Jose Ortega dhe Gasset

Citim nga José Ortega y Gasset.

Citim nga José Ortega y Gasset.

José Ortega y Gasset është një nga filozofët më transcendental që nga modernizmi. Përveç kësaj, konsiderohet si një nga zërat më me ndikim spanjishtfolës të shekullit të XNUMX-të dhe ndoshta "mendimtari" më i rëndësishëm në historinë e Spanjës. Për postulatet e tij janë gjithnjë të pranishëm në një farë mase brenda linjave të mendimit të nëntëmbëdhjetëqind.

Një nga meritat më të njohura të veprës së tij ishte afrimi i leximit filozofik me "publikun e thjeshtë". Larg formave të ngatërruara, shkrimet e tij kanë një rrjedhshmëri letrare që lejon çdo lexues të hyjë pa problem në botën e ideve. Për këtë arsye, është një stil i krahasuar nga shumë akademikë me ekuilibrin midis bukurisë dhe thjeshtësisë të arritur nga Miguel de Cervantes.

biografi

José Ortega y Gasset lindi në Madrid më 9 maj 1883, në një familje të kulturuar dhe të pasur. Një pjesë e mirë e fëmijërisë së tij ishte kaluar në Malaga, Andaluzi. Në Kosta del Sol ai ndoqi shkollën fillore dhe të mesme. Më vonë, Universiteti i Deusto, në Bilbao, së bashku me Universitetin Qendror të Madridit, u bënë shtëpitë e tyre të studimit.

José i ri ishte një student shumë i virtytshëm, në një masë të tillë që Në moshën vetëm 21 vjeç, ai tashmë kishte marrë një doktoraturë në filozofi. Teza juaj e doktoratës, Tmerret e vitit mijë, ishte një kritikë e një legjende e përpunuar në një mënyrë shumë të lartë. Në mënyrë të ngjashme, studiuesit e Ortega-s shpesh e përmendin këtë vepër si punën e parë të tij.

Gjithmonë e lidhur me gazetarinë

Në terma të përgjithshëm, familja e José Ortega y Gasset ka qenë gjithmonë e lidhur fort me punën gazetareske dhe politikën. Ishte një "trashëgimi" e filluar nga gjyshi i tij atëëror, Eduardo Gasset dhe Artime, themeluesi i gazetës I Paanshëm. Më vonë, ky medium u drejtua nga babai i tij, José Ortega Munilla. Historia e kësaj gazete nuk është e vogël brenda gazetarisë spanjolle.

Hapur liberal, I Paanshëm Ishte një nga kompanitë e para private që u mor me "biznesin e informacionit". Kjo ishte një risi brenda një fushe të monopolizuar dikur nga partitë politike. Në mënyrë të barabartë, "tradita familjare" vazhdoi me një nga djemtë e Ortega y Gasset, José Ortega Spottoro, themelues i Vendi.

Jeta akademike

Midis 1905 dhe 1910, José Ortega y Gasset vizitoi Gjermaninë për të vazhduar trajnimin e tij; kështu morën një ndikim të fortë të mendimit neokantian. Me t'u kthyer në Spanjë, ai filloi të jepte mësime në psikologji, logjikë dhe etikë në Escuela Superior del Magisterio në Madrid. Ai gjithashtu u kthye në mater-in e tij në Madrid, këtë herë për të marrë karrigen e metafizikës.

Së bashku me detyrat e tij të mësimdhënies - ndërsa ai ishte duke pjekur punët që do të shfaqeshin së shpejti me postulatet e tij të para - ai mori përgjegjësi gazetareske me përmasa më të mëdha. Në fakt, në 1915 ai mori drejtimin e së përjavshmes España. Ky botim demonstroi një qëndrim të qartë pro Aleatëve gjatë Luftës së Madhe.

Pretendim për famë

Në atë kohë ai ishte gjithashtu një bashkëpunëtor i gazetës Madrid Dielli. Pikërisht atje ata do të "debutonin", në formën e serialeve, dy nga veprat e tij më përfaqësuese: Spanja jovertebrore y Rebelimi i masës. Ky i fundit (botuar si libër në 1929), Ka qenë më i suksesshmi në katalogun José Ortega y Gasset për sa i përket difuzionit dhe shitjeve.

Rebelimi i masës.

Rebelimi i masës.

Librin mund ta blini këtu:Nuk u gjet asnjë produkt.

