José Ramón Gómez Cabezas: «Të pushtosh një lexues do të thotë të ngjitesh në Everest»

Fotografi: José Ramón Gómez Cabezas. Facebook.

Jose Ramon Gomez Cabezas ka nxjerrë një roman të ri, Balada e të varurit, por nënshkruaj gjithashtu Requiem për një kërcimtare të kutisë muzikore, Sytë që nuk shohin o Sulmi Marshall. ajo është e psikolog dhe ndërthur profesionin me shkrimin. Eshte gjithashtu President i Shoqatës Novelpol (Miqtë e letërsisë policore). Dhe ai është një fshatar i imi Ciudad Real.

Unë vërtet e vlerësoj kohën, përkushtimin dhe mirësinë tuaj për këtë intervistë ku ai na tregon pak për gjithçka: autorët e preferuar, librat dhe personazhet, projektet e ardhshme dhe si e sheh peizazhin social dhe editorial në të cilin jetojmë.

INTERVIST ME JOSÉ RAMÓN GÓMEZ CABEZAS

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

JOSÉ RAMÓN GÓMEZ CABEZAS: Unë nuk e mbaj mend saktësisht se çfarë libri ishte, unë imagjinoj se disa komike nga Mortadelo dhe Filemon ose ndonjë histori tjetër e gjatë e Bruguera. Mbaj mend që i kërkova babait tim të më blinte dy këstet e para të koleksionit Rrethi i krimit që ata reklamuan në televizion, por kur isha njëmbëdhjetë apo dymbëdhjetë vjeç, nuk duhet ta kisha kuptuar sepse nuk e përsërita. Libri i parë që më bëri përshtypje ishte Whatership Hill. Do ta lexoja kur isha dymbëdhjetë apo trembëdhjetë dhe ende mbaj mend se e kisha shijuar shumë.

 • AL: Cili ishte ai libër që ju ndikoi dhe pse?

JRGC: Siç thashë, ishte Whatership Hill, de Richard Adams. ajo është e jeta e një kolonie lepujsh, si janë të organizuar, rregullat dhe si njëri prej tyre i shkel ato. Shtë një histori klasike, por ishte hera e parë që e takova dhe me një mendje adoleshente si imja, kjo ishte një ndeshje.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

JRGC: Nuk kam një shkrimtar të preferuar, përkundrazi shumë, aktualë, klasikë. Po, është e vërtetë që më pëlqen shumë të zbuloj autorë që nuk dihen plotësisht, por nuk do të isha në gjendje t'ju tregoja vetëm një.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

JRGC: Epo Sam lopatë Nuk do të ishte keq, ta takoja dhe ta shoqëronim në një turne të kohës, Arcade As Renko nuk do ta kishte mendjen. OSE Vrima Harry. Shihni, në fund paketoj veten.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

JRGC: Kohët e fundit, kur shkruaj, më pëlqen të lë disa rreshta ku unë dua që historia të vazhdojë, edhe gjysma e fjalisë së parë dhe që shërben si shkas. Kur lexoj nuk kam shumë hobi. Vite më parë e detyrova veten përfundon te lexosh Libri, edhe pse nuk me pelqen. Tani që jam rritur pak, e vlerësoj më shumë kohën time.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

JRGC: The lexim Unë jam shumë i ngushëlluar nga netëve. Më ndihmon ta lë ditën pas dhe të relaksohem. shkrim pothuajse gjithmonë nga neser Shtë kur kam më shumë kohë të jem në gjendje ta bëj.

 • AL: Ndonjë komisioner, inspektor, polic apo detektiv real apo i trilluar nga këtu ose jashtë vendit që ju ka ndikuar në krijimin e personazheve për romanet tuaja?

JRGC: Epo, me siguri në shumë prej romaneve të mia ekziston një moment Plini, cachazudo komunale e Tomelloso. Në jetën reale ka të ngjarë që Alejandro Gallo, kurator dhe shkrimtar, shumë mirë nga rruga. Gjithashtu policët që ju vëzhgoni dhe që ndoshta i kam lexuar do të jenë padyshim në ndërdijen time.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç të zezës?

JRGC: Çdo roman i shkruar mirë, por është e vërtetë që meqenëse lexoj pothuajse ekskluzivisht romane kriminale, kërkoj shumë nga leximet e mia. Dhe nëse nuk ka asnjë sfidë në lokalet e para, ato shpesh prishen. Më pëlqen shumë të lexoj Romani për të mitur, e njëjta është për shkak të disa komplekse ose thjesht sepse gjithashtu Më pëlqen ta shkruaj.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

JRGC: Epo, sapo lexova një roman që më pëlqeu shumë: Kur është dimër në detin verior, nga Leticia Sánchez Ruiz, e shkruar shumë mirë. Dhe shkruaj, unë eci me një histori të zezë, duke tërhequr melodramë, me protagonist në nëntëdhjetë për qind të saj nga gratë. Ishte një sfidë që vërtet e dëshiroja.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

JRGC: Tani me gjithë këtë çështje Covid, peizazhi ka të ngjarë të ketë ndryshuar, por vitet e fundit botimi nuk ishte i vështirë, qoftë për llogari të të tjerëve, qoftë për botim desktop. Gjëja e vështirë është të hapesh hendeku midis kaq shumë konkurrencës. Të pushtosh një lexues do të thotë të ngjitesh në Everest, duhet ta luftosh atë më shumë sesa Rafa Nadal.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

JRGC: Mundohem të jem pozitiv Pothuajse në gjithçka, ka qenë e vështirë dhe vazhdon të jetë, pa dyshim. Por në nivelin e shkrim për mua ka qenë një moment shumë produktiv dhe ata kanë botuar një roman për mua këto ditë, me të cilën vazhdoj të kem aktivitete dhe iluzione që më shpërqendrojnë pak nga dita në ditë. Kështu që nuk duhet të ankohem shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.