James Ellroy Konfidencial. Takim ekskluziv me të në Madrid

Të gjitha fotot në këtë artikull janë nga (c) Mariola DCA. Fnac Callao. Madrid 20 shtator 2019

Kjo zgjat për mua hangover letrar. Jo çdo ditë takoni një nga të mëdhenjtë mes të mëdhenjve, jo vetëm të romanit të krimit, por të botës bashkëkohore. Y James ellroy Jo vetëm që më ka dhënë shumë momente të leximit intensiv dhe tërheqës, por edhe miqësi të mirë dhe shumë ndikim në stilin tim të të shkruarit dhe të mësuarit. Të Premten e kaluar, 20 ai ishte në Madrid, ndalesa e parë e tij turne evropian duke prezantuar romanin e tij të fundit, Kjo stuhi, titulli i dytë pas Perfidi e tij Trilogjia e 2-të e Kuartetit të Los Anxhelosit.

Kjo është një kronikë e asaj që ne jetojmë disa lexues me fat që morën pjesë në një takim ekskluziv me shkrimtarin e madh (në çdo mënyrë) Los Angeles. Ajo që pyetëm, ai u përgjigj, komentoi dhe lehu në linjën e tij të zakonshme të histrionics, pozuar me zë, vaj dhe me një talent pa të barabartë për të numëruar perspektivë e errët e la Historia Amerikane e mesit të shekullit të XNUMX-të.

Historik sipas përkufizimit (por jo aq shumë)

Janë tashmë sende të ndryshme kushtuar këtu Qeni i Djallit dhe romanet e tij, si kjo, kjo o kjo. kështu E kuptoj çështjen të takimit të Premten e kaluar pasditen e kaluar ku disa nga lexuesit e tij ishin në gjendje ta pyesnin dhe flisni me të për gjithçka atë që donim. Epo, jo e njëjta gjë.

Pra te geek me shume se geek ndërrim (pothuajse vrasës serial, siç e quante vetë Ellroy) që shfaqet gjithmonë në këto raste e ndaluan moderatorët kur kapërceu vijën me një temë të fe. Dhe ai mori një troç dreq nga këtu me gjëmim të përfshirë nga shkrimtari. Por kjo ishte tashmë kur stafi kishte lëshuar dhe ne kishim parë gjurmët e çuditshme të individit.

James Ellroy (Los Angeles, 1948) është një vetë personazhi. Me fizikun e tij imponues, frikësues dhe histrionikën e studiuar mirë, menjëherë jashtë kutisë Unë e kisha bërë të qartë se do të përgjigjesha nga tani ose më parë, racizëm o fe mes diçkaje tjetër. Isha aty flasin për librat e tyre dhe nxisin të gjithë t'i lexojnë atoSe ata largohen nga punët, jeta, fëmijët, gruaja, burri, të dashuruarit, çfarëdo qoftë, për të filluar t'i lexojnë ato. Dhe kështu me radhë duke fituar para për të jetuar jetë të lartë, me makina luksoze, gra, ushqim të mirë dhe pije të mirë. Edhe nëse pini vetëm ujë tani, nuk keni pse të hiqni një të kaluar të mbushur me alkool dhe ilaçe.

Ora e gjatë e bisedës na kaloi në një psherëtimë, me një mjedis i relaksuar, qesharak dhe bashkëpunim. Dhe turpi dhe frika na la, ndër të tjera, sepse ne tashmë e dimë mitin e atyre mënyrave të supozuara të këqija. Moreshtë më shumë fasada sesa realiteti.

