikur përsëri melodramë»,« Ata kanë marrë dëshminë e Nordikëve ... ». Ata janë disa nga Epitete dhe fraza të dedikuara dhe klasike të marketingut të përbashkët për gjininë. Dhe tani u takon koreanëve. Pa dyshim, ata kanë kuotën e vitit në kinema dhe në muzikë nuk ka asgjë si grupet dhe grupet e destinuara për konsum masiv dhe sukses mes të rinjve. Kështu që unë luaja hidhni në erë tregun e botimeve too.

Prandaj ky titull që dëshiron të dalë në pah dhe është i parë nënshkruar nga skenaristi dhe shkrimtari Mi Ae Seo. Në të interpretohet psikologu ligjor Seon-gyeong në jetën e të cilit shfaqen dy persona: a vrases serial me famë botërore Lee Byeong-do, i cili kishte qëndruar i heshtur deri atëherë, dhe Vajza njëmbëdhjetë vjeç nga martesa e mëparshme të burrit të saj.

Seon-gyeong kujdeset për vajzën, nëna e së cilës vdiq nga forma dhe gjyshërit e saj me të cilët ajo jetoi gjithashtu kanë vdekur në një zjarr të pashpjegueshëm. Por vajza në dukje e padëmshme mezi flet dhe vepron çuditshëm. Dhe disi Seon-gyeong beson se Sjelljet e vrasësit serik dhe vajzës kanë gjëra të përbashkëta, por të cilat?

Gjëegjëza e dhomës 622 - Joël Dicker

Dhe për të 3 qershor kemi përsëri Joël Dicker, i cili paraqet një titull të ri me synimin për të lexuar verën e ardhshme. Vendos atë në Zvicra, atdheu i tyre, i cili rezulton se nuk është ai vend idilik që duket dhe ata na shesin.

Kthehuni me tjetër melodramë, përsëritja e modelit me sfondin e shkrimtarëve dhe proceset krijuese, ku na tregon për zbulimin e a kufoma en kati i dhoma 622 nga Palace de Verbier, një hotel luksoz në Alpet Zvicerane. Hetimi policor që nuk do të përfundojë dhe, me kohë, ajo që ka ndodhur do të harrohet.

Protagonist është vetë shkrimtari i cili, vite më vonë, arrin në të njëjtin hotel për të kapërcyer një ndarje sentimentale. Y do të përfundojë duke hetuar krimin e vjetër me ndihmën e Scarlett, i ftuari i bukur dhe romancieri aspirues në dhomën tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.