Sytë e verdhë të krokodilëve

Sytë e verdhë të krokodilëve

Sytë e verdhë të krokodilëve

Sytë e verdhë të krokodilëve (2006) është një roman shitesi me i mire nga shkrimtarja, gazetarja dhe mësuesja franceze Katherine Pancol. Nga ana tjetër, ky libër është pjesa e parë e një trilogjie homonime të vazhduar nga Valsi i ngadaltë i breshkave (2008) y Ketrat e Parkut Qendror janë të trishtuar të hënën (2010).

Përveç kësaj, suksesi i jashtëzakonshëm editorial i Les Yeux Jaunes des Krokodilat - Emri origjinal në frëngjisht - e ka bërë Pancol të njohur ndërkombëtarisht. Në fakt, ky titull mori, ndër të tjera, Çmimin Maison de la Presse. Po kështu, historia e tij u soll në ekranin e madh në 2014 nën drejtimin e Cécile Talerman; me protagonist Emmanuelle Béart dhe Julie Depardieu.

Përmbledhje e Sytë e verdhë të krokodilëvenga Katherine Pancol

Qasja fillestare

Josephine është një grua 40-vjeçare që jeton në Paris me burrin e saj Antoine dhe dy vajzat e tyre, Hortense dhe Zoe. Ne fillim, Pavarësisht nga dështimi i dukshëm i martesës së saj, ajo nuk është në gjendje të marrë një vendim përfundimtar për shkak të pasigurisë së saj. Në çdo rast, ndarja është e pashmangshme, sepse burri i saj ka një fytyrë patetike pasi u pushua nga armeria ku punonte.

Për më shumë inri, Antoine ka qenë në atë situatë për një vit dhe, në vend që të dridhet, ai fillon të jetë i pabesë me gruan e tij. Pastaj vjen diskutimi përfundimtar me ndarjen logjike. Që nga ai moment, një seri ngjarjesh disi surreale dhe të ndërlidhura janë lëshuar. Njëra prej tyre është puna që Antoine merr në Afrikë si menaxher i një ferme krokodilësh.

Personazhet dytësore

Ngjarjet e tjera të çuditshme përfshijnë personazhet dytësore. Së pari: Shirley enigmatike, një fqinjë e veçantë; dhe e dyta: Nëna e ftohtë e Josephine Henriette. Kjo e fundit u martua me magnatin Marcel Gorsz në një martesë të dytë, gjë që e ka lejuar atë të ketë jetën joshëse që dëshironte gjithmonë.

Pika e lakimit

Ecuria e ngjarjeve merr një kthesë radikale kur Iris, Motra tërheqëse e Josephine, Ai pretendon se ka shkruar një roman, megjithëse, është një gënjeshtër. Për më tepër, ai preferon ta mbajë mashtrimin deri në fund, deri në pikën që i kërkon motrës së tij të shkruajë tekstin. Megjithëse Josephine nuk e pëlqen idenë, në fund ajo pranon të hartojë tekstin në këmbim të marrjes së shumicës së parave (dhe shlyerjes së borxheve të saj).

për muaj më vonë libri shfaqet i botuar, përmbajtja e të cilit bazohet në numrin e madh njohuri historike nga Josephine rreth shekullit të XNUMX-të. Fillimi u bë një sukses editorial; Irisi merr të gjithë famën; Josephine, fitimet. Sidoqoftë, miqtë e historianit dyshojnë se ajo është autori i vërtetë i librit dhe kjo përfundon duke ndikuar në marrëdhëniet midis motrave.

Analizë

temë

Komploti përmban rrethanat që rrethojnë jetën e përditshme të burrave dhe grave të zakonshëm në një metropol si Parisi. Atje, anëtarët femra të historisë manifestojnë (secila në mënyrën e vet) dëshirat e tyre të paplotësuara në mes të një historie plot gënjeshtra. Por jo gjithçka është lot dhe zhgënjim, ka edhe vend për dashuri, të qeshura dhe ëndrra.

Simbolika

Les Yeux Jaunes des Krokodilat Shtë një libër i ngarkuar me shumë simbolikë. Per te filluar, sytë e verdhë të zvarranikëve përfaqësojnë forma të ndryshme të frikës: e vdekjes, e jetës, e të bërit vetvete, të humbasësh, të them të drejtën ... Të gjithë personazhet janë mjaft të frikësuar nga diçka.

Në mënyrë të ngjashme, Pancol krahason cilësitë e personazheve të tij përmes kapjes. Për shembull: Henriette Gorsz nuk ka frikë nga asgjë, vetëm se nuk ka para të mjaftueshme. Prandaj, ai e përçmon vajzën e tij të vogël, Josephine, e cila është e ndjeshme dhe bujare. Në vend të kësaj, vajza e saj e madhe, Iris, i transmeton Henriette (një imazh të) gjithçkaje që admiron: forcën dhe fuqinë.

Konceptimi i veprës

Katherine Pancol detajoi se si së bashku me historinë e tij gjatë një interviste dhënë në 2015 për Sophie Mason të portalit Australian Puplat e rrushit të zjarritd. Pastaj, autori francez aludoi në frazën e Isak Dinesen që thotë: "ajo fillon me një perceptim, një lloj paralajmërimi të shfaqjes ... Pastaj personazhet vijnë, marrin skenën dhe bëjnë historinë".

