Sa komike Mortadelo dhe Filemón ka?

komike mortadelo dhe filemon

L Komike Mortadelo dhe Filemón Ata janë një klasik në Spanjë dhe në pjesën tjetër të botës. Praktikisht të gjithë fëmijët do të kenë lexuar disa komike për këta dy agjentë që kanë një mënyrë të veçantë të punës. Nëse mund ta quani si bëjnë ata. Por, A e keni pyetur ndonjëherë veten se sa komike Mortadelo dhe Filemón ka?

Në këtë artikull do të përqendrohemi jo vetëm në këtë pyetje, por edhe në njohjen me disa nga komiket më të rëndësishme, duke ditur se cili ishte i pari që doli (dhe kur doli) dhe disa detaje të tjera. Të fillojmë?

Kur doli komiku i parë Mortadelo dhe Filemón

mortadelo dhe filemon komike

Siç e dini, dhe nëse jo ju kemi thënë tashmë, Mortadelo dhe Filemón janë dy personazhe të krijuar nga Francisco Ibáñez, i cili vdiq në korrik 2023. Nga të gjitha komiket e tij, ky është një nga më të njohurit, por e vërteta është se ka shumë me tutje.

Në fakt, Mortadelo y Filemón nuk ishte krijimi i parë i Ibáñez, por një gjë që e bëri atë të fillojë të njihet. DHE Komiku i tij i parë u botua në revistën Pulgarcito në 1958.. Konkretisht, numri i revistës është 1394 (në rast se dëshironi ta merrni nga koleksionistë ose të dorës së dytë). Në të, Ibáñez na prezantoi me Mortadelo y Filemón, një agjenci informacioni.

Në fillim ishte thjesht një strip komik. Por ishte aq i suksesshëm sa përfundoi duke u bërë komik i tij.

Tashmë në ato vizatimet e para i kishim personazhet të karakterizuar siç njihen tani (edhe pse kanë ardhur në zhvillim, ju paralajmërojmë gjithashtu). Nga njëra anë, Mortadelo ishte i gjatë, tullac dhe i pëlqente të vishej. Filemon kishte vetëm dy qime në kokë, ai ishte gjithmonë i zemëruar dhe çdo gjë e acaronte.

Sa komike Mortadelo dhe Filemón ka?

Mundial 2022

Ju tashmë e njihni komiken e parë Mortadelo dhe Filemón. Por që nga viti 1958 kanë kaluar shumë vite. Dhe duke marrë parasysh se ishte një sukses i plotë dhe ata filluan të pyesin Ibáñez për më shumë rreth këtyre personazheve, është logjike të mendosh se do të ketë shumë komike për këta dy agjentë.

Por nuk ka aq shumë, në të vërtetë. Që nga korriku 2023, kur vdiq autori i tij origjinal, mund të gjeni në treg 224 botime nga Mortadelo y Filemón. I fundit ishte Kupa e Botës në Basketboll 2023.

Të gjitha ato mund të blihen në Amazon, në dyqane të specializuara të librave komik apo edhe në internet.

Cilat janë komiket më të rëndësishme të Mortadelo dhe Filemón?

faqet komike të mortadelo dhe filemon

Nuk ka dyshim se 224 botime shkojnë shumë. Por jo të gjithë ishin njëlloj të suksesshëm dhe as nuk u pëlqyen të gjithë njëlloj. Në këtë kuptim, disa nga komiket më të rëndësishme nga Mortadelo y Filemón janë si më poshtë:

sulfat atomik

Botuar në vitin 1969, megjithëse është e lehtë ta gjesh tani, Historia ka të bëjë me një shpikje shumë të rrezikshme, sulfat atomik. Ky objekt është vjedhur dhe Mortadelo dhe Filemón do të duhet të ndjekin hajdutët dhe ta rikuperojnë para se të lëndojë dikë. Edhe pse ne tashmë e dimë se kjo zakonisht nuk është e lehtë për agjentët.