Pyetje dhe përgjigje

Dhe pa zhurmë të mëtejshme, me ndihmën e një interpretues, kalojmë te pyetjet që kemi dashur t'ju bëjmë, siç janë:

Krijimi i romaneve

koncept

E cila zvogëlohet në kërkimin gjithmonë të lidh lexuesin me temat që mund të prekin më shumë akordin e tij më të ndjeshëm, morbid ose të interesuar me anën më të errët të historisë dhe natyrës njerëzore. Kështu që dhuna, gazetaria tabloide, krimi, hetimi policor, ndjenjat dhe instinktet universale si dashuria, dëshira, zemërimi, tmerri janë motorët më të fuqishëm që ndahen nga të gjitha shoqëritë. Dhe kjo shet. Edhe nëse ai nuk po përpiqet aspak të përqeshë romanin tradicional.

Dhe përkufizimi që ai dha në formën e një titulli ishte ky: «Romanet e shkëlqyera janë rezultat i një mendjeje të vetme, një zemre të vetme dhe një shpirti të vetëm », dhe ata nuk kanë asnjë krahasim me për shembull skenarë filmash ose për seri televizive. Kjo është arsyeja pse më vonë, kur u pyet nëse ai e konsideronte që mund të kishte romane të mira të shkruara nga më shumë se një autor, u përgjigj se jo.

Rutinat si shkrimtar

Skica prej më shumë se 100 faqesh për të planifikuar romani që më vonë shkruaj me dorëndërsa kalon kompjuterët. Dy kafene tani shkruajnë, rishkruajnë dhe shkruajnë më shumë derisa të përfundojë dhe një ndihmës personal e hedh atë në një skedar kompjuteri.

Gjuha dhe stili

Nëse ka diçka që e karakterizon Ellroy, përveç komploteve të tij të gjata dhe komplekse, ai është stili. nganjëherë telegrafik dhe gjithmonë prerës, prerës, hiper-i kondensuar dhe i cunguar. Me bollëk të aliteracione o Elipsi dhe me disa struktura shumë të hollësishme. Ai komentoi se ldhe ai e do gjuhën angleze dhe veçanërisht anglishten amerikane që, në të njëjtën kohë, ka kaq shumë ndikime dhe përzierje të të tjerëve.

Respekti juaj për punën e vërtetë të policisë

Për ta mbushur atë është një të apasionuar pas hetimeve policore me të Shkurtesate tij zhargon ose mënyra e tij e të shkruarit informacion që përkthehet aq shumë në tregimet e tyre. Dhe në pyetjen e por que ka kaq shumë karaktere, normalisht policët, të cilët abuzojnë me alkooli ose ilaçet, ai u përgjigj se nga ata që i njeh personalisht një e treta janë alkoolikë. Por ata kanë një respekt absolut për punën që ata zakonisht bëjnë. Po me të vërtetë, ata që tek atij i pelqen te krijoje ato janë pothuajse gjithmonë me e keqja të esnafit.

Për Kjo stuhi

Lexo më mirë Perfidi para, rekomandohet kur u pyet nëse mund ta lexoni këtë roman të ri në mënyrë të pavarur. A) Po personazhet njihen që tashmë janë shfaqur në Kuartetin e parë LA (Dudley Smith, Buzz Meeks, Sid Hudgens, etj.) dhe që në këtë trilogji të dytë ata janë më i ri dhe i kthen përsëri në vitet e Luftës së Dytë Botërore.

Filma dhe seri televizive që ju pëlqen

Shkop yndyre për Teli, seritë televizive, të cilat nuk i pëlqyen aspak. I shkruar keq dhe mashtrues, ai komentoi troç. Megjithatë, foli për mrekulli Vrasja, mbi këndvështrimin dhe mënyrën e rrëfimit të nordikëve.

As atij nuk i pëlqente në ditën e saj adaptimi i filmit që firmosi pëllëmbë brianDahlia e zezë, me të cilën të gjithë jemi pajtuar. Dhe, megjithëse nuk i pëlqen as Quentin Tarantino, Po përveç Njëherë e një kohë në Hollywood, për portretin aq të suksesshëm sa iu duk për atë vend që e njeh aq mirë.