Ndikimet

Sytë e verdhë të krokodilëve evidencon larminë e temave dhe stileve që Katherine Pancol ka lexuar që kur ishte fëmijë. Pra, në intervista të ndryshme ajo ka pohuar se i pëlqente të lexonte përralla të mitologjisë egjiptiane, arabe dhe skandinave. Në mënyrë të ngjashme, shkrimtari francez përmendi Vëllezërit Karamazov (Dostojevski), Le Pere Goriot (Balzac), madje edhe David Copperfield.

Një protagonist i bazuar në një personazh të vërtetë

Pancol i shpjegoi Masonit se protagonisti i tij bazohet në një person real. “Ajo dhe unë biseduam, ajo kishte një pamje të modës së vjetër, pak simpatike dhe ndërsa dëgjoja, ndjeva atë ndjenjë të njohur! Josephine ishte gati të lindte ”. Me ato fjalë, shkrimtari francez përshkroi një studiuese që ajo takoi në një plazh të Normandisë.

gjithashtu, Pancol përmendi se studiuesi i CNRS (Qendra Kombëtare e Kërkimit Shkencor - shkurtesa Franceze) ishte përqendruar në një studim të vetëm për 30 vjet: Shitësit e gazetave të udhëtimit të shekullit të XNUMX-të në Francë. Nga ajo pikë e tutje, autori zhvilloi një botë rreth Josephine, e cila, ndryshe nga personazhi i vërtetë, analizon personazhe nga shekulli i XNUMX-të.

Lindja e një trilogjie

Në fillim, shkrimtari galik nuk mendoi të krijonte një trilogji. Megjithatë, në fund të librit të parë, Pancol vazhdoi të mendonte për personazhet ... "Çfarë ndodhi me jetën e tyre? Ishe i trishtuar apo i lumtur? Në këtë mënyrë, u shfaqën dy këstet e njëpasnjëshme në të cilat ekspozohen perspektivat e ndryshme të personazheve të tjerë.

Për autorin, Katherine Pancol

Ai lindi më 22 tetor 1954, në Casablanca, Marok; në atë kohë ky qytet ishte ende pjesë e një protektorati francez. Kur ishte pesë vjeç, Katherine e vogël u transferua në Paris me familjen e saj. Më vonë, Gjatë rinisë së saj, ajo u trajnua për t'u bërë një mësuese e frëngjishtes dhe latinishtes.

Një jetë e tërë e lidhur me letrat dhe gazetarinë

Në mesin e viteve 70, Pancol përfundoi doktoraturën e tij në Letrat Moderne në Universitetin e Nanterre dhe filloi karrierën e tij gazetare. Pas botimit të romanit të tij të parë, Moi d'abord (Unë i pari, 1979), ai u zhvendos në New York. Atje, ai u regjistrua në Universitetin Columbia për të ndjekur një kurs shkrimor krijues dhe më pas vazhdoi punën në atë universitet.

Duke filluar nga viti 1981, shkrimtari francez filloi të punonte si redaktor për novela dhe si kolumnist në revista elle y Paris Match. Në mediat e lartpërmendura, ai fitoi famë të konsiderueshme për shkak të stilit të intervistave të tij. Ndërsa ishte në Mollën e Madhe, Katherine Pancol u martua dhe kishte dy fëmijë (një femër dhe një mashkull). Ajo aktualisht është e divorcuar dhe jeton në Paris.

Librat e Katherine Pancol

Eugjen & moi (2020) është libri i njëzet e dytë i nënshkruar nga Pancol, i cili vlerëson një karrierë letrare që zgjat katër dekada. Shtë një garë që filloi në 2006 falë nisjes së Sytë e verdhë të krokodilëve. Nuk është për t'u habitur, ky tekst është përkthyer në pothuajse një duzinë gjuhësh; midis atyre: kineze, koreane, italiane, polake, ruse, ukrainase dhe vietnameze.

Bibliografi

Përveç atyre të përmendura Moi d'abord, Les Yeux Jaunes des Krokodilat y Eugène & Moi, Lista e librave të Pancol plotësohet nga titujt e mëposhtëm:

 • Barbari (Barbare, 1981)
 • Scarlet ju lutem (Scarlett, po e mundur, 1985)
 • Burrat mizorë nuk ecin rrugëve (Les hommes cruels ne qarkullues pas les rues, 1990)
 • Nga jashte (Vu de l'extérieur, Seul, 1993)
 • Një fotografi kaq e bukur: Jackie Kennedy (1929-1994) (Imazhi une si bukuroshe, Points ribotohen, 1994)
 • Edhe një vallëzim (Encore une danse, 1998)
 • Et monter qartësisht dhuron amour të pamasë ... (2001)
 • Një burrë në distancë (Largësia un homme à, 2002)
 • Më mbaj: jeta është dëshirë (Embrassez-moi, 2003)
 • Valsi i ngadaltë i breshkave (La Valse Lente des Tortues, 2008)
 • Ketrat e Parkut Qendror janë të trishtuar të hënën (Les écureuils de Central Park janë të trishtuar, 2010)
 • vajzat [Episodi 1: Vallëzoni gjatë ditës] (2014)
 • Vajzat 2 [Episodi 2: Vetëm një hap larg lumturisë] (2014).
 • Vajzat 3 [Episodi 1: Eja me kokë në jetë] (2014)
 • Tri puthje (Baisers trois, 2017)
 • Bug bed (2019)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.