Lev Tolstoy. 25 fraza për të kujtuar përvjetorin e vdekjes së tij

Leon Tolstoy vdiq në një ditë si sot në 1910. Konsiderohet si një nga shkrimtarë të mëdhenj të historisë, personalitet dërrmues dhe mbrojtës i madh i filozofia e mosdhunimit, përveç se është një vegjetarian i bindur dhe anarkist. Ndoshta pranë Fjodor Dostojevsky, është romancieri esencial rus, me tituj si Luftë dhe paqeAnna Karenina. Për ta kujtuar atje ata shkojnë 25 fraza të zgjedhura të mendimit dhe punës së tij.

Lev Nikolayevich Tolstoy

Lindur në një familje aristokratike, Tolstoy mori të tijat suksesi i parë i madh letrar në fillim të të njëzetave me një trilogji gjysmë-autobiografike të titulluar Fëmijëria, fëmijëria dhe rinia y Histori Sevastopol, bazuar në përvojat e tij gjatë Luftës së Krimesë. Të tijat vepra e trillimit përfshin gjithashtu tregime të shkurtra dhe disa romane të shkurtra si Vdekja e Ivan IlyichLumturia familjareHaxhi murad (tashmë pas vdekjes). Ai gjithashtu shkroi teatër dhe shumë ese filozofike, fryt i ndikimi i francezit Jean Jacques Rosseau.

Tituj të tjerë ishin Kozakët, Polikushka, Dy hussarë, Rrëfimi, Mbretëria e Zotit është në Ty ose në Ringjallje. Por pa dyshim e tyre punimet e samitit ata ishin Luftë dhe paqe, epika e madhe e pushtimit të Napoleonit në Rusi në 1812, dhe Anna Karenina, të dyja të botuara në këste në fillim dhe gjithashtu të adaptuara për film dhe televizion në shumë raste.

25 fraza të Tolstoit

Rreth dashurisë, politikës, filozofisë, fesë apo shkrimit.

 1. Paraja është një formë e re e skllavërisë, e dalluar nga e vjetra vetëm nga fakti se është jopersonale, që nuk ka asnjë marrëdhënie njerëzore midis zotërisë dhe skllavit.
 2. Ekziston vetëm një mënyrë për të qenë të lumtur: të jetosh për të tjerët.
 3. Lumturia ime është se di të vlerësoj atë që kam dhe nuk e dëshiroj tepër atë që nuk e kam.
 4. Duhet të mësohem me faktin se askush nuk do të më kuptojë kurrë. Ky duhet të jetë fati i përbashkët i njerëzve të vështirë.
 5. Para se t'u jepni njerëzve priftërinj, ushtarë dhe mësues, do të ishte rasti të dihet nëse nuk po vdesin nga uria.
 6. Kur mendoj për të gjitha të këqijat që kam parë dhe vuajtur si rezultat i urrejtjes kombëtare, i them vetes se e gjithë kjo qëndron mbi një gënjeshtër urrejtëse: dashurinë për vendin.
 7. Qeveria është një shoqatë burrash që ushtrojnë dhunë mbi të gjithë të tjerët.
 8. Unë e kam kuptuar që mirëqenia ime është e mundur vetëm kur njoh unitetin tim me të gjithë njerëzit e botës, pa përjashtim.
 9. Të gjithë mendojnë të ndryshojnë botën, por askush nuk mendon të ndryshojë veten e tij.
 10. Easiershtë më lehtë të shkruash dhjetë vëllime të parimeve filozofike sesa të zbatosh në praktikë vetëm një nga parimet e tij.
 11. Nuk ka madhështi ku mungon thjeshtësia, mirësia dhe e vërteta.
 12. Unë besoj se ndërsa është e vërtetë që ka aq mendje sa koka, atëherë ka po aq lloje dashurie sa ka zemra.
 13. Nëse dëshiron të jesh i lumtur, bëhu.
 14. E gjithë larmia, e gjithë hijeshia dhe e gjithë bukuria që ekziston në këtë botë është bërë nga drita dhe hija.
 15. Unë e kam kuptuar që mirëqenia ime është e mundur vetëm kur njoh unitetin tim me të gjithë njerëzit e botës, pa përjashtim.
 16. Dy luftëtarët më të fuqishëm në të cilët mund të mbështeteni janë durimi dhe koha.
 17. Ambicia nuk shkon mirë me mirësinë, por me krenari, dinakëri dhe mizori.
 18. Asnjë mosmirënjohje nuk e mbyll një zemër të madhe, asnjë indiferencë nuk e lodh atë.
 19. Gjithçka që di e di sepse e dua.
 20. Respekti u shpik për të mbushur boshllëkun që dashuria duhet të plotësojë.
 21. Kur e doni një person, e doni personin që është, dhe jo personin që do të donit të ishin.
 22. Ai që ka njohur vetëm gruan e tij dhe e ka dashur atë, di më shumë për gratë sesa ai që ka njohur një mijë.
 23. Të shkruash një libër të mirë gjatë gjithë jetës tënde është më se e mjaftueshme. Dhe gjithashtu lexoni një.
 24. Historitë më të mira nuk vijnë nga e mira kundër së keqes, por nga e mira kundër së mirës.
 25. Të gjitha veprat, për të qenë të mira, duhet të burojnë nga shpirti i autorit.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.