25 fraza dashurie nga autorë të mëdhenj të letërsisë botërore

Fraza dashurie

Qasjet Dita e Shën Valentinit. Një festë që shumë e festojnë dhe shumë e urrejnë. Disa mendojnë se është modë e thjeshtë, një më shumë nga ato të huaja të importuara. Të tjerë thonë se është një shpikje e dyqaneve të mëdha dhe bizneseve të degës. Dhe të tjerët janë indiferentë sepse dashuria dhe dashuria duhet të festohen çdo ditë. Për ta pasur në të gjitha format e saj.

Por këtu e mbushim me letërsi, ndaj shkrimtarëve që na e bëjnë të mundur. Dhe gjithashtu dashuria, pasionet ose mundimet që do të thotë. Gjithashtu, le të rifreskojmë disa nga ato miliona fraza të frymëzuara nga ndjenjat më të mëdha dhe më të fuqishme. Për më të mirën dhe më të keqen ajo mund të sjellë nga qenia njerëzore. Me disa do të pajtohemi më shumë dhe me të tjerët jo. Por të gjithë kanë arsyen e tyre.

Classics

1. Ka dashuri aq të bukura saqë ata justifikojnë të gjitha gjërat e çmendura që bëjnë. Plutarku

2. Dashuria përbëhet nga një shpirt i vetëm që banon në dy trupa. Aristoteles

3. T'u ofrosh miqësi atyre që kërkojnë dashuri është si t'u japësh bukë atyre që po vdesin nga etja. Ovidi

4. Dashuria pushton të gjitha gjërat. Le t'i japim rrugë dashurisë. Virgilio

5. Duaje dhe bëj atë që dëshiron. Nëse hesht, do të heshtësh me dashuri; nëse ulërin, do të bërtasësh me dashuri; Nëse korrigjoni, do të korrigjoni me dashuri, nëse falni, do të falni me dashuri. I heshtur

Spanjolle dhe Amerikano-Latine

6. Dashuria është intensitet dhe për këtë arsye është një relaksim i kohës: zgjat minutat dhe i zgjat ato si shekuj. Octavio Paz

7. Në çështjet e dashurisë, njerëzit e çmendur janë më me përvojë. Asnjëherë mos pyet mendjen e shëndoshë për dashurinë; dashuria e shëndoshë e shëndetshme, e cila është si të mos kesh dashur kurrë. Hyacinth Benavente

8. Dashuria e vërtetë nuk është dashuri për veten, është ajo që e bën dashnorin të hapet ndaj njerëzve të tjerë dhe ndaj jetës; nuk ngacmon, nuk izolon, nuk refuzon, nuk përndjek: pranon vetëm. Anthony Gala

9. Ka nga ata që kanë ardhur në botë për të dashur vetëm një grua dhe, rrjedhimisht, nuk ka të ngjarë të pengohen tek ajo. Jose Ortega dhe Gasset.

10. Ju po më mësoni të dua. Nuk e di. Të duash nuk është të kërkosh, është të japësh. Shpirti im, bosh. Gerardo diego

11. Kjo është arsyeja pse unë gjykoj dhe dalloj, nga diçka e sigurt dhe famëkeqe, që dashuria ka lavdinë e saj në dyert e ferrit. Miguel de Cervantes

12. Rrënja e të gjitha pasioneve është dashuria. Trishtimi, gëzimi, lumturia dhe dëshpërimi lindin prej tij. Lope de Vega

huajt

13. Ka vetëm diçka më të zbrazët sesa të kesh jetuar pa dashuri dhe kjo është të kesh jetuar pa dhimbje. Jo Nesba

14. Të kesh frikë nga dashuria do të thotë të kesh frikë nga jeta, dhe ata që i frikësohen jetës tashmë janë gjysmë të vdekur. Bertrand Russell

15. Të mos jesh i dashur është një fatkeqësi e thjeshtë; fatkeqësia e vërtetë nuk është dashuria. Albert Camus

16Dashuria është dëshira për të dalë nga vetja. Charles Baudelaire

17. Letrat e dashurisë fillojnë pa ditur se çfarë do të thuhet dhe mbarojnë pa ditur se çfarë është thënë. Jean-Jacques Rousseau

18. Duhet ta dini se nuk ka asnjë vend në tokë ku dashuria nuk i ka kthyer të dashurit në poetë. Voltaire

19. Dashuria është një lule e mrekullueshme, por është e nevojshme të kesh guximin për ta kërkuar atë buzë një gremine të tmerrshme.. Stendhal

20. Të duash nuk është të shikosh njëri-tjetrin; është të shikojmë së bashku në të njëjtin drejtim. Antoine de Saint-Exupéry

21. Mundohuni ta doni të afërmin tuaj. Ju do të më tregoni rezultatin. Jean-Paul Sartre

22. Dashuria për vetëm një ditë dhe bota do të ketë ndryshuar. Robert Browning

23. Ju e dini që jeni dashuruar kur nuk doni të shkoni në shtrat, sepse realiteti më në fund është më i mirë se ëndrrat tuaja. Dr Seuss

24. Më jep Romeo tim, dhe kur të vdes, merre me vete dhe ndaje në yje të vegjël. Fytyra e qiellit do të bëhet aq e bukur sa e gjithë bota do të dashurohet me natën dhe do të pushojë së adhuruari diellin e ashpër. William Shakespeare

25. Unë jam ajo që më keni bërë. Merrni lavdërimet e mia, merrni fajin tim, merrni të gjitha sukseset, merrni dështimin, me pak fjalë, më merrni. Charles Dickens

Artikulli i lidhur:
10 librat më të mirë të dashurisë në histori për t'ju dashuruar përsëri

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jordi M. Novas dijo

  Shekspiri është i pakalueshëm.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Patjetër.
   Faleminderit për komentin tuaj, Jordi.

 2.   SHALNDETI LILIAN Jewel SAUCEDO dijo

  E DUA, T W SHKRUARIT P LOR DASHURIN IS ISSHT THE MOST E BUKURA, KUSH NUK DASHURI NUK KA ekziston.