_ Xhungla e kristalit_. John McClaine bëhet komik (dhe vargje).

E pashë dy ditë më parë dhe e pëlqeva. As më shumë e as më pak se John McClain, një nga heronjtë e mi më të mëdhenj. Xhungla e kristalit, filmi klasik aksion nga 1988, tjetra do të botohet Tetor 17 në formatin e komik përmes Amazon. Por

... duket se vetëm në Anglisht. Do të shohim nëse ka ndonjë botim në Spanjisht. Ata janë 32 páginas që janë hedhur në shitje për 17 dollarë, rreth 14 euro. Një dhuratë për t'u regjistruar për Krishtlindje, edhe pse jo veçanërisht për fëmijët, por më e vjetra në shtëpi.

Autorët

me skenari të komikut, shkrimtarit dhe artistit amerikan Brirë i Doogie, ilustruar nga karikaturist JJ Harrison, i cili ka punuar për Disney, Nickelodeon, Peguin Ramdon House ose Marvel. Harrison ai nuk ka kursyer dhunën apo gjakun në vizatimet e tij, duke gjurmuar skena që ruajnë pa rezerva thelbi të filmit.

Çfarë përshtatet

Teksti përshtat shumë të famshmen poemë në botën anglo-saksone Një vizitë nga Shën Nikolla, i njohur më së miri për vargun e tij të parë (Ishte një natë para Krishtlindjeve), që i atribuohet poetit amerikan Clement Clarke moore dhe botuar në 1823. Por sigurisht, këtu është një version mjaft i lirë që rrëfen, në vargje, gjithçka që ndodhi në film.

Ishte një natë para Krishtlindjes, kur në të gjithë shtëpinë nuk lëvizte një krijesë, as edhe një mi. Çorapet vareshin me kujdes në fireplace, duke shpresuar se Shën Nikolla së shpejti do të ishte atje.

Fëmijët rrëmbehen rehat në shtretërit e tyre, duke ëndërruar ëmbëlsira që kërcejnë mbi kokat e tyre; dhe mami me shallin e saj dhe unë me kapelën time, po bëheshim gati për një dremitje të gjatë dimërore; kur një bujë e tillë u ngrit në livadh që unë u hodha nga shtrati për të parë se çfarë po ndodhte […]

Filmi

¿Kush nuk e ka parë Xhungla e kristalit? Kush nuk e njeh policin John McClaine me fytyrën dhe trupin e një Bruce Willis tridhjete vjecar Kush nuk është parë në Los AnxhelosNaten e mire, në portat e Sheshi Nakatomi? Kush nuk e ka adhuruar një nga horrat më të mirë të kinemasë, Hans Gruber i tmerrshëm me elegancën e atij aktori madhështor anglez që ishte alan Rickmann?

Kush nuk është argëtuar me të shofer kush mbyllet në parkingun nëntokësor? Ose me Agjent Powell, donuts e tyre dhe e madhe e tyre dialogje në radio me McClaine në të trasha? Ose me paaftësinë dhe paaftësinë e agjentëve të FBI? Kush nuk ka prerë këmbët duke kaluar rrëmujën e xhamit pas të shtënave spektakolare në katin e fundit?

Epo kjo. Kjo pothuajse më e mirë është një dhuratë që të gjitha McClaines që jemi në botë mund t'ia japin vetes.

Fuente: ie9.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.