Roberto Segura. Biografia dhe njerëzit e famshëm

Robert Segura ishte një nga më të mëdhenjtë karikaturistëtepoka e artë e komikëve në Spanjë. Unë tashmë e përmenda atë në një artikull tjetër, por sot jua kushtoj këtë ekskluzivisht juve. Krijuesi i Rigoberto Picaporte, beqar i madh o Zotërinjtë e Alcorcón dhe dembel Pepon, për meritën e tij ai ka shumë më tepër personazhe sesa ne kemi një moshë që e mbajmë mend me dashuri. Aty shkon rishikimi.

Robert Segura

Ky karikaturist katalanas është një nga dobësitë e mia së bashku me Ibáñez, Escobar, RAFPurita CamposMe Lindur ne Badalona Më 14 shkurt 1927, ai ishte një skenarist dhe karikaturist dhe i përket brezit brilant të 57 karikaturistëve që kishin shtëpinë botuese mitike BrugueraMe Inshtë në atë vit kur ai vizaton kapakët e tij të parë me ngjyra dhe specializohet në seri me personazhe dhe tema tradicionale, të cilat portretizojnë ndërsa satirizojnë shoqërinë spanjolle të viteve '60 dhe '70. Dhe gjithashtu arriti në vitet '80 me E Muchamarcha -s, riinterpretimi i fundit i përshtatshëm për kohën i bandave të tij të zakonshme të miqve që filloi me Banda e gëzuar o Banda.

Nga një thirrje e hershme, në moshën 14 vjeç ai ishte regjistruar tashmë në Shkolla e Arteve dhe Artizanatit në BarcelonëMe Dhe nga atje, pas një bashkëpunimi në shtyp, ai hyri në studiot Macián, të cilat i ishin kushtuar prodhimit të serive vizatimore. Ishte boshllëku i nevojshëm për të arritur në Bruguera, ku ai zhvilloi karrierën e tij të shkëlqyer si karikaturist, së bashku me emrat më të mirë dhe më të mëdhenj në komike spanjolle.

Ajo që më pëlqen akoma më shumë de Segura është, përveç goditje kaq dinamike dhe ekspresive në vizatimet e tij, i madh aftësia për të portretizuar ato situata të përditshme. Për shembull, në familjet e komikëve të tij kishte një marrëdhënie tashmë të ngushtë, një reflektim i asaj shoqërie që tashmë do të hapet në një demokraci shumë të ngushtë.

Personazhe dhe seri

 • Rigoberto Picaporte, beqar i madh

Es ndoshta personazhi i tij më i kujtuarMe E krijoi atë në 1957, ku u shfaq në revistë ThumbelinaMe Me rrezikun e rënies në stereotipin e lehtë për shkak të gjendjes së protagonistit të tij, Segura i pajisi si shumë personazhe ashtu edhe situatat me shumë ironi. Dhe edhe pse ai është një humbës i përjetshëm, sa herë që lexojmë një komik Rigoberto mendojmë se këtë herë do të dalë mirë për të. Portreti i tij, ai i beqarit të moshës së mesme, tashmë më i pjekur se i ri dhe jo tërheqës, preket nga këmbëngulja e tij në martesën e tij e fejuara, Luftëtari Cencérrez, i cili mbante gjithmonë një karabinë Dona Abelarda, nëna e tij. Dhe kështu, natyrisht, nuk kishte asnjë mënyrë.

Por Segura, si gjithë ai brez karikaturistësh, iu desh t'i përkushtohej seri të ndryshme në të njëjtën kohë për të fituar jetesën me pak më shumë qetësi shpirtërore. Përpjekja gjithashtu u siguroi atyre një zotërim i pashembullt i tregtisëMe Dhe në nivelin e shkollave të mëdha evropiane, por pa arritur kurrë të njëjtin njohje dhe prestigj ndërkombëtar.

 • Zotërit e Alcorcón dhe Pepón dembel

U shfaq në 1959 en Xha Gjallë dhe ato gjithashtu mbahen mend shumë. Mund të thuhet se ata janë akoma në modë, sepse kush nuk ka ose nuk njeh një kunat si Pepon? Dhe është se Pepón është makthi i Arturo Alcorcon, një punonjës zyre me ambicie shoqërore dhe profesionale, i cili duhet të merret me të, një endacak dembel i cili, për t’i dhënë fund Arturos, ka mbrojtjen e motrës së tij, e cila e përkëdhel dhe e mbron atë.

 • Banda Gëzuar - Panda - Los Muchamarcha's

Për lexuesit më të vegjël, kishte këto banda miqsh dhe hutimet e tyre fëminore dhe rinore në të cilat Segura evoluon me kalimin e viteve dhe rrethanat shoqërore.

 • Piluca, vajzë moderne (1959) - zambak (1970)

Ndoshta të preferuarat e mia, ato ishin krijimet e tij që synonin audiencën femër që lexonte revista si Lily. Ajo tregoi aventurat dhe gabimet e dy vajzave me karakter dhe trajektore të ngjashme.

 • Personazhe të tjerë ishin gjithashtuKapiteni Serafin dhe djali i tij i kabinës Diabolin o Pepe Barrena ose Laurita Bombón, sekretare e drejtimit.

I sigurt ndërroi jetë në Premià de Mar, në Dhjetor 2008.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)