Vini re se kjo ishte edhe historia e parë e gjatë për këta personazhe. Kjo është arsyeja pse vlerësohet kaq shumë.

Njëqindvjetori i pestë

Një tjetër nga komiket më të mira të Mortadelo dhe Filemón është ky, i cili u lançua për të festuar njëqindvjetorin e pestë të zbulimit të Amerikës. Doli në vitin 1992, në rast se nuk dëshiron të bësh llogaritë, dhe komploti u fokusua në Profesor Bacterio dhe shpikja e tij: një makinë për të udhëtuar në të kaluarën.

Super vendos të mos rrezikojë, kështu që ai thërret Mortadelo dhe Filemón provojeni dhe dërgojini në kohën kur Kolombi zbuloi Amerikën. Kështu që ju mund të jeni të parët që dëshmoni ato ngjarje.

Kështu ata përfundojnë në Sevilje në 1992 ku takojnë Colón, Fray Bartolomé de las Casas dhe ndihmojnë në përgatitjen e anijeve. Sigurisht, me ndihmën e tyre gjërat nuk do të shkojnë shumë mirë.

Kurajo dhe... për demin!

Edhe një herë kemi një tjetër komik që ia vlen shumë. Është botuar në vitin 1970 dhe protagonistëve tanë do t'u duhet të rikuperojnë planet e Projektit Bartolo, të vjedhura nga qendra kërkimore agronautike e kozmosit.

Por sigurisht që banda e minjve, të cilët janë ata që i kanë grabitur, nuk do t'ua lehtësojnë, sidomos sepse Vendi i fshehjes së planeve është briri i një demi trim.

Topi katastrofik

Pak më moderne, e vitit 1982, është ky komik që ndërthur humorin me futbollin. Dhe komploti zhvillohet në ditët para finales së Kupës së Botës, gjë që e ndihmoi Ibanez të satirizojë pak sportin.

Komploti ndjek atë top katastrofik, a top futbolli që është i mbushur me një gaz të veçantë bakteriologjik. Kushdo që e aspiron atë bëhet gomar. Problemi është se ata planifikojnë ta përdorin atë për ta kthyer të gjithë popullsinë në këto kafshë.

Tani, Mortadelo dhe Filemón do të duhet ta rikuperojnë atë, ta shkatërrojnë atë dhe në të njëjtën kohë të gjejnë terroristët dhe t'i eliminojnë ata.

Misioni për Spanjën

Më afër, nga viti 2021, në të cilin ata vendosën të bënin një turne në gjeografinë spanjolle. Komploti vazhdon njësoj si gjithmonë, thërret Super Mortadelo dhe Filemon në mënyrë që ata të përpiqen t'i japin fund biznesit të drogës që po përhapet në të gjithë vendin. Kështu që ata do të duhet të udhëtojnë në të gjithë Spanjën Zbuloni se kush është banda dhe jepini fund pak nga pak.

Le të riciklojmë!

I publikuar në vitin 2011, ky komik u përpoq, në një farë mënyre, të rriste ndërgjegjësimin për riciklimin. Sigurisht, sipas stilit komik dhe humoristik të Ibáñez.

Parcela ka si pikë qendrore kursimin e parave. Dhe është ajo TIA duhet të kursejë dhe për ta bërë këtë eliminon teknologjinë dhe rikuperon metodat e vjetruara të dikurshme: llastiqe, katapultë, makina...

Meqenëse duhet të bëjnë teste për të zbuluar nëse janë efektivë kundër "djemve të këqij" të kohës, ata vendosin që Mortadelo dhe Filemón të përballen me ta duke përdorur ato objekte. Dhe, sigurisht, gjërat nuk shkojnë aq mirë sa mund të pritej.

Çfarë komike të tjera të Mortadelo dhe Filemón dini që mendoni se duhet të jenë në listën e më të mirëve? Lërini ato në komente.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.