Shtator. Përzgjedhja e lajmeve editoriale

arrin shtator përsëri. Pushimet përfundojnë ose fillojnë, por më pak. Ajo që nuk ndalet së bëri është të lexosh. Me perspektivën e vjeshtës tashmë afër, shtatori sjell edhe tituj të mëdhenj të lajmet editoriale. Kjo është një përzgjedhje nga 6 prej tyre ku emra të tillë si p.sh Perez-Reverte, Perez Gellida, Domingo Villar ose amerikane Don WinlowlowMe Por ata të gjithë premtojnë histori të mira edhe në perspektivë. I hedhim një sy.

Përkthyes - José Gil Romero dhe Goretty Irisarri

Shtator 1

Shkruar me katër duar nga Jose Gil Romero, nga Ishujt Kanarie, dhe Goretti Irisarri, nga Galicia, të cilët për gati tridhjetë vjet kanë qenë një çift krijues si në letërsi ashtu edhe në film. Tani ata paraqesin këtë roman që na çon pak para takim në Hendaye midis Frankos dhe Adolf HitleritMe Atëherë takohemi Elsa braumann, një grua e re Përkthyes librash gjerman i cili jeton në Madrid në vitin 1940 duke u kujdesur për motrën e tij.

Një natë ata e thirrën atë nga Kapiteni për një mision sekret lidhur me atë takim midis Frankos dhe Hitlerit. Në ato ditë, Elsa filloi të bëhej intime me Kapiten Bernalin, shefin e sigurisë për operacionin, një njeri të kulturuar dhe një dashnor të filmit si ajo. Por pastaj dikush kërcënon Elsën që ta përfshijë në një operacion kundërzbulimi ku do të keni tre minuta për të vjedhur dokumente të caktuara nga Franko në trenin për në Hendaye.

Disa histori të plota - Domingo Villar

Shtator 8

I ilustruar me linocuts nga Carlos Baonza, Domingo Villar lë mënjanë, për momentin, romanet e tij për inspektori Leo Caldas dhe na e paraqet këtë zgjedhja e tregimeveMe Unë pata fatin të dëgjoja njërën prej tyre në takimin e fundit me Domingon që munda të merrja pjesë dhe mbaj mend se si të gjithë ne që ishim atje e gjetëm shkëlqyeshëm dhe ne i kërkuam me forcë që t'i botonte ato. Pra, shkrimtari Vigo i ka nxjerrë nga sfera më personale në të cilën i kishte dhe i ka bashkuar në këtë vepër.

Ndarje në lëkurë - Cesar Pérez Gellida

Shtator 9

Ata po e shesin atë si romanin më të mirë të Pérez Gellida, por në këtë pikë shkrimtari Valladolid nuk ka më nevojë të provojë asgjë se ai është ndër emrat më të mirë kombëtarë në zhanrin e zi. Fakti është se tani na sjell një thriller psikologjik me historinë e dy shokë të fëmijëve që kanë një borxh të pashlyer dhe janë në qytetin e Urueña

I saj Álvaro, një shkrimtar i suksesshëm dhe Mateo, një kryqistër i rrënuar, i cili përfundon i bllokuar në planimetrin kaotik mesjetar të qytetit dhe nën një gjëmim. Të dy janë pjesë e a lojë makabre në të cilën hakmarrja do t'i çojë ata të marrin vendime që do të ndikojnë në jetën e tyre nëse njëri prej tyre arrin ta përfundojë ditën.

Pema e mollës - Christian Berkel

Shtator 15

Gjithashtu arrin një nga romanet më të rëndësishëm në Gjermani në kohët e fundit dhe tashmë ka shitur më shumë se 350.000 kopje të shitura dhe është përkthyer në 8 gjuhë.

Na çon në 1932 Berlin dhe atje takohemi Sala dhe Oto, të cilët janë trembëdhjetë dhe shtatëmbëdhjetë kur bien në dashuri. Ai është nga një familje e nëndheshme e klasës punëtore dhe ajo është hebreje dhe vajza e një familje ekscentrike intelektualësh. Por rrugët e tyre do të ndahen kur në 1938 Sala duhet të largohet nga Gjermania për t'u strehuar në Paris dhe Otto shkon në front si mjek i ambulancës.

A Dhomë e denoncojnë dhe e fusin në një Kamp përqëndrimi në Pirenej, por atëherë do të keni fatin të jeni në gjendje të fshiheni në një tren të nisur për në Lajpcig. Derisa Otto do të bjerë rob i rusëveMe Pasi Sala do të përfundojë duke mbërritur në Buenos Aires, por, pavarësisht viteve pa u parë, ata kurrë nuk do ta harrojnë njëri -tjetrin.

Italiani - Arturo Pérez-Reverte

Shtator 21

Këtë ditë dy peshat e rënda, Pérez-Reverte dhe Don Winslow, përkojnë në premierën e veprave të reja. I pari paraqet këtë roman, tjetri pas Vija e zjarrit, vendosur në 1942 dhe 1943 dhe frymëzuar nga ngjarje të vërtetaMe Tregon një episod të lufta dhe spiunazhi ndodhi gjatë Luftës së Dytë Botërore në Gjibraltar dhe gjirin e Algeciras.

Pastaj Zhytësit luftarakë italianë ata po fundosnin dhe dëmtonin katërmbëdhjetë anije aleate në atë zonë. Elena Arbues, një librashitës njëzet e shtatë vjeçar, Gjej një mëngjes duke ecur në plazh tek një një nga ata zhytësit, kaloi jashtë mes rërës dhe ujit. Duke e ndihmuar atë, ajo nuk e di se ky veprim do të ndryshojë jetën e saj dhe se dashuria që ajo do të ndiejë për këtë njeri është vetëm fillimi i një aventure shumë më të rrezikshme.

Qyteti që digjet - Don Winslow

Shtator 21

Titulli i ri i bestsellerit të Amerikës së Veriut, Don Winslow, do të detyrohet të presë pak. Ne kemi akoma shijen e rotos vitin e kaluar dhe tani e paraqet këtë Qyteti që digjet, e cila premton një sukses të ri.

Jemi në vitin 1986 në Zot, Rhode Island, dhe atje ai punon shumë bregdetari Danny RyanMe Ai është gjithashtu një burrë i dashuruar, një mik i mirë dhe herë pas here i bën muskujt funksionojnë ndaj atyre të bashkimit të krimi irlandez e cila kontrollon pjesën më të madhe të qytetit. Por Deni dëshiron të fillojë nga e para larg Providencës. Pikërisht atëherë shfaqet një grua, një Helenë moderne e Trojës, e cila do të provokojë një luftë mes grupeve rivale e asaj mafie dhe Deni do të përfshihet në të pa qenë në gjendje ta shmangë atë. Dhe do të duhet të përpiqeni të mbroni familjen tuaj, miqtë tuaj dhe shtëpinë e vetme që keni njohur ndonjëherë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.