Stieg Larson

Citim nga Stieg Larsson.

Citim nga Stieg Larsson.

Stieg Larsson ishte një autor suedez i vlerësuar në të gjitha gjerësitë e botës për zgjimin, në intimitetin e hijes së natës, një talent i madh letrar. Ishte një mrekulli e njohur dhe, në të njëjtën kohë, një fenomen editorial dhe kinematografik. Ajo ndërtoi një reputacion të madh si një gazetare lufte, një feministe e bindur, një duhanpirëse zinxhir dhe një dashnore e romaneve të krimit.

Sigurisht, lufta e palodhur kundër abuzimit dhe dhunës është gjithashtu pjesë e trashëgimisë së tij. Të gjitha këto cilësi e bënë Larsson një figurë legjendare. Prandaj, legjionet e tij të lexuesve nuk janë për t'u habitur, siç është edhe pozicioni i tij i respektuar në sferën letrare. Eshte me shume, figura e tij fitoi një ajër mistik falë - për pjesën më të madhe - të veprës së tij më famëkeqe, Mijëvjeçarit, botuar pas vdekjes.

biografi

Lindja dhe fëmijëria

Karl Stig-Erland Larsson lindi në Västerbotten, Suedi, më 15 gusht 1954. Ishte fryt i bashkimit të një çifti të ri dhe të përulur, i cili më vonë nuk mund ta mbështeste atë për shkak të burimeve të tyre të kufizuara financiare. Si pasojë, shkrimtari u rrit me gjyshërit e tij në Norsjö, një zonë rurale në periferi të Västerbotten.

Më vonë, në vitin 1962, gjyshi i tij, i cili ishte shtylla dhe mentori i tij në fushën politike dhe të të drejtave të njeriut, ndërroi jetë. Larsson, me vetëm 8 vjeç, ai ishte shumë i prekur. Ky lajm i papritur e detyroi atë të kthehej te prindërit e tij biologjikë, një situatë që i shkaktoi siklet djalit, sepse ai kurrë nuk arriti të përshtatej.

Adoleshenca

Gjatë vitit 1964, një vit i ri i parë Stieg shijoi transkriptimin ditë e natë në një makinë shkrimi të zhurmshme. që e kishte marrë si dhuratë. Sidoqoftë, lumturia ishte jetëshkurtër. Keqkuptimi i familjes së tij për tingullin e artefaktit, së bashku me problemet e papajtueshmërisë në mjedisin e ri, ata e çuan autorin të largohej nga shtëpia në moshën 16 vjeç.

Gazetar dhe aktivist social

Në vitet XNUMX, Stieg u zhyt në politikë. Ai i shërbeu vendit të tij për dy vjet në shërbimin e detyruar ushtarak; më vonë, ai u regjistrua në Lidhjen e Punëtorëve Komunistë. Megjithëse ai kurrë nuk kishte një karrierë universitare si i tillë në gazetari, ai fitoi një pozicion si reporter i luftës për praktikën e tij ushtarake.

Midis 1977 dhe 1999 ai punoi si një dizajner grafik dhe gazetar për një agjenci të quajtur Tidningarnas Telegrambyra (TT). Në në 1995 ai promovoi Fondacionin Expo, një institucion i ngarkuar me studimin e apogjeit të racizmit në vendin suedez. Përveç kësaj, u bë redaktor i revistës të këtij fondacioni, ku ai pohoi njohuritë e tij për grupet e ekstremit të djathtë në Suedi.

Partneri juaj i pakushtëzuar

Paralelisht me punën e tij si reporter i luftës, ai gjithashtu promovoi protesta kundër Luftës së Vietnamit në Suedi. Në një nga këto protesta ai e njihte dashurinë, personi i cili do të ishte partneri i tij i pakushtëzuar deri në pjesën tjetër të ditëve të tij. Bëhej fjalë për një arkitekte dhe aktiviste politike të bukur suedeze, të quajtur Eva Gabrielsson.

Gabrielsson dhe Larsson kurrë nuk morën vendimin për një martesë zyrtare në mënyrë që të mos rrezikonin jetën e saj. Dhe kjo ishte logjike, pasi Stieg kërcënohej vazhdimisht me vdekje nga lëvizjet politike të së djathtës. Kështu, Ata kurrë nuk konsumuan ose lanë ndonjë dokument të bashkimit ligjor midis tyre. Sidoqoftë, ata jetuan së bashku për 30 vjet, deri në vdekjen e Larsson.

Burra që nuk i duan gratë.

Burra që nuk i duan gratë.

Librin mund ta blini këtu: Burra që nuk i donin gratë

Një pasion i ndezur në "kohën e tij të lirë"

Duke pasur një jetë kaq të fshehur nga vëzhgimi publik, Suedezi u strehua në dy zhanre magjepsëse për të: tregim dhe fantashkencë. Pasioni i tij për letërsinë e inkurajoi atë për të shkruar gjatë pasditeve dhe netëve, pasi kishte përmbushur profesionet e tjera zyrtare. Edhe në ditë të gjata të netëve të gjata.