Rebelimi i masës Hasshtë përkthyer në më shumë se 20 gjuhë dhe konsiderohet si një vepër jetësore brenda antropologjisë dhe filozofisë bashkëkohore. Sepse në këtë ese autori do t’i lë trashëgim njerëzimit një nga konceptet më të diskutuara të shekullit të fundit: atë të "njeriut - masë". Një vepër tjetër emblematike ishte Njeriu dhe njerëzit.

Jeta politike

Pasi diktatura e Primo de Rivera mbaroi dhe pas instalimit të Republikës së Dytë, José Ortega y Gasset filloi një karrierë të shkurtër por të shkëlqyer politike. Në 1931 ai u zgjodh deputet në Gjykatat Republikane për Provincën e León.

Po atë vit, me qëllim që të marrë pjesë në rivendosjen e kombit, Ortega y Gasset, së bashku me një grup të madh intelektualësh, formuan Grupimin në Shërbim të Republikës. Ishte një parti politike (megjithëse ata nuk pranuan ta përdorin këtë dallim) të mbështetur nga ide republikane dhe progresive.

Lufta civile dhe internimi

Vitet në vijim ishin zhgënjyese për Ortega y Gasset për shkak të drejtimit të diskutimeve rreth një kornize të re ligjore për Spanjën. Ai gjithashtu përfundoi i mërzitur me të njëjtin menaxhim qeveritar. Në kusht, parashikoi implosionin e të gjithë projektit për shkak të pretendimeve utopike të shumë njerëzve. Në mënyrë të ngjashme, ai kritikoi ndikimin e madh (akoma) të dhënë klerikëve.

Më në fund, parashikimet e tij morën forcë në hijen e Luftës Civile. Në një mënyrë heroike, ai arriti të largohej nga vendi ashtu si dhuna midis palëve në diskutim arriti kulmin. Në dekadën vijuese ai ishte midis Francës, Hollandës dhe Argjentinës, derisa arriti të vendoset në Lisbonë. Nga Portugalia ai arriti të kthehej në Spanjë, me Frankon tashmë të vendosur mirë në pushtet.

Pajtuar me kishën?

José Ortega y Gasset vdiq më 18 tetor 1955. Pas pak, Disa figura të afërta me të pohuan se filozofi ishte bërë afër Kishës Katolike në fund të jetës së tij. Por të afërmit e tij i përgënjeshtruan kategorikisht këto versione ... Ata i quajtën mashtrime propagandistike nga media të njëanshme, të kontrolluara nga sferat kishtare të pushtetit.

Filozofia e Ortega y Gasset

Postulatet filozofike të Ortega y Gasset - me variante në etapat e ndryshme të jetës së tij - ato mund të përmblidhen nën një ombrellë të vetme: atë të perspektivizmit. Në terma të përgjithshëm, ky koncept thotë se nuk ka të vërteta të përjetshme dhe të paluajtshme, por më tepër një akumulim të të vërtetave të ndryshme individuale.

"Të vërtetat" e Ortega y Gasset

Perspektivizmi është që secili person është pronari i të vërtetave të veta, të cilat në mënyrë të pashmangshme kushtëzohen nga rrethanat individuale. Në këtë mënyrë, doli një nga frazat e tij më të famshme: "Unë jam unë dhe rrethanat e mia, dhe nëse nuk e shpëtoj atë, nuk do të shpëtoj veten." (Meditimet e Don Kishotit, 1914).

Njeriu dhe njerëzit.

Njeriu dhe njerëzit.

Librin mund ta blini këtu: Njeriu dhe njerëzit

Po kështu, ai propozoi një shkëputje me idetë më të famshme të Dekartit, "Unë mendoj, prandaj jam". Në të kundërt, José Ortega y Gasset e vendos jetën si gjenezë të gjithçkaje. Prandaj, pa praninë e një qenieje të gjallë, gjenerimi i një mendimi është i pamundur.

Arsyeja jetike

Ky koncept supozon një "evolucion" të përkufizimit të arsyes në formën e tij më të pastër, të promovuar gjatë epokës moderne. Në atë moment, deklarata e pranuar kufizoi marrjen e njohurive vetëm përmes shkencave natyrore. Nga ana tjetër, për Ortega y Gasset shkencat njerëzore kanë një rëndësi të ngjashme me atë të shkencave të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Ortega y Gasset ishte një njeri i shquar, ai la gjurmë në historinë e filozofisë së Spanjës, dhe gjithashtu të botës. Mbaj mend që një nga librat e tij të parë që pata mundësinë të lexoj ishte Lecciones de Metafísica, thjesht i mrekullueshëm.

  -Gustavo Woltmann.