Tekste letrare që frymëzojnë

tekste letrare-që-frymëzojnë

Unë kurrë nuk e konsideroja veten një person krijues, megjithëse ata që më njohin mirë thonë se unë jam, dhe shumë… Ajo që nuk dyshoj aspak është se unë kërkoj frymëzim në çdo kohë dhe në çdo situatë. Çfarë më inspiron?

 • Pasdite me shi në vjeshtë.
 • Një kakao shumë e nxehtë dhe me avull shërbehet në një filxhan.
 • Një varg pemësh selvi të mbjella mirë në një trotuar (dhe të mos priten në majë, ju lutem).
 • Një imazh i vjetër.
 • Një video e montuar dhe edituar mirë nga disa 'youtubers' që unë ndjek.
 • Disa tekste nga Haruki Murakami.
 • Një film i mirë që të bën të mendosh.
 • Një këngë që të kujton dikë.
 • Dhoma ime e studimit e rregulluar mjeshtërisht nga drita e llambës sime të kripës dhe disa qirinjve.
 • Një bllok shënimesh i ri dhe i zoti.
 • Momente të trishtueshme, momente për të shijuar vetminë, një kafe solo në një kafene, stacione autobusësh dhe trenash, një aeroplan që fluturon mbi qiell, citime dhe fraza të caktuara nga artistë dhe / ose figura të tjera historike ... Etj ...

Dhe çfarë ju frymëzon? Çfarë bëni kur keni nevojë për frymëzim për të shkruar dhe krijuar tekstet tuaja?

Tjetra, për t'ju ndihmuar, ju sjell disa tekste letrare që personalisht më duken shumë frymëzuese.

Duke kërkuar frymëzim midis librave ...

 • «Say Unë them se ne jemi të ligë dhe nuk mund ta ndihmojmë atë. Cilat janë rregullat e kësaj loje. Se inteligjenca jonë superiore e bën të keqen tonë më të shkëlqyeshme dhe joshëse ... Njeriu lindi një grabitqar, si shumica e kafshëve. Urshtë dëshira juaj e parezistueshme. Duke iu kthyer shkencës, pronës së saj të qëndrueshme. Por ndryshe nga kafshët e tjera, inteligjenca jonë komplekse na shtyn të gjuajmë mallra, luks, gra, burra, kënaqësi, nderime ... Ky impuls na mbush me smirë, zhgënjim dhe inat. Na bën edhe më shumë atë që jemi ». (Nga libri "Piktori i betejave" de Arturo Perez Reverte).
 • «Nuk ka asgjë në botë, as njeri, as djall, as asgjë, që është aq e dyshimtë për mua sa dashuria, sepse depërton në shpirt më shumë se gjithçka tjetër. Nuk ka asgjë që pushton dhe lidhet më shumë me zemrën sesa dashuria. Për këtë arsye, kur nuk ka armë për të qeverisur vetë, shpirti zhytet, për dashuri, në rrënojat më të thella. (Nga libri "Emri i trëndafilit" de Umberto Echo).
 • Nuk ka lumturi ose lumturi në këtë botë; ekziston vetëm krahasimi i një shteti me një tjetër. Vetëm një njeri që ka ndier dëshpërimin më të madh është i aftë për lumturinë më të madhe. Necessaryshtë e nevojshme të kesh dashur të vdesësh për të ditur sa mirë është të jetosh. (Nga libri "Konti i Monte Kristos" de Alexandre Dumas).
 • "Jo gjithçka që shkëlqen prej ari, dhe as të gjithë njerëzit endacak nuk kanë humbur." (Nga libri "Zoti i unazave" de JRR Tolkien).
 • "Nuk mund të kthehem pas në kohë, sepse atëherë isha një person tjetër". (Nga libri "Alice in Wonderland" de Lewis Carroll).
 • "Njerëzit e moshuar kurrë nuk mund të kuptojnë diçka më vete dhe është shumë e mërzitshme për fëmijët që duhet t'i shpjegojnë ato pa pushim." (Nga libri "Princi i vogel" nga Antoine de Saint-Exupèry).
 • «Ata donin të flisnin, por nuk mundën; Kishte lot në sytë e tyre. Ata ishin të dy të zbehtë dhe të hollë; por ato fytyra të zbehta u ndriçuan me agimin e një të ardhmeje të re. (Nga libri "Krimi dhe ndëshkimi" de Fjodor Dostojevsky).
 • "Cfare eshte jeta? Një furi.
  Cfare eshte jeta? Një iluzion, një hije, një trillim;
  dhe e mira më e madhe është e vogël;
  se e gjithë jeta është një ëndërr,
  dhe ëndrrat janë ëndrra ». (Nga libri "Jeta është ëndërr" de Calderon de la Barca).
 • Zgjidh jeten. Zgjidhni një punë. Zgjidhni një karrierë. Zgjidhni një familje. Zgjidh një televizor të madh që ke mut. Zgjidhni makina larëse, makina, pajisje CD dhe hapëse kanaçe elektrike. