Julio Cortázar: poezi

Citim nga Julio Cortázar

Citim nga Julio Cortázar

Julio Cortázar ishte një shkrimtar i njohur argjentinas, i cili u dallua në skenën letrare botërore për veçantinë e teksteve të tij. Origjinaliteti i tij e shtyu të përpunonte vepra të rëndësishme poetike, romane, tregime, proza ​​të shkurtra dhe të ndryshme. Për kohën, puna e tij u nda me paradigmat; ai udhëtoi me liri dhe dominim total midis surrealizmit dhe realizmit magjik.

Në karrierën e tij të gjatë, Cortazar ai ndërtoi një koleksion të fuqishëm librash të gjithanshëm dhe kuptimplotë. Jo per asgje konsiderohet si një nga autorët kryesorë të fenomen letrar i njohur si "bum i Amerikës Latine“. Ai gjithashtu bëri punë të dukshme si përkthyes në Unesco dhe në disa shtëpi botuese. Në këtë profesion të fundit spikasin veprat e tij mbi veprat e: Edgar Allan Poe, Daniel Defoe, André Gide, Marguerite Yourcenar dhe Carol Dunlop.

Vepër poetike nga Julio Cortázar

prani (1938)

Teksti u botua në vitin 1938 me pseudonimin Julio Denis. Është një botim i kufizuar i paraqitur nga Editorial El Bibliófilo. U shtypën vetëm 250 kopje, të cilat përbëhen nga 43 sonete. Në këto poezi mbizotëronte muzika, krahas kërkimit të harmonisë dhe paqes. Kortazar Ai nuk ishte krenar për këtë vepër, e konsideroi një akt impulsiv dhe të papjekur, ndaj nuk pranoi ta ribotonte.

Në vitin 1971, në një intervistë me JG Santana, shkrimtari komentoi sa vijon në lidhje me veprën: "Një mëkat i rinisë që askush nuk e di dhe që nuk ia tregoj askujt. Është e fshehur mirë…”. Megjithëse dihet pak për këtë libër, disa nga ato sonete janë shpëtuar, një prej tyre është:

"muzika"

I

agim

Ata dyfishojnë ritet e natës, duke pritur

e shpatës portokalli - derdhje

pafund, oleander mbi mish me krahë-

dhe zambakët luajnë në pranverë.

Ata mohojnë - mohojnë veten - mjellmat e dylli

përkëdhelja e bërë nga shpata;

ata shkojnë - shko ti - nga veriu në askund

Shkumë noti derisa të vdesë dielli

Është krijuar muri i avionëve unikë.

Disku, disku! Shikoje atë, Jacinto,

mendo si për ty e uli gjatësinë!

Muzika e reve, melopea

vendosi të formojë për fluturimin e saj bazamentin

Duhet të jetë një varrim në mbrëmje.

Pameos dhe meopa (1971)

Është përmbledhja e parë me poezi e botuar me emrin e tij. ajo është e një përmbledhje me disa nga poezitë e tij. Cortázar hezitoi të paraqiste poezinë e tij, ai ishte jashtëzakonisht i turpshëm dhe i kujdesshëm për kompozimet e tij në këtë zhanër. Lidhur me këtë komentoi: “Unë jam një poet i vjetër [...] edhe pse pothuajse çdo gjë të shkruar në atë rresht e kam mbajtur të pabotuar për më shumë se tridhjetë e pesë vjet”.

Në vitin 2017, Editorial Nórdica i bëri homazhe autorit duke botuar këtë vepër, e cila përmbante poezinë që ai shkroi nga viti 1944 deri në 1958. Libri është i ndarë në gjashtë pjesë — Secili me titullin e tij—, të cilat përmbajnë nga dy deri në katër poezi, pa asnjë lidhje mes tyre apo datë përpunimi. Pavarësisht ndryshimit të dukshëm midis secilit prej teksteve - mungesa e rastësisë në marrës, subjekt, amplitudë ose ritëm - ata ruajnë stilin e tyre karakteristik. Ky botim përmbante ilustrime nga Pablo Auladell. Një nga poezitë është:

"Kthimi"

Nëse nuk di asgjë për gojën tënde veç zërit

dhe nga gjoksi juaj vetëm jeshilja ose portokallia e bluzave,

si te mburremi se te kam ty

më shumë se hiri i një hije që kalon mbi ujë.

Në memorien time mbaj gjestet, grykën

sa e lumtur më bëri dhe kështu

të qëndrosh në vetvete, me të lakuarat

prehja e një imazhi të fildishtë.

Kjo nuk është një punë e madhe që më ka mbetur.

Gjithashtu opinionet, zemërimi, teoritë,

emrat e vëllezërve dhe motrave,

adresën postare dhe telefonike,

pesë fotografi, një parfum flokësh,

një presion i duarve të vogla ku askush nuk do të thoshte

se bota po më fshihet.

Çdo gjë e mbaj pa mundim, duke e humbur pak nga pak.

