Paul Jenkins sjell ngjyrat e Marvel dhe DC

Uionisti Paul Jenkins i thotë lamtumirë dy të mëdhenjve (Marvel dhe DC), duke e bërë të qartë situatën që ekziston sot në komiken e SHBA

Epo, javën e kaluar lepuri u hodh siç thonë ata. Jo se të gjithë besuan se karikaturistët dhe shkrimtarët që punojnë për DC dhe Marvel ishin jashtëzakonisht të kënaqur me mënyrën se si po ndodhnin në varësi të gjërave në kohët e fundit, por duket se gjërat janë më serioze sesa mund të ishin më pesimistët (ku unë përfshij veten) imagjinoni Kutia e bubullimave u hap me një letër të hapur nga skenaristi Paul Jenkins (Hellblazer, Inhumans, The Incredible Hulk, Spectacular Spider-man, Witchblade, Sentry dhe një kohë e gjatë etj.), Pasi shpalli dëshirën e tij për të mos punuar më për DC dhe Marvel, dhe për ta bërë këtë në BOOM Studios për të cilat ai zhvillon Kërkim zanash me Humberto Ramos dhe Deadmatch me Carlos Magno. Letra u pasua nga një intervistë me CBR ku u shpjegua më hollësisht se çfarë sipas mendimit të tij është një trajtim i padenjë që autorët po marrin nga botuesit e dy të mëdhenjve.

Unë ju lë me disa ekstrakte nga më lëngjet që Jenkins lëshoi ​​përmes gojës së tij dhe që janë dërguar nga shumë kolegë:

Gjatë karrierës sime në këtë industri kam pasur mundësinë të punoj me të gjithë personazhet e shkëlqyeshëm nga Marvel dhe DC, dhe për pjesën më të madhe të asaj kohe ishte shumë argëtuese. Por sinqerisht, mediumi meriton më shumë sesa ato që po i japim. Dhe gjithashtu fansat, ata njerëz që po paguajnë 4 dollarë për secilin komik. Ne kemi eleminuar të gjitha pasojat e historive që po ju tregojmë, dhe mendoj se komiku i zakonshëm është bërë një potencial homogjen i "meh" *. Nuk kam dëshirë të inkurajoj indiferencën e lexuesit ose të përfshihem në një produkt për të cilin nuk besoj shumë.

Për të vazhduar të lexoni fjalët e Paul Jenkins, thjesht duhet të klikoni Vazhdoni leximin:

Unë e di kur gjithçka ishte shumë më e lehtë dhe është përsëri në ditët e Kalorësve Marvel. Në ato ditë, Marvel ishte falimentuar dhe ata nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të na jepnin ne krijuesve lirinë dhe besimin që meritojnë kaq shumë prej nesh. Shikoj prapa dhe vërej Çnjerëzit y Rojet, në Spidey tim me me Bucky [Mark Buckingham] dhe Humberto [Ramos], dhe hite të tjera si Wolverine: Origjina, dhe unë e di - sepse unë isha atje - se ata ishin të suksesshëm në një pjesë të madhe sepse më dhanë lirinë për të krijuar pa u penguar nga mandatet editoriale.

Ky nuk është rasti për një kohë. Në vitet e fundit, unë kam parë të pafuqishëm ndërsa redaktorët bëjnë ndryshime të padobishme dhe shkatërruese në skenare dhe vizatime për të cilat ata nuk kanë ndërhyrë më parë. Më shqetëson që krijuesit ishin fokusi kryesor kur botuesit kryesorë kishin nevojë për to, dhe tani që korporatat e mëdha janë në krye, vendimet krijuese po merren përsëri nga aksionarët. Unë dua të krijoj komike ashtu siç supozohet të bëhet. Unë dua që personazhet të vdesin dhe të qëndrojnë të vdekur, ose të paktën të sigurohem që vendimet krijuese në një shfaqje të çojnë në më shumë sesa një kthim të pashmangshëm në të njëjtën status quo.

Kurrë nuk do t’i harroj ato që na tha faturën jmas gjatë një prej takimeve të para editoriale (Joe [i pari i Quesada, në të vërtetë): ai u tha redaktorëve që të bënin seri të mira dhe se puna e departamentit të marketingut do të ishte të reklamonte dhe shiste ato seri. Ai u tha të gjithë stafit të ishin të guximshëm dhe të besonin në cilësinë e punëve. Ai e bëri shumë të qartë se komercializimi i serialit nuk do të ndërhynte në vendimet krijuese. Epo, kjo shkoi shumë mirë në ato kohë emocionuese, por disa vjet më vonë vura re një ndryshim shumë të dukshëm. Dhe ai ndryshim, tani e kuptoj, përkoi me negociatat e Marvel me Disney. Papritmas ishin ngjarje të mëdha dhe kryqëzime që ishin të rëndësishme, dhe unë ndoshta nuk jam i prerë për këtë.

Unë kam pasur një marrëdhënie editoriale me Marvel që ka zgjatur për shumë vite. Nuk ishte gjithmonë një marrëdhënie perfekte, siç e dimë unë dhe Marvel. Dhe ndërsa ne nuk kemi qenë gjithmonë dakord, ajo qëndron midis meje dhe Marvel. Tifozët do të bënin mirë të kishin një problem me mua nëse thjesht do të transmetoja ankesat e mia të përditshme publikisht pa pasur një arsye të mirë për ta bërë këtë. Por DC është një çështje krejtësisht e ndryshme. Pse jam i gatshëm të përshkruaj disa detaje specifike që ndodhën gjatë takimit tim të shkurtër me ta në New 52? Sepse unë jam i tmerruar nga mënyra sesi krijuesit po tremben dhe disi më heqin gjërat që kam parë në kohën time atje. Kam hasur në më shumë gënjeshtra dhe kërcënime të fshehta - dhe përpjekje për të justifikuar një sistem dhe sjellje jofunksionale - sesa kam parë ndonjëherë në karrierën time.

DC ka zbritur në tualet. Më kujton si ishte Marvel pak më parë Kalorës të mrekullueshëm. […] Dhe më e keqja nga të gjitha, ata i frikësojnë autorët e tyre. Ata u përpoqën të më frikësonin dhe unë u thashë të shkonin në dreq. Historitë e tmerrit janë të shumta dhe të larmishme. Unë kam disa, dhe kam dëgjuar shumë nga autorë të ndryshëm duke u rrahur në përputhje, gjithmonë me kërcënimin se ata do të humbasin punën e tyre nëse nuk shkojnë së bashku me rrjedhën. Duket se DC ka zhvilluar një kulturë ku ata mendojnë se "profesionalizmi" po ndjell një autor disi, dhe pastaj duke pretenduar se janë miq në një konventë. Profesionalizmi ka të bëjë me kryerjen e një pune cilësore në kohë, ose të qenit i mirë me tifozët në konventa, ose të punosh drejt një qëllimi reciprokisht të dobishëm. shumë autorë shumë të pakënaqur në DC kohët e fundit. Epo, mund ta imagjinoni sa më shumë atje që nuk i dimë sepse ata mendojnë se nëse flasin do të futen në listën e zezë? […] Gjëja është që DC ka filluar të veprojë si një ngacmues, për t'i detyruar njerëzit të pranojnë kushte të ndyra të punës sikur t'iu bënin një nder. […] Kam shumë interesa të tjerë, siç janë kinemaja, lojërat video dhe romani im i parë.

Më shumë informacion - Fairy Quest: Jenkins, Ramos dhe crowdfunding

Burimi - Zona negative


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.