Protagoniste femra të atdheut bashkëkohor të romanit të zi

Ne jetojmë një epoka e artë për personazhet kryesore femra të cilat, në çdo rast, kanë qenë gjithnjë në letërsi. Por eshte në zhanrin e zi ku po i fitojnë ato tani nivele më të larta të popullaritetit dhe sukseseve. Kështu që unë kaloj nëpër disa prej tyre emrat e romanit tonë kriminal kryesisht, edhe pse me përmendja e të huajve të tjerë dhe precedentët. Ato janë krijuar nga autorë meshkuj dhe femra, gjë që është shumë e mirë për barazinë po aq të hakmarrë sa pretendohet.

Pararendësit

Jane Marple - Agatha Christie

Sigurisht që jo. Jane Marple, lte zonjusha Marple, krijuar nga zonja e madhe universale e misterit që ishte Agatha Christie, është një nga të parët dhe më të famshmit protagoniste femra te zhanrit. Po, ato janë romane krimi ose misterioze sesa ajo që përcaktohet sot si e zezë. Por pavarësisht nga numri i krimeve ose format e tyre pak a shumë të thyer, zgjuarsi, aftësi dhe punë e mirë nga Jane Marple për të zgjidhur ato raste Gjithmonë punon.

Larg është kolegu juaj francez dapper ... më falni, belg, Hercule Poirot, më britaniku se çaji në orën 5 dhe gjithashtu Më e adhurueshme Zonjusha Marple.

Paraqesin

Lisbeth Salander - Stieg Larsson

Pa dyshim, la hacker Gruaja suedeze me tatuazhet e saj, gjeniun dhe karakterin e saj të paepur, shënon një para dhe pas në përhapjen e protagonisteve të forta dhe të fuqishme femra në zhanër. Larsson mori një ekuilibër i mirë në krijimin e tij dhe atë të protagonistit mashkull, gazetarit Michael Blomkvist. Megjithëse ajo vodhi të gjitha skenat në atë bombë letrare që ishte, dhe është akoma, saga Mijëvjeçari. Lisbeth gjuajti armën e fillimit dhe forcën e saj, karizma dhe imazhi i tij nuk janë barazuar përsëri.

Petra Delicado - Alicia Giménez-Barlett

Giménez-Barlett është një pionier në ndërtimin e një karakteri kryesor femër në zhanrin e zi. Inspektorja e tij e policisë Petra Delicado, e cila punon në Barcelona, u shfaq për herë të parë në roman Ritet e vdekjes i 1996.

Delikate shënoi pikën e qëndrueshmëri e përzier me ndjeshmëri dhe idealizëm, përveç brishtësisë së fshehur në ironi. Në jetën e tij profesionale ai është shumë kompetente dhe vendimtare, dhe jeta e tij private dhe sentimentale është po aq e pavarur sa e ndezur. Shkurtimisht, a precedent i mirë për të hyrë në zhanër.

Elena Blanco - Carmen Mola

El fenomeni i fundit i vendlindjes romani i zi ka qenë ajo e Carmen Mola (pseudonim gjë që rrit më tej misterin) dhe të tij, për momentin, dy romane me protagoniste inspektorin madrilenas Elena Blanco. Ajo u prezantua në shoqëri në Nusja cigane dhe ka vazhduar në Rrjeta vjollcë.

Thonjtë e ndezur histori të denja për të Noir më i thyer dhe brutal që ka ndodhur kohët e fundit në këto pjesë, Elena Blanco mund të jetë grup i të gjitha kanoneve dhe klikimeve të rezervuara për personazhet meshkuj protagonistë klasikë të zhanrit. I fortë në karakter dhe i munduar nga zhdukja e djalit të tij, me një tendencë për të vetëshkatërrim, të jetës sentimentale komplekse ose pa komplekse. Dhe, sigurisht, vendimtare dhe e fuqishme në punën e saj, gjithashtu pa komplekse. Ideale për lexuesit që duan të zhyten në zhanër pa anestezi ose xhaketa shpëtimi.

Bruna Husky - Rosa Montero

La detektiv futuristik nga Rosa Montero, a replikant në të gjithë ligjin, krijuar për të Lot mbi shi, homazhe për një klasik të filmit shkencor si Blade Runner, edhe pse me një bazë letrare në historinë e të njëjtit zhanër nga Filip S. Dik.

Ne takojmë Husky në Madrid i vitit 2109 ku është rritur numri i vdekjeve të replikantëve që çmenden papritmas. Dhe pavarësisht se jeni në atë shoqëri të paqëndrueshme të së ardhmes, vlerat që ekzistojnë mbeten universale dhe të përjetshme, edhe nëse jeni një replikant, agresive, ju ndiheni të gabuar dhe e gjeni veten në diella.

Antonia Scott - Juan Gómez-Jurado

Nga arritjet më të fundit në skenën e protagonisteve të mira romane të krimit femra kemi Antonia Scott, krijimi më i fundit të autorit në atë Mbretëresha e Kuqe. Ne nuk do të largohemi nga Madridi, kësaj here nga Lavire, ku jeton Antonia, një grua shumë e veçantë me një inteligjencë e jashtëzakonshme e cila ka shpëtuar dhjetëra jetë, por gjithashtu ka humbur gjithçka. Pra, ai nuk dëshiron të dalë përsëri në botë. Por ai do, dhe ajo që ai ka arritur ka qenë që të verboj dhe të fiksoj të gjithë.

Grace Saint Sebastian - Ana Lena Rivera

Gjithashtu një tjetër i porsaardhur, ky hetues mashtrimi, krijuar nga Ana Lena Rivera en Çfarë heshtin të vdekurit, ka bërë një vend në panoramën e personazheve kryesorë femra të mira. Kësaj here en një histori që ndërthur shumë mirë misterin, kërkimin dhe sjelljen të një ambienti (kryesisht Oviedo) që shoqëron të dy personazhet dytësorë shumë të njohur.

Grace Saint Sebastian gjithashtu shënohet nga humbja e një fëmije, është inteligjent, intuitiv dhe efektiv, dhe martesa dhe familja juaj janë shumë të rëndësishme. Kështu që do të kthehet së shpejti me më shumë tituj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.