Carl Gustav Jung: Libra

Citate Carl Gustav Jung

Citate Carl Gustav Jung

Rëndësia e Carl Gustav Jung në mjekësinë e shekullit të XNUMX-të është jashtë çdo dyshimi. Jo çuditërisht, ai konsiderohet themeluesi i psikologjisë analitike për shkak të kontributit të tij themelor në psikiatrinë moderne. Përveç kësaj, ky mjek i shquar i lindur në Zvicër shkëlqeu në fusha të tjera të ngjashme, si: antropologji, filozofi, fe, letërsi dhe arkeologji.

Në përputhje me rrethanat, është krejt e padrejtë - dhe e përmbledhur - të vlerësohet trashëgimia e Jung-ut pa marrë parasysh shkathtësinë e punës së tij. Për këtë arsye, të gjithë librat e tij të njohur janë përshkruar shkurtimisht në këtë artikull. Në fakt, tekstet e tij ndikuan te shkencëtarët dhe intelektualët e panumërt shumë të shquar të kohës së tij dhe brezave të ardhshëm.

Librat dhe shkrimet më të njohura të Carl Gustav Jung

Simbolet e transformimit (1912)

Wandlungen und Symbole der Libido - titulli origjinal në gjermanisht - është, sipas fjalëve të autorit, "një koment i gjerë mbi një analizë praktike të fazave prodromale të skizofrenisë“. Studimi u bazua në shënimet e Dr. Théodore Fluornoy në lidhje me fantazitë e zonjushës Frank Miller (të cilat shfaqen gjithashtu në shtojcën e Simbolet e transformimit).

Në tekst Jung shpjegon se alegoritë e vazhdueshme ndaj mitologji të përfshira në ëndrrat e Millerit ishin tregues të fazave të hershme të skizofrenisë. Rrjedhimisht, prognoza e mjekut zviceran ishte një kolaps i menjëhershëm skizofrenik. Por një parashikim i tillë nuk u përmbush, dhe Jung më vonë deklaroi se libri në fakt trajton disa pyetje kritike të psikikës së tij.

shtatë predikime për vdekje (1916)

Ky koleksion dokumentesh gnostike fillimisht u botua me pseudonim dhe është pjesë e serisë Libri i Kuq (Mëlçia Novus – botuar në vitin 2009). Është një grup reflektimesh të Jung-ut mbi "konfrontimet e tij me të pandërgjegjshmen" dhe gjendjet e ndryshme të vetëdijes. Këto diskutime u ndanë vetëm privatisht derisa autori ishte gjallë.

Llojet e personalitetit (1921)

Ky libër u botua fillimisht në gjuhën gjermane me emrin Psychologische Typen (llojet psikologjike) në 1921. Më 1923 u përkthye në anglisht dhe më vonë u bë pjesë e vëllimit të gjashtë të Veprat e mbledhura të C. G. Jung.

Consideshtë i vëmendshëm një nga tekstet më transcendentale të psikologut zviceran për shkak të qasjes së tij ndaj katër funksioneve të vetëdijes. Jung i grupoi ato në funksione jo racionale (ndjesi dhe intuitë) dhe funksione gjykuese ose racionale (të menduarit dhe ndjenjat). Nga ana tjetër, këto modifikohen nga dy llojet kryesore të qëndrimit: ekstrovert dhe introvert.

Njeriu modern në kërkim të një shpirti (1933)

Kjo ese pasqyron disa nga përvojat dramatike të Jung-ut në fund të viteve 1920 dhe në fillim të viteve 30. mbulon tema të ndryshme që lidhen me gnosticizmin, teologjinë, filozofinë e Lindjes së Largët dhe spiritualitetin në përgjithësi. Për ta bërë këtë, autori iu drejtua analizës së ëndrrave dhe aplikimit të kësaj teknike për qëllime psikoterapeutike.

Përveç kësaj, Jung hulumtoi -sipas mendimit të tij- fazat e jetës (nga këndvështrimi i njeriut arkaik) dhe i krahasoi teoritë e tij me ato të Sigmund Frojdit. Më vonë, autori diskuton marrëdhënien midis psikologjisë dhe letërsisë përpara se të arrinte kulmin me një meditim mbi problemet shpirtërore të njeriut modern në epokën e pasluftës. Lufta e Parë Botërore.

psikologji dhe alkimi (1944)

Ky titull shfaqet edhe në vëllimin e dymbëdhjetë të Veprat e mbledhura të C. G. Jung. Teksti eksploron analogjitë midis alkimisë - hipoteza qendrore e Jung-ut rreth ndërgjegjes kolektive - dogmës së krishterë dhe simbolizmit psikologjik. Në mënyrë të ngjashme, autori shpjegon ndërlidhjen midis proceseve kimike dhe përbërësve paralelë mistikë të alkimisë.

