Letërsia mesjetare

Dante Alighieri.

Dante Alighieri.

Nën titullin e "letërsisë mesjetare" janë grupuar të gjitha manifestimet letrare të lindura në Evropë gjatë Mesjetës. Shtë një periudhë jashtëzakonisht e gjatë, që nga rënia e Perandorisë Romake Perëndimore në 476 deri në mbërritjen e Christopher Columbus në territoret Amerikane në 1492.

Fuqia e pamasë e arritur nga Kisha Katolike shënoi jo vetëm manifestimet artistike të këtij momenti historik, por të gjitha fushat e shoqërisë në përgjithësi. Falë kësaj, arti u miratua nga kleri për qëllime moralizuese dhe edukative. Gjithmonë me një vizion të dukshëm teocentrik në çdo aktivitet.

Nga latinishtja në gjuhët popullore

Gjatë Mesjetës së Lartë (midis shekujve V dhe XNUMX), latinishtja ishte gjuha dominante. Kështu, letërsia e kësaj periudhe u zhvillua ekskluzivisht në këtë gjuhë. Kjo shërbeu që oraliteti të merrte një peshë specifike për shkak të përqindjes së ulët të njerëzve që dinin të lexonin dhe të shkruanin.

Nga shekulli i XNUMX-të, gjuhët vendase arritën një shkallë të mjaftueshme të zhvillimit që autorët t'i përdorin ato pothuajse ekskluzivisht. Pastaj, latinishtja u reduktua në komunikime diplomatike dhe do të përdorej nga kleri dhe fisnikëria.

"Perëndimi i diellit" i latinishtes

Megjithëse dominimi i latinishtes reflektonte një status të lartë shoqëror në atë kohë, u bë një ekskluzivitet që përfundoi duke e dënuar atë derisa praktikisht të mos përdorej. Po kështu, gjuhët e secilit rajon i dhanë oksigjen lëvizjeve nacionaliste në zhvillim gjatë epokës moderne.

Fuqia e kishës

Sot, Ideja e natyrës ekskluzive të një natyre fetare dhe moralizuese është akoma shumë e përhapur. Letërsia mesjetare. Nën këtë perceptim, qëllimi i tij kryesor do të ishte edukimi i popullatës, vendosja e udhëzimeve të sjelljes dhe "kushtëzimi" i saj - kryesisht përmes frikës - për të kërkuar Zotin.

Por gjatë Mesjetës janë shkruar edhe shumë gjëra të tjera. Përveç kësaj, është e nevojshme të merret parasysh se shtypshkronja nuk u shfaq deri në Rilindjen, si pasojë, mbijetuan vetëm dorëshkrime të ruajtjes së vështirë dhe / ose të dyshimtë. Për më tepër, në shumicën e rasteve ishte vetë kisha - në rolin e saj si garantuese kulturore e kohës - që ishte përgjegjëse për mbrojtjen e tyre.

Letërsi e ndyrë

Pyetjet e para për teocentrizmin u ngritën në letërsinë e Mesjetës. Këto konceptime "revolucionare" filluan të përvijohen me ndrojtje (sepse nënkuptonte një rrezik të madh), bazuar në ide laike që u japin kapaciteteve njerëzore fuqitë transformuese të botës.

Komedia Hyjnore.

Komedia Hyjnore.

Librin mund ta blini këtu: Komedia Hyjnore

Kjo pikë kthese ndodhi kryesisht gjatë Mesjetës së Vonë (e njohur edhe si periudha para Rilindjes). Kur borgjezia filloi të fitonte gjithnjë e më shumë hapësirë ​​ndërsa korrupsioni në sferat e larta kishtare bëhej gjithnjë e më i pamohueshëm.

Moskonceptimi i figurës së autorit

Shumica e teksteve mesjetare janë anonime, për shkak - pjesërisht - të faktit se nocioni aktual i figurës së autorit nuk u shfaq deri në Rilindje. Në këtë kuptim, shumë nga shkrimtarët mesjetarë ishin më të përkushtuar në transkriptimin dhe zbukurimin e historive nga tradita gojore, në vend se punë krijuese dhe imagjinare.

"Më mirë të mos nënshkruaj"

Në një farë mase, anonimiteti u bë një mënyrë praktike për t'i shpëtuar syrit kërkues.. Për këtë arsye, një nga "nën-zhanret" më të njohura ishte Goliath Poezia, e cila ishte një lloj shprehje lirike e strukturuar e ndërtuar në vargje me katër rreshta.

