Plinio, nga Francisco García Pavón, polici më i mirë në La Mancha.

Plini është nofka, por quhet Manuel Gonzalez. Eshte ai Shefi i Policisë Bashkiake nga qyteti i famshëm La Mancha i Tomelloso, Provinca Ciudad Real (dhe atdheu i fëmijërisë sime të hershme). Dhe i kushtohet ndjekin krimin dhe krimin me vendosmëri, por të qetë, një cigare gjithmonë binte në buzë dhe shpata e rregulluar mirë në rrip. Ka armët e reflektimit të shoqëruara nga një veçanti intuitë (e "gungë»Ai e quan atë) dhe e paçmueshme ndihmë të mikut dhe bashkëpunëtorit të tij, albéitar Don Lotario.

Su creador ishte shkrimtari dhe mësuesi Tomellosero i fjalës Francisco Garcia Pavon. Dhe legjenda dhe fama e tij janë të pafund në universin La Mancha, por edhe si një nga protagonistët e parë të zhanrit të zi spanjoll me një përzierje sjelljesh dhe kritikash sociale. Dhe çdo vit, në këtë kohë, unë rilexoj korrjen e rrushit. Ky artikull vazhdon i dedikuar te fqinjët e Tomellosos dhe, veçanërisht, te Quina Jareño, motrat e saj Concha dhe Carmen dhe pjesa tjetër e familjes së saj.

Kam kaluar brenda Tomelloso ata shtatë vitet e para të jetës sime dhe, edhe pse e largët tashmë, unë kam kujtime shumë të bukura dhe të dashura për rrugët e saj dhe njerëzit e saj. Tashmë në shtëpinë time kishte libra të Plinios. Dhe atje ata vazhdojnë. Në kopjet e Destinacioni editorial së pari, gati 50 vjeç, dhe ato të edicioneve të reja të Botues King Lear. Na mungonin disa tituj dhe i morëm. Deri tani kemi të gjithë serinë.

Francisco Garcia Pavon

Kush nuk e ka lexuar García Pavón duhet ta bëjë këtë. Doktor në Filozofi dhe Letra dhe profesor në Shkollën e Artit Dramatik të Madridit kultivoi kritik romani, ese dhe teatri. Sidoqoftë, në çfarë e theksuar ishte në tregime. Stili, kujdesi dhe cervantino e tij, është perfekt për detajet e mënyrës.

Me të, dhe veçanërisht në krijimin e tij të Plinios dhe universit të tij, García Pavón e di transmetojnë si pak të tjerë thelbin e idiosinkrazisë së peizazhit dhe fshatarësisë së La Mancha. Dhe ata që jemi nga toka e vlerësojmë atë edhe më shumë. Ai botoi romane dhe tregime të tjera, gjithashtu të shkëlqyera, të tilla si Historitë e mamit, Pranë Oviedos, (romani dhe finalisti i tij i parë për Çmimin Nadal në 1945) ose Përralla republikane. Por seria Pliny ishte suksesi i tij më i madh.

Seri Plini

Të cilat mund të ndahen në historitë më të vjetra të vendosura në Madrid dhe gjatë diktaturës së Kushëriri i Riverës. Dhe ato të fundit që ndodhin në Tomelloso gjatë Epoka e Frankos. 

Në të gjithë ata ndjekim Plinio në studimin e tij të përditshëm krime nga më të ndryshmet. Por ne gjithashtu i njohim të tijat familje, me gruan e tij të përkushtuar, Gregori, dhe vajza e tij, e cila është syri i tij i djathtë. Ne ju ndihmojmë si shoku më i mirë dhe më i mirë Don Lotario, i cili me makinën e tij, mbase një nga të vetmit në qytet, na çon gjithandej. TE Alcazar i San Juan, kur duhet të flisni me kontrollet, ose Lagunat Ruidera, për të hetuar një rast më misterioz. Por ka shumë më tepër personazhe dytësore si Weed Kepi ose Vesa dhe buñolería e saj, ku heroi ynë ka mëngjes çdo mëngjes.

Vendosur në Madrid

A janë ata tregime të shkurtra dhe romane si KuaqueMakinat bosh, Hams o las Tregime Plini përfshirë Karnavali y Pellgu i gjakut.

Vendosur në Tomelloso

Botuar në vitin 1968 nga shtëpia botuese Destino. Përveç kësaj, të gjitha përfshijnë në fund një fjalor i lokalizmave.

 1. Mbretërimi i Witizës, Finalist i Çmimit Nadal në 1967.
 2. Rrëmbimi i grave Sabine. Çmimi i Kritikëve për Narrative në 1969.
 3. Motrat e Kuqe. Çmimi Nadal gjithashtu në 1969.
 4. Tregime të reja Plini, e cila u ribotua me tregimet e pabotuara: Vizitori në dhomën pesë, Rasti i dhomës së ëndrrave, Ata ia hodhën pasditen të vdekurve, Zhgënjimet e Plini y Vdekja dhe Bardhësia e Baudelio Perona Cepeda.
 5. Një javë shi. Ndoshta i preferuari im.
 6. Të korrat e rrushit të Plinios.
 7. Zërat në Ruidera. Me një fund befasues për kohën dhe që arriti të anashkalonte censurën.
 8. E shtuna e fundit, me historitë e pabotuara të Luleshtrydhet në Café Gijón, Thendrrat e djalit të Pito Solo, Data e saktë e vdekjes së Polonio Torrijas, Dyshimet unazore të Plini, Nekrologjia mortore, Detaje mbi vetëvrasjen e Arnaldo Panizo, Një krim vërtet i përsosur, Një pasdite pa punë për Plinio dhe Don Lotario y Comiente e bukur.
 9. Përsëri të Dielën.
 10. Çështja e heshtur dhe histori të tjera të Plinios.
 11. Spitali i gjumit.
Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të gjeni përpilimet e punimeve të tij në Plinio, raste të famshmePlini. Romanet e hershme Plini. Të gjitha tregimet. Dhe një libër kureshtar kuzhinier me të gjitha recetat që shfaqen në veprat e tij, Kuzhina e Plinios, redaktuar nga vajza e tij shkrimtarja Sonia Garcia Soubriet.

Plini në televizion

Sepse Plinio gjithashtu u bë shumë popullor kur Televisión Española transmetoi në 1971 a seri me aktorë Antonio Casal si kreu i palodhur i GMT, dhe Alfonso del Real si Don Lotario. Tani mund të shihet gjithashtu në Youtube.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.