Përgjigje ndaj punës (1952)

Antwort auf Hiob -emri origjinal në gjermanisht- është një vepër që i referohet kuptimit të Librit të Jobit të Biblës. Për Jung, këto pasazhe biblike përbëjnë "dramën hyjnore" të krishterimit dhe riafirmojnë unitetin midis Zotit dhe qenieve njerëzore. Argumenti dhe zhvillimi i këtij libri është vlerësuar nga personalitete si teologu John Shelby Spong dhe shkrimtari Joyce C. Oates..

Kujtime, ëndrra, mendime (1962)

Erinnerungen, Träume, Gedanken - emri origjinal - është një autobiografi e Carl Jung e shkruar së bashku me Aniela Jaffé. Libri u botua në gjermanisht një vit pas vdekjes së tij (e cila ndodhi më 6 qershor 1961) dhe në anglisht në 1963. Teksti mbulon detaje të fëmijërisë së psikologut zviceran, jetën e tij personale dhe eksplorimin e psikikës së tij.

Njeriu dhe simbolet e tij (1964)

Jung kontribuoi në pjesën e parë të këtij libri - i quajtur "Një qasje ndaj të pandërgjegjshmes" - dhe ishte vepra e tij e fundit e shkruar para se të vdiste. Autorët e tjerë janë: Joseph L. Henderson (“Mitet primitive dhe njeriu modern”), Marie-Louise von Franz (“Procesi i individualizimit”), Aniela Jaffé (“Simbolizmi në artet plastike”) dhe Jolande Jacobi (“ Simbolikat brenda një analize individuale”).

Qëllimi i botimit ishte, nëpërmjet ilustrimeve dhe përshkrimeve të shumta, të shpjegonte qartë teoritë e Jung-ut për lexuesit jo specialistë. Një fakt kurioz për këtë libër është se Jung e refuzoi realizimin e tij në radhë të parë. Megjithatë, ai ndryshoi mendje kryesisht për shkak të numrit të madh të lexuesve që i shkruanin përmes BBC-së.

sintezë biografike

Carl Gustav Jung

Carl Gustav Jung

Lindja, fëmijëria dhe studimet

Karl Gustav Jung (emri gjerman) lindi në Kesswil, Thurgau, Zvicër, më 26 korrik 1875. Babai i tij, Paul Jung, ishte psikolog dhe pastor. karli i vogël kishte një fëmijëri të vetmuar, shumë të shënuar nga vëzhgimet e sjelljes së prindërve të tij dhe ata rreth tij, në përpjekje për t'i kuptuar ato.

Po kështu, imagjinata e gjallë e fëmijërisë së tij ushqeu nevojën e tij për të analizuar besimet fetare – veçanërisht ato të babait të tij – dhe traditat e atdheut të tij. Prandaj, Zgjedhja e tij për të studiuar psikologji në Universitetin e Bazelit ishte mjaft logjike. (1895 – 1900), si dhe magjistraturën në Universitetin e Cyrihut (1905).

Disa aspekte të jetës së tij profesionale dhe personale

Jung u martua me vajzën e një biznesmeni të pasur, Emma Rauschenbach, në vitin 1905, me të cilën pati pesë fëmijë: Agathe, Franz, Marianne dhe Helene. Edhe pse çifti qëndroi së bashku deri në vdekjen e saj në 1955, historianë të ndryshëm kanë vënë re të paktën disa lidhje jashtëmartesore me Sabina Spielrein dhe Toni Wolff.

Po kështu, psikologu zviceran mori pjesë në Luftën e Parë Botërore, i regjistruar si mjek në Ushtrinë Britanike. Megjithatë, neutraliteti i Zvicrës nënkuptonte që personeli i saj mjekësor shërbeu në të dyja anët e luftës. Pak para konfliktit të luftës, Jung përfundoi duke u distancuar nga Dr. Sigmund Freud (Së bashku ata zhvilluan atë që do të bëhej themeli i psikanalizës).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.