Aspekti "delikat" i Poezisë Goliath ishte përmbajtja e saj satirike, e përdorur nga disa klerikë për të shprehur mosmarrëveshjen e tyre me disa subjekte të ndjeshme. Kështu, anonimati ishte thelbësor për të mos rrezikuar të deklaroheshin tradhtarë ose heretikë.

Literatura për të recituar

Shtë e rëndësishme të merren parasysh sa vijon: pothuajse të gjitha tekstet ishin nxjerrë nga tradita gojore sepse një përqindje shumë e lartë e popullsisë ishte analfabete. Për këtë arsye, për të "edukuar" ishte e nevojshme të lexoheshin me zë të lartë frazat e shkruara (letërsia mesjetare), e përbërë kryesisht nga vargje.

Pika e origjinës së shumë shpateve lirike

Vargjet lejojnë recitimin, i cili i jep leximit një ritëm dhe një qëllimshmëri të paarritshme me prozë. Si pasojë, u shfaqën aspekte të ndryshme lirike, të tilla si lirika, ode ose sonet. Në këto, bëmat e kalorësve fisnikë dhe mbrojtësve të Zotit që u imponuan vetvetes mbi monstra të tmerrshme djallëzore, morën përsipër imagjinatën kolektive të popullsisë.

Përveç kësaj, Historitë e "dashurisë së sjellshme" dhe ato që u referoheshin dëshirave të pashlyera kishin hapësirën e tyre.. Duke qenë një lloj komploti i shfrytëzuar shumë nga një grup artistësh që përjetuan epokën e tyre të artë gjatë Mesjetës: trubadorët.

Mirëmbajtja e status quo

"Historia është shkruar nga fitimtarët" është një frazë mjaft adekuate për të përcaktuar frymën e Letërsisë Mesjetare. Përtej këtij parimi, kisha - me mbështetjen e mbretërve, në varësi të karakteristikave të disa territoreve - përdori letërsinë për të justifikuar sundimin e saj.

Në këtë drejtim, Spikasin dy tekste jo anonime të shkruara nga kishtarët: Vepra e peshkopëve nga Gerardo de Cambrai dhe Carmen Robertum regem francorum të Adalberón de Laon. Të dy shprehin qartë strukturën shoqërore të kohës: oratorat (ata që luten), bellatores (ata që luftojnë) dhe laboratorët (ata që punojnë).

Shoqëria feudale ...

Ideja e paraqitur në paragrafin e mëparshëm sintetizon ndarjen në kasta të shoqërisë, në fuqi (të paktën) deri në Luftën e Parë Botërore. E njëjta gjë ndodhi me feudalizmin, një sistem ekonomik që u shfaq në të gjithë Evropën pas copëtimit të Perandorisë Romake. E cila u eksportua në Amerikë kur përfundoi kolonizimi i Botës së Re.

Giovanni Boccacio.

Giovanni Boccacio.

… Dhe mizogjinizëm

Në mënyrë të ngjashme, gratë tashmë kanë vuajtur në këtë kohë peshën e shtypjes. Sidoqoftë, si periudhë historike ishte më shumë vazhdim sesa reformim. Epo, ky koncept diskriminues ishte tërhequr që nga Antikiteti dhe ishte i dukshëm në Letërsinë Mesjetare.

Shumë pak gra ishin në gjendje të thyejnë velin e anonimitetit. Pothuajse të gjitha ishin "gra të Zotit", murgesha që, me anë të letrave të tyre, i bënë të njohura botës shpalljet e tyre hyjnore. Nga atje, disa u lejuan të arrijnë gradën e shenjtorëve pas vdekjes së tyre.

Vepra dhe autorë të shquar

Mesjeta pa lindjen e disa prej veprave ikonike në historinë e njerëzimit. Shumë kërkojnë që artikuj ekskluzivë të analizohen në masën e duhur. Disa nga këto janë: Kënga e Mio Cid, Beowulf, Digenis Acritas y Kënga e Roldán, ndër shumë të tjerë.

Përkundër anonimitetit mbizotërues, ishte gjithashtu koha e autorëve të mëdhenj. Duke filluar nga Dante Alighieri y Komedia Hyjnore ose Giovanni Boccacio me Dekameroni. Si përfaqësuese femër është e domosdoshme të theksohet Christine de Pizan, autore e Qyteti i Zonjave. Sipas një numri të mirë të historianëve, ai është libri themelor në luftën për barazinë gjinore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.