Paula Ramos. Intervistë me autorin e Manualit për Ditët e Kuqe

Fotografia: Faqja e internetit e Paula Ramos, nga @jeosmphoto.

Shkrimtari madrilen Paula Ramos ka nxjerrë një libër të ri këtë vit që tashmë po përfundon. Titulli, Manual për ditët e kuqe. Në këtë intervistë Ai na tregon për të dhe disa tema të tjera. Ju falënderoj shumë për kohën dhe mirësinë që më keni dhënë.

Paula Ramos

I diplomuar në Artet e Bukura dhe Dizajn, arrin t'i bashkojë këto dy pasione me letërsinë. Ai e publikoi vetë tregimin e tij të parë, Kryq rrugësh, në vitin 2013 dhe që atëherë ka vazhduar të shkruajë. Ka luajtur romanin e të rinjve romantike me biologjinë e Prill (Nënshkruar, prill y Letra për prillin) dhe gjithashtu fantastike me Katër mbretëritëMbretëritë e harruara. me Vajzat pinkies, një rishikim dhe një dremitje për historinë e Grease, merr zhanrin rinor dhe romantik. Ne te shkuaren Panairi i Librit në Madrid Unë dëshmova se ishte një nga autorët më të njohur dhe se më shumë ndjekës u mblodhën në firmat e tyre.

Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Titulli i romanit tuaj të fundit është Manual për ditët e kuqeMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja? 

PAULA RAMOS: Në Manual për ditët e kuqe ju do të takoheni elsa, një tridhjetë e ca që nuk po kalon momentin më të mirë të punës apo personale. Ideja erdhi kryesisht nga dëshira për të treguar këtë kohë në jetën e çdo personi në të cilin ju e ndjeni atë nuk po i përmbushni pritshmëritë që i jepni në jetë.

Në këtë libër të parë, sepse është një trilogjiVeçanërisht do të takojmë Elsën, e cila në pushimet e Krishtlindjeve vendos të rikthehet në qytetin ku është rritur për të kaluar pushimet me familjen e saj dhe pavarësisht se kishte llogaritur që të kalonte pushime të qeta, është krejt e kundërta. E qeshura e garantuar, një histori dashurie elektrizuese dhe një grup i madh miqsh.

 • AL: A mund të ktheheni te libri i parë që lexoni? Dhe historia e parë që keni shkruar? 

PR: Të lexuarit kam lexuar gjithë jetën, edhe kur nuk e dija, familja ime më ka shpjeguar se i kam marrë tregimet dhe i kam treguar tregimet, duke pretenduar se i kam lexuar. E para që shkrova, kur isha dymbëdhjetë vjeç, ishte ajo e Cassandra, një vajzë historia e së cilës të përbashkëta shumë ngjashmëri me Harry Potter, Hahaha.

 • AL: Kush është ai kryeshkrimtar? Mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

PR: Jennifer L. Armentrout Nuk më dështon kurrë, risi që del, ja ku jam me portofolin tim, por më pëlqejnë shumë shkrimtare, Laura Gallego, JK. Rowling, Ken fletëpalosje, Michael fund… Lista është e pafundme.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

PR: Pa dyshim Harry Potter.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

PR: Duke qenë në zonën time të shkrimit, sola, me fletoret e mia, moj muzikë, dhe me le te rrjedh. 

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

PR: Momenti im i preferuar është në ato ditë kur gjithçka rrjedh shumë, por me shkrim duhet të punosh çdo ditë.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

PR: Zhanri im i preferuar është fantazi, të cilën e kam shkruar edhe unë, por Kam lexuar gjithçka: policore, romantike, historike ...

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

PR: Leximi Lavdi dhe furi nga Jennifer L Armentrout, dhe shkrimi, i treti i trilogjisë: Këshilla për ditët blu.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

PR: Epo, më duket me shume live se kurre. Plot lajme, me autorë të rinj, është një botë në rritje dhe zbulim të vazhdueshëm. Jam munduar të botoj që tregimet e mia të lexohen, në fund të fundit është një mënyrë për t'u afruar me lexuesit tuaj për t'i botuar në mënyrë tradicionale.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

PR: Mendoj se duhet gjithmonë merrni gjëra pozitive e gjërave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)