Unë nuk do të shpik gënjeshtrën e kotë të përjetësisë,

më mirë të kaloni urat me duart tuaja

plot me ty,

duke bërë copë-copë kujtesën time,

ua jep pëllumbave, besnikëve

harabela le t'ju hanë

mes këngëve dhe zhurmës dhe përplasjeve.

Përveç muzgut (1984)

Është një përmbledhje e poezive të shkrimtarit të botuara menjëherë pas vdekjes së tij. Teksti është një pasqyrim i interesave, kujtimeve dhe ndjenjave tuaja. Kompozimet janë të gjithanshme, përveç përvojave të tij, ato tregojnë dashurinë e tij për dy qytetet e tij: Buenos Aires dhe Paris. Në vepër ai bëri homazhe edhe për disa poetë që shënuan ekzistencën e tij.

Në vitin 2009, Editorial Alfaguara prezantoi një botim të ri të kësaj përmbledhjeje poezish, e cila përfshinte dorëshkrimet e korrigjimeve të bëra nga autori. Prandaj, gabimet e përfshira si në librin origjinal ashtu edhe në botimet e tjera u ndryshuan. Soneti i mëposhtëm është pjesë e këtij botimi:

"Shpikje e dyfishtë"

Kur trëndafili që na lëviz

kodoni kushtet e udhëtimit,

kur në kohë peizazhi

Fjala borë fshihet,

do të ketë një dashuri që më në fund na merr

në varkën e pasagjerëve,

dhe në këtë dorë pa mesazh

do të zgjojë shenjën tuaj të butë.

Unë mendoj se jam sepse unë të shpik ty,

alkimia e shqiponjës në erë

nga rëra dhe errësira,

dhe ju në atë vigjilje inkurajoni

hija me të cilën ti më ndriçon

dhe ai murmurit se ti më shpik mua.

Poezi të tjera të autorit

"Nata"

I kam duart e zeza sonte, zemra ime djersitet

si pas luftimit deri në harresë me centipedat tymi.

Gjithçka ka mbetur atje, shishet, varka,

Nuk e di nëse më donin dhe nëse prisnin të më shihnin.

Në gazetë e shtrirë në shtrat shkruan takime diplomatike,

një sangria eksploruese e mundi me gëzim në katër sete.

Një pyll i madh rrethon këtë shtëpi në qendër të qytetit,

E di, ndjej se një i verbër po vdes në afërsi.

Gruaja ime shkon lart e zbret një shkallë të vogël

si një kapiten që nuk u beson yjeve….

 

"Djali i mirë"

Nuk do di si t'i zgjidh këpucët dhe ta lë qytetin të më kafshojë këmbët
Nuk do të dehem nën ura, nuk do të bëj të meta në stil.
Unë e pranoj këtë fat të këmishave të hekurosura,
Arrij në kinema në kohë, ua lë vendin zonjave.
Çrregullimi i gjatë i shqisave është i keq për mua.

 

"Shoket"

Në duhan, në kafe, në verë,
buzë natës ngrihen
si ata zëra që këndojnë në distancë
pa e ditur se çfarë, gjatë rrugës.

Lehtësisht vëllezër të fatit,
Dioscurios, hije të zbehtë, ata më trembin
mizat e zakoneve, ato më mbajnë
të qëndrojë në det mes shakullimës.

Të vdekurit flasin më shumë por në vesh,
dhe të gjallët janë dora dhe çatia e ngrohtë,
shuma e asaj që është fituar dhe asaj që ka humbur.

Kështu që një ditë në barkën e hijes,
nga kaq shumë mungesa gjoksi im do të strehohet
kjo butësi e lashtë që i emëron ata.

"Gëzuar Vitin e Ri"

 

Shiko, nuk kërkoj shumë

vetëm dorën tuaj, keni atë

si një zhaba i vogël që fle i lumtur kështu.

Unë kam nevojë për atë derë që më dhatë

për të hyrë në botën tuaj, atë pjesë të vogël

e sheqerit jeshil, e rrumbullakët gazmore.

A nuk do të më japësh dorën tënde sonte

Viti i Ri i bufave të ngjirura?

Ju nuk mundeni, për arsye teknike. Pastaj

E shtrij në ajër, duke endur çdo gisht,

pjeshkën e mëndafshtë të palmës

dhe mbrapa, ai vendi i pemëve blu.

Kështu që e marr dhe e mbaj, si

nëse varej prej saj

shumë nga bota,

vazhdimësia e katër stinëve,

këndimi i gjelave, dashuria e njerëzve.

Përmbledhje biografike e autorit

Julio Florencio Cortázar lindi më 26 gusht 1914 në rajonin jugor të Ixelles në Bruksel, Belgjikë. Prindërit e tij ishin María Herminia Descotte dhe Julio José Cortázar, të dy me origjinë argjentinase. Në atë kohë, babai i tij shërbeu si atashe tregtar i ambasadës argjentinase.

