Nëntor. Përzgjedhja e risive

Nëntor, muaji i parafundit i vitit. Ky është një përzgjedhja e risive editoriale që dalin. Për të gjitha shijet dhe firmosur nga Ken Follet, Lorena Franco, Luis Roso, Luca D'Andrea, Pam Jenoff dhe Charlotte Link. Shikojmë.

Gruaja me yllin blu - Pam Jenoff

3 nëntor

Autori i Vajzat e Zhdukura të Parisit y Vagoni i Jetimëve publikon këtë histori të re të vendosur në 1942. Yjet Sadie Gault, një vajzë tetëmbëdhjetë vjeçare, e cila, së bashku me prindërit e saj, duhet të ikë kur ata Nazistët shkatërrojnë geton e Cracovia ku jetojnë. Ata strehohen në kanalizime dhe prej andej një ditë Sadi, duke parë nga një grilë, sheh një vajzë të moshës së saj duke blerë lule e cila gjithashtu e zbulon atë. Është emërtuar elle stepanek dhe jeton relativisht mirë falë njerkës së tij, bashkëpunëtores së gjermanëve. Elle dhe Sadie bëhen miq, por situata është e komplikuar dhe lufta do t'i vërë në provë.

Lissy - Luca D'Andrea

4 nëntor

Luca D'Andrea Ai është bërë një nga shkrimtarët më të njohur italianë të zhanrit zikaltër. Tani publikoni këtë titull të ri që vendoset në dimrin e vitit 1974. Ai luan një grua të re me emrin Marlene i cili zbulon se ai është shtatzënë e Herr Wegener, burrit të saj dhe njeriu më i frikshëm në të gjithë Tirolin. Vendosni të ikni sepse ju dëshironi të rrisni fëmijën tuaj larg dhunës, por duke e bërë këtë ajo pëson një aksident automobilistik nga i cili shpëton simon keller, një fermer që jeton në stilin tradicional tirol dhe e çon në fermën e tij të largët për t'u kujdesur për të.

Ndërsa Wegener Ai ndërmerr kërkimin e gruas së tij për të ruajtur reputacionin e tij në organizatën e fuqishme kriminale të cilës i përket. Do të dërgojë një Sicario me nofkën Njeriu i Besimit, i cili nuk do të ndalet derisa të përmbushë misionin e tij. Por çështja është se Marlene nuk do ta dijë se cili kërcënim është më i keq: burri i saj, vrasësi apo Lissy, misteri në fermën e Keller.

Lidhjet e tokës - Charlotte Link

11 nëntor

arrij kësti i tretë de Sezoni i stuhive, saga familjare më e njohur dhe më e ndjekur e këtij shkrimtari gjerman.

Protagonisti, Felicia LavergneAi vazhdon të drejtojë biznesin e tij, por e di se së shpejti do t'i duhet t'ua delegojë të rinjve. Por vajzat e tij nuk janë gati të mbajnë trashëgiminë e tij. Bukuroshe Ai ka jetuar në Shtetet e Bashkuara që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, por nuk është përshtatur kurrë me atë vend. Susanne Ajo jeton e shkëputur nga vajzat e saj me të cilat nuk ka mundur të përballojë traumën e një bashkëshorti dhe babai nazist kriminel lufte. Do të jetë alexandra Ndiqni atë në gjurmët e gjyshes së saj. Por një tragjedi e papritur do të ndryshojë gjithçka.

Të gjithë demonët - Luis Roso

8 nëntor

Louis Rosso ktheje inspektorin Ernesto trevejo, personazhi që i dha sukses dhe që luan Reshje shiu y Pranvera mizore.

Jemi në verën e 1960 dhe një zyrtar i lartë i një institucioni publik gjerman është vrarë në Madrid. Qeveria spanjolle përpiqet të shmangë një incident diplomatik dhe ia jep çështjen Trevejos. Kjo, e shoqëruar nga një profesor misterioz amerikan, do të hetojë origjinën e një foto ekspozuar në një muze në Cyrih, i cili duket se është çelësi i krimit. Por, pa e menduar, ai do ta gjejë veten të përfshirë në një nga komplotet më të zeza të regjimit të Frankos: Refugjatë të arratisur nazistë në Spanjë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore.

Kurrë - Ken Follett

11 nëntor

Po sikur një krizë e paprecedentë globale kërcënon të na vendosë në portat e një Lufta e Tretë Botërore? Epo kjo është ajo që ngre Ken Follett në këtë roman të ri, ku zhanri historik parkohet pak dhe rikuperon thrillerin. Protagonistët janë një grup personazhesh të përkushtuar dhe këmbëngulës të cilët do të duhet të luftojnë në një garë kundër kohës nga pjesë të ndryshme të botës.

Ditët që na kanë mbetur - Lorena Franco

Nëntor 24

Lorena Franco vazhdon e pandalshme në karrierën e saj letrare dhe i shton tashmë këtë titull të ri trajektore e gjatë  që kur filloi të listohej në Amazon dhe arriti sukses të paparë me Udhëtari në kohë. Tani paraqisni këtë histori vendosur në Kataloninë rurale.

Yjet Olivia, i cili punon në programin më të rëndësishëm të ngjarjeve paranormale në vend. Njëzet vjet pas vdekjen e nënës së tij, një fakt që shënoi jetën e saj, dhe e traumatizuar nga e çuditshmja zhdukja e Abelit, të dashurit të saj dhe kolegu i punës, në Aokigahara, pylli misterioz i vetëvrasjeve të Japonisë, vuan një aksident që e lë atë brenda komë disa dite. Me t'u zgjuar, ai vendos të kthehet në vendlindjen e tij, Llers, i njohur si qyteti i shtrigave. Atje ai do të takohet sërish me miqtë e tij të rinj dhe me dashurinë e tij të parë, Ivan, bëhet një gazetar i njohur, me të cilin do të hetojë të kaluarën e Llers dhe shkaqet e vërteta të vdekjes së nënës së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.