James Ellroy në Madrid me romanin e tij të ri: Panik

Fotografitë: (c) MariolaDCA

Po e humbet pak, por jo. James Ellroy është rikthyer në Spanjë për të prezantuar romanin e tij të ri, Panik, dhe shkon deri në datën 6 të një vizite nga Madrid, Barcelona dhe Valencia. Shkrimtari i madh Los Angeles i (më shumë se) romaneve të zinj është ende i madh në kuptimin figurativ dhe literal dhe nuk ka humbur asnjë pikë nga historia e tij legjendare, por edhe afërsia. Të premten e kaluar më 29 kopje të nënshkruara të librit për disa lexues të famullisë së tij më besnike që u ndalëm pranë Fnac Callao për ta përshëndetur, të veshur me një maskë, që qeni nuk kafshon por të gjithë jemi të kujdesshëm. Më e mira nga të gjitha: duke parë që autorët e mëdhenj ndërkombëtarë edhe një herë lëvizin nëpër botë.

James Ellroy për miqtë dhe Qeni i çmendur për të gjithë

Ka pak për të thënë për James Ellroy tani dhe ata janë artikuj të ndryshëm që i kam kushtuar këtij blogu. Një nga autorët e mi referues të zhanrit më të errët, i ashpër dhe, gjithashtu ndonjëherë, i komplikuar djallëzor për t'u lexuar për shkak të stilit të tij unik dhe personal. Fraza të shkurtra si telegram dhe të bashkuara nga një sintaksë plot aliteracione, onomatope, zhargon Angelina, të zhanrit dhe të kohës në të cilën ai vendos romanet e tij. Dhe është se Ellroy nuk është për të gjithë audiencën apo lexuesit. Edhe më me përvojë prej nesh kemi ngecur me disa tituj, të cilët janë gjithashtu përgjithësisht të gjerë.

kjo Panik Është shumë shkelje sepse qëndron brenda 364 páginas, por ai tashmë paralajmëron, se më tha kur ia vura në dukje, me atë anglishten e pastruar dhe serioze: «The next will be greater». Me fjalë të tjera, në moshën 74-vjeçare, të cilën e mbushi 4 marsin e kaluar, me një jeta e kapërceu karakterin e romaneve të tij por duke i tejkaluar të gjithë, ai është ende në boshllëk dhe dëshiron të kafshojë.

Në Madrid — Fnac Callao — 29 prill. 18:30 pasdite.

Pak famullitarë për një e premte pasdite në qendër të Madridit dhe në fillim të urës së kryeqytetit, por ajo që është thënë, shumë besnike dhe e pajisur mirë me titullin e ri. Ellroy nuk priti shumë dhe, para se të niste, kaloi në katin e katërt ku do të bëhej nënshkrimi. Një pjesë e mirë e klientëve të tjerë që kanë kaluar, as që e kanë vënë re dhe nuk do të jetë sepse nuk shihet. Një zhgënjim i vogël ishte se ai nuk kishte veshur uniformën e tij të zakonshme të këmishës Havajane, e cila është një kontrast me të. fizik i gjatë, i dobët dhe sjellje të frikshme që di të kultivojë kaq mirë dhe i imponon shumë stafit. Ai është shfaqur shumë formal, me një xhaketë blu, por më pas ka qëndruar me një këmishë me mëngë të shkurtra për t'u marrë me punë.

Megjithatë, dhe duke matur distancat me të më pas vizita e tij e fundit në 2019, ju e dini që në distanca të shkurtra, si për tonin ashtu edhe për përzemërsinë, ai gjest është vetëm një pozë. Kështu ai fillon të flasë me ju sikur të njihte apo të kishte parë një ditë më parë. Përveç kësaj, duke qenë se nuk kishte shumë njerëz, ai argëtohej i qetë me të gjithë, duke pozuar për foto dhe duke biseduar pa probleme me njëri-tjetrin. Ai qen madje më vizatoi, duke folur spanjisht të thyer dhe duke komentuar atë vizitë në datën 19 kur po prezantonte Kjo stuhi.

Hakmarrja e poshtër. Egërsisht e gabuar në retrospektivë. Një çarje në kriptën e shpirtit tim.

Panik

Ajo bazohet në personazhin e vërtetë që ishte freddy otash, një figurë e nëndheshme në Los Anxhelosi i viteve pesëdhjetë, një dekadë e përsëritur në romanet e Ellroy.

otash është një ish-polic i korruptuar i turpëruar që kishte hequr gjakftohtësisht një vrasës policie. Shefi i LAPD-së William Parker e shkarkon atë. të rikonvertuar në detektiv privat me një reputacion të keq, i dedikohet gjithashtu zhvatje dhe mbi të gjitha ai është shefi bandit i i fshehtë, revista thashetheme për dobësitë dhe sekretet e yjeve të filmit, politikanëve dhe njerëzve të shoqërisë së lartë. Pra, përmes faqeve të Panik Parada e njerëzve të rregullt të Jack Kennedy, James Dekan, Montgomery Clift, Burt Lancaster, Liz Taylor o Shkëmb Hudson. Dhe portreti rreth tyre dhe asaj kohe është edhe një herë tjetër veçse i vetëkënaqur.

Universi i tij është edhe një herë ai nëpër të cilin ka kaluar gjithmonë Ellroy, që ka thënë më shumë se një herë se ai e tashmja nuk i intereson aspak sepse jeton në të shkuarën. Dhe nuk keni pse të betoheni për këtë.

E shkruar në vetën e parë, është një rrëfim në fund të jetës së tij (Otash vdiq në 1992) që kërcen mes herësh. Me atë stil gërryes dhe të ngatërruar, që të vendos ritmin me çdo goditje fraze, si një shkrepje apo një filigran gjuhësor që pak autorë arrijnë të krijojnë.

Është leksiku i së vërtetës së qartë dhe të thjeshtë. Është dialogu i dimes dhe direteve. Është njollosje e neveritshme dhe emocioni i kërcënimit. Mendoj dhe shkruaj përmes aliterimit algoritmik. Gjuha duhet të ngrejë kamxhikun dhe të çajë. Gjuha çliron dhe ofendon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.