Punimet, mendimet e tij

Veprat e tij kanë qenë objekt polemikash për disa personalitete në letërsi. Nga njëra anë, ka shumë mendime pozitive në të cilat Stieg Larsson përshkruhet si një gjeni letrar. Në fakt, në shumë qarqe letrare ai konsiderohet si një nga shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit të XNUMX-të.

Nga ana tjetër, shkrimtarë si Mario Vargas Llosa vizualizon stilin e Larsson si:

"... një degë e ferrit, ku gjyqtarët predikojnë, psikiatrit torturojnë, oficerët e policisë dhe spiunët kryejnë krime, politikanët gënjejnë, biznesmenët mashtrojnë dhe institucionet në përgjithësi duken pre e një pandemie korrupsioni me përmasa Fujimori."

Trilogji Mijëvjeçarit

Midis 2001 dhe 2005, Stieg iu përkushtua vetes për të shkruar më shumë se 2.200 faqe të sagës së tij të quajtur Mijëvjeçarit, emër që i dha revista fiktive e romaneve të tij. Shtë një seri prej tre romanesh krimorë të vendosur në Suedi, të cilat kanë dy personazhe kryesore: Lisbeth Salander dhe Mikael Blomkvist.

Protagonisti vepron si a haker i aftë antisocial 20-vjeçare me kujtesë fotografike, dhe partneri i saj është një gazetar. Së bashku ata janë gjithmonë të përfshirë në një seri ngjarjesh që i bëjnë ata fajtorë për akuzat penale. Pra, për të mohuar akuzat, ata duhet të gjejnë fajtorët e vërtetë.

Burra që nuk i donin gratë (2005)

Kjo është vepra e parë letrare e trilogjisë, dhe u botua në vendlindjen e shkrimtarit muaj pas vdekjes së tij. Ishte vetëm ky detaj i fundit fatal që katapultoi dhe përhap me shpejtësi famën e romanit në të gjithë botën. Brenda saj, Harriet Vanger, një grua nga një familje e pasur, zhduket në një ishull në Suedi.

Pas tridhjetë e gjashtë viteve të pasigurisë për vendndodhjen e tij, hetimi vazhdon me shumë pyetje. Misteri e çon Henrik Vanger (xhaxhai i personit të zhdukur) të zbulojë fatin e gruas. Për ta bërë këtë, ai punëson Mikael Blomkvist, i cili, nga ana tjetër, gjen mbështetje në Lisbeth Salander për të zgjidhur çështjen.

Vajza që ëndërroi një ndeshje dhe një kanaçe benzine (2006)

Vajza që ëndërroi një ndeshje dhe një kanaçe benzine.

Vajza që ëndërroi një ndeshje dhe një kanaçe benzine.

Njihet në Amerikën Latine si Vajza që luajti me zjarr është vëllimi i dytë i aventurave të Mikael Blomkvist dhe Lisbeth Salander. Në këtë pjesë të dytë, shkrimtarja i jep Salanderit shumë më shumë rëndësi, sepse ajo hetohet nga policia nën akuzën e vrasjes.

Një gazetar dhe e dashura e tij janë vrarë, për shkak të një artikulli në lidhje me trafikimin e grave nga Evropa Lindore. Dokumenti në fjalë do të botohej në revistë Mijëvjeçarit, por krimi cungon gjithçka. Provat tregojnë Salander si të dyshuarin kryesor, prandaj Blomkvist duhet të provojë se ajo është e pafajshme.

Mbretëresha në pallatin e drafteve (2007)

Kjo këst e tretë shiti më shumë se 200.000 kopje në vetëm një ditë. Komploti i tij përqendrohet në një çështje të re për çiftin e hetuesve. Salander kërkon të bëjë drejtësi më vete, kështu që ai shkon pas njeriut që u përpoq kundër jetës së tij dhe institucioneve publike që zhbënë të gjitha provat e këtij krimi.

Vdekja dhe trashëgimia e papritur

Vullneti i Larsson ishte të bënte 10 romane kriminale, por vdekja e tij e papritur nuk e lejoi atë të vazhdonte punën e tij letrare. Sidoqoftë, familja e tij i dha të drejtat e botimit David Lagercrantz, i cili ka vendosur të vazhdojë me veprat e tjera. Padyshim, strategjia ka qenë një sukses i jashtëzakonshëm.

Stieg Larsson vdiq në Stokholm më 9 nëntor 2004, nga një sulm në zemër.. Pas veprës së tij të vazhdueshme dhe të përkushtuar letrare, jetonte një njeri me një shije të tepruar për duhan, kafe dhe ushqim junk. Përveç kësaj, ai vazhdimisht vuante nga pagjumësia dhe lodhja. Mjerisht, të gjithë këta elementë rezultuan në një kombinim të rrezikshëm që i dha fund jetës së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.