Citim nga Julio Cortázar

Citim nga Julio Cortázar

Kthimi në Argjentinë

Kur Lufta e Parë Botërore do të përfundonte, familja arriti të largohej nga Belgjika; Ata mbërritën fillimisht në Zvicër dhe më pas në Barcelonë. Kur Cortázar ishte katër vjeç, ai mbërriti në Argjentinë. Ai jetoi fëmijërinë e tij në Banfield - në jug të Buenos Aires - së bashku me nënën e tij, motrën e tij Ofelia dhe një teze.

Një fëmijëri e vështirë

Për Cortázar-in, fëmijëria e tij ishte e mbushur me trishtim. Ai vuajti braktisjen e të atit kur ishte 6 vjeç dhe nuk mori më lajme nga ai. Përveç kësaj, ai kalonte shumë kohë në shtrat, sepse vazhdimisht vuante nga sëmundje të ndryshme. Megjithatë, kjo situatë e afroi atë me leximin. Në vetëm nëntë vjeç, ai kishte lexuar tashmë Victor Hugo, Zhyl Verne dhe Edgar Allan Poe, e cila shkaktoi makthe të përsëritura.

Ai u bë një i ri i veçantë. Përveç leximeve të rregullta, ai kaloi orë të tëra duke studiuar fjalorin Little Larousse. Kjo situatë e shqetësoi aq shumë nënën e saj, saqë ajo vizitoi drejtorin e shkollës së saj dhe një mjek për t'i pyetur nëse ishte një sjellje normale. Të dy specialistët e këshilluan të shmangte leximin e fëmijës për të paktën një gjysmë viti, si dhe të bënte banjë dielli.

Shkrimtari i vogël

Kur ishte gati të mbushte 10 vjeç, Cortázar shkroi një roman të shkurtër, përveç disa histori dhe sonetet. Këto vepra ishin të patëmetë, gjë që bëri që të afërmit e tij të mos besonin se ato ishin prodhuar nga ai. Autori ka rrëfyer në disa raste se kjo situatë i ka shkaktuar një shqetësim të madh.

studim

Ai ndoqi shkollën fillore në Shkollën Nr. 10 në Banfield dhe më pas hyri në Shkollën Normale të Mësuesve Mariano Acosta. Më 1932 u diplomua si mësues normal dhe tre vjet më vonë si profesor i letrave. Më vonë, ai u regjistrua në Universitetin e Buenos Aires për të studiuar Filozofi. Ai e la shkollën pasi kaloi vitin e parë, pasi vendosi të ushtronte profesionin e tij për të ndihmuar nënën.

Përvojë pune

Ai filloi të jepte mësim në qytete të ndryshme të vendit, duke përfshirë Bolívar dhe Chivilcoy. Në këtë të fundit ai jetoi për gati gjashtë vjet (1939-1944) dhe dha mësime për letërsinë në shkollën Normale. Në vitin 1944, ai u transferua në Mendoza dhe dha kurse të letërsisë franceze në Universitetin Kombëtar të Cuyo.. Në atë kohë ai botoi në revistë tregimin e tij të parë, "Shtriga". Postë letrare.

Dy vjet më vonë - pas triumfit të Peronizmit - Ai dha dorëheqjen nga puna e tij si mësues dhe u kthye në Buenos Aires, ku filloi punë në Odën e Librit argjentinas. Menjëherë pas kësaj ai botoi në revistë tregimin “Shtëpia e marrë”. Analet e Buenos Aires — Administruar nga Jorge Luis Borges —. Më vonë ai prezantoi më shumë vepra në revista të tjera të njohura, si: realitet, Për dhe Revista e Studimeve Klasike nga Universiteti i Cuyo.

Kualifikimi si përkthyes dhe fillimi i botimeve tuaja

Në vitin 1948, Cortázar u kualifikua si përkthyes nga anglishtja dhe frëngjishtja. Ky kurs mori tre vjet për të përfunduar, por atij iu deshën vetëm nëntë muaj. Një vit më vonë, ai prezantoi poezinë e parë të firmosur me emrin e tij: “Los reyes”; Për më tepër, ai botoi romanin e tij të parë: argëtim. Në vitin 1951 ai u lirua Bestiary, një vepër që përmbledh tetë tregime dhe i dha atij njohje në Argjentinë. Menjëherë pas kësaj, ai u transferua në Paris për shkak të mosmarrëveshjeve me qeverinë e Presidentit Perón.

Në vitin 1953 ai pranoi propozimin e Universitetit të Porto Rikos për të përkthyer repertorin e plotë në prozë të Edgar Allan Poe.. Kjo vepër u konsiderua nga kritika si transkriptimi më i mirë i veprës së shkrimtarit amerikan.

vdekje

Pas më shumë se 30 vitesh jete në tokën franceze, presidenti François Mitterrand i dha atij shtetësinë. Në vitin 1983, shkrimtari u kthye për herë të fundit - pas rikthimit në demokraci - në Argjentinë. Menjëherë pas kësaj, Cortázar u kthye në Paris, ku Ai ndërroi jetë më 12 shkurt 1984 për shkak të leucemisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)