Kolegët që ju pëlqejnë: klasikët dhe bashkëkohësit

Ai e komentoi atë Don Winslow nuk është lexuar, për të cilët ata kërkuan, por po Pëlqen Don DeLillo dhe Peshorja. Ose klasike si ross Mcdonald (krijuesi i detektivit Shigjetari Lew), megjithëse ai e quajti atë si pretendent dhe tepër të kultivuar, dhe James M. Kain, (autor i postieri Thërret gjithmonë dy herë) Dhe ai theksoi mbi të gjitha Hammet Dashiell si promovues i zhanrit noir.

Punime jo-trilluese

Që keni ndërmend ta botoni. Disa artikujinformacion e vërtetë e vrasjet dhe për aktorin Kripë minerale dhe rrethanat e vdekjes së tij, i cili gjithashtu do të përfshijë një roman i shkurtër. "Kjo do të jetë lamtumira ime me gazetarinë," tha ai.

Rock, djemtë dhe Bob Dylan

Pyetjet më të shumta anekdotale ishin ato të pse nuk i pëlqen roku apo nuk ka pasur fëmijë. Tek i pari, ai fjalë për fjalë u përgjigj se është rock eshte "mut" dhe pastaj, më sarkastikisht, që duhet të jesh njerëz i rregullt, të vishesh si ai, etj.

Fëmijëve, të cilët gjithmonë kanë pasur më shumë para për të shpenzuar në jetën e mirë. Dhe te cfare mendove se ata do t'i kishin dhënë atij Nobel a Dylan gjithashtu tha se "Shko mut" dhe çfarë për atë ai e meritonte atë shumë më tepër Philip Roth, për shembull, a mund të prehet në paqe, ose.

Bud White, Russell Crowe dhe Sterling Hayden

Unë përfundoj me dialogu im i veçantë gjysmë i lëkundur me Ellroy. Sepse Unë vetëm pata guximin ju jap më të përkushtuarën time faleminderit për tre personazhet e mi të preferuarat e galerisë së pamasë që ka: Pete bondurant, Amerikë y Gjashtë nga të mëdhenjtë, Dhe Dadli Smith y Bardha e bardhë de LA konfidenciale.

menjëherë ai ma drejtoi shikimin Dhe ai më tha se sigurisht, ai po fliste për filmin, apo jo? E pranova dhe menjëherë e komentova atë falë saj unë isha i lidhur me romanet e saj dhe i përpiu pothuajse të gjithë. Ah mirë atëherë shkëlqyeshëm u përgjigj ai. Dhe po, tashmë, për të Burbuqe e bardhë bëri Russell Crowe, megjithëse nëse do të kishte qenë e mundur, zgjedhja ime për ta interpretuar do të kishte qenë Hayden sprovuar'.

Dhe unë tashmë jam në prag të të fikëtit nga dëgjimi i tij duke përmendur një tjetër nga aktorët e mi klasikë më të admiruar. "Njeriu, natyrisht", theksova, "është se nëse ai film do të ishte bërë në vitet 50, Hayden do të kishte qenë idealja» Gjithsesi, nuk mund të kisha një përgjigje më të mirë.

Të relaksuar dhe shumë të arritshëm

Gjë që tregon se pozat janë poza. Sepse në nënshkrimet dhe përshëndetjet Ellroy nuk mund të ishte më i afërt, i përzemërt, miqësor dhe me humor të mirë.

Ai foli dhe pozoi me të gjithë në foto dhe video, Ai ishte i interesuar për komentet që i bëheshin, shtrëngoi të gjithë duart dhe tha disa fjalë ndërsa na nënshkroi. Ai më dërgoi në shtëpi, atje ishte shumë nxehtë, tha ai, ndërsa unë vetëm mund të llomotisja faleminderit dhe faleminderit më shumë për librat tuaj. Kështu që unë përfundoj me këtë video e shkurtër të fjalës së tij dhe asaj kohe me lexuesit.

Patjetër

Lexoni Ellroy tani. Grrrrr ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.