Domingo Villar. "Unë kam qenë gjithmonë i hipnotizuar nga deti"

Fotografi: (c) Mariola Díaz-Cano. Me Domingo Villar. Janar 2020

Domingo Villar është një dobësi kush i shtyp këto rreshta është një sekret i hapur, dhe askush nëse je klient i rregullt i këtij blogu ku ka disa artikuj rreth tij dhe librave të tij. Edhe unë jam me fat që e takova, e kam përshëndetur disa herë dhe keni verifikuar që tuajat thjeshtësi si person ai shkon dorë për dore me talentin e tij të madh si shkrimtar.

Sot i bëj vetes një dhuratë për ditëlindje me këtë intervistë se Domingo ishte aq dashamirës sa më dha muajin e kaluar. Të falënderosh për kohën dhe përkushtimin tënd është pak. Ajo që shumë lexues e vlerësojnë vërtet është të jemi kaq të dorëzuar Leo Caldas dhe Rafa Estévez, dhe kënaquni me një zë prozë po aq unik sa i juaji. Grake për gjithçka, e diel.

E diela Villar

Lindur në Vigo, por që jeton në Madrid, Domingo Villar ka një nga ato prestigj unik në romanin bashkëkohor spanjoll të krimit me vetëm 3 tituj botuar: Sytë e ujit, Plazhi i mbytur y Anija e fundit. Por ju e kuptoni kur zbuloni dy personazhe të papërsëritshëm: inspektori nga Vigo Leo Caldas dhe ndihmësi i tij aragonas Rafael Estevez. Dhe ju shkoni në skenarë si ata që rrethojnë dhe fekondojnë grykëderdhjen e Vigos.

Përveç kësaj, një prozë e jashtëzakonshme që lexon sikur po lundronte në një nga tragetet që kalojnë atë grykëderdhje nga bregu në breg midis ndonjë prej qyteteve të tij, limaneve, plazheve dhe cepave të fshehur plot bukuri. Ka edhe krimet, natyrisht, dhe të tyre hulumtim, por mbi të gjitha ka aksione të personazheve të saj dhe idiosinkrazi më galike dhe gjithashtu më ndjellëse.

një amalgamë e prekjeve që përbëjnë stili i tregimit që ka Domingo Villar dhe se i është dhënë a karrierë po aq e suksesshme sa besnike nga lexuesit e shumtë që e ndjekin me përkushtim. Se kemi mundur të durojmë dhjetë vjet për romanin e tij të fundit dhe se do të presim atë që duhet për tjetrin.

INTERVIST ME VILLAR DOMINGO

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

DOMINGO VILLAR: Nuk jam i sigurt për librin e parë që kam lexuar, por historia e pare qe kam shkruar ose të paktën i pari që mbaj mend ishte një budallallëk me titull Ftua shkretëtirë.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

DV: Ishulli i thesaritnga Stevenson. Gjithmonë jam ndjerë magjepsje për detin. Si fëmijë, unë pashë grykëderdhjen nga dritarja ime dhe supozoj se Jim Hawkins ndihej si dikush shumë i afërt.

 • AL: Shkrimtarët tuaj të preferuar? Ju mund të zgjidhni nga të gjitha kohërat.

DV: Robert Louis Stevenson, Denis Lehane, Gjoni Irving, Cormac McCarthy, Camilleri, Munoz Molina, Marse, Torrente, BarojaGarcia Marquez, Carlos Oroza, Leopoldo Maria Panero, Joaquin Sabina...

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

DV: Për piratin Long John Silver, poshtëruesi më simpatik në letërsi.

 • AL: Ndonjë zakon apo mani kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

DV: Luani i mbështetur, në Silencio, në një divan ose në shtrat. Shkruaj me muzikë e butë, çokollatë y kafe.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

DV: Unë preferoj të shkruaj nga natë, kur shtëpia hesht. Unë zakonisht e vë veten në tavolina e ngrenies, ku mund ta zgjas shënime dhe fletoret.

 • AL: Cilat zhanre letrare ju pëlqejnë më shumë?

DV: The poezi dhe roman i zi.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

DV: Andrea Kamileri, Vázquez Montalban, Torrente Ballester, Lorenzo Silva...

 • AL: Çfarë po lexon tani? Për qejf apo si dokumentacion?

DV: Unë jam duke lexuar për të dokumentuar veten time dhe përpiquni ta ulni mirë librin tim të ardhshëm.

 • AL: Dhe shkrimi? Ndoshta romani i katërt nga Inspektori Caldas?

DV: Unë jam në të, po, duke marrë shënime, duke u përpjekur të skicoj historinë ... Doja të kisha kaluar disa javë këtë pranverë në Galicia për të shkelur dhe për të nuhatur vendet ku do të vendos librin, por Covid-19 ka pasur plane të tjera. 

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

DV: Unë mendoj nuk ishte kurrë kaq e lehtë për t’u botuar. Amazon ofron mundësinë e vetë-botimit dhe shumë botues "peshkojnë" në atë vend peshkimi.  Problemi është një tjetër: ne po mbarojmë nga lexuesit. Leximi është një aktivitet i mrekullueshëm, por kërkon një përpjekje imagjinare që gjithnjë e më pak njerëz janë të gatshëm ta marrin. Ne jemi duke pushuar së qeni aktorë për tu bërë thjesht spektatorë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

DV: Unë nuk shoh pothuajse asgjë pozitive në gjithë këtë rrëmujë. Në fillim më dukej aq joreale sa për javë të tëra nuk isha në gjendje të shkruaja apo lexoja. Dhe e di që nuk më ka ndodhur vetëm mua. Pse fabul nëse romani ishte rreth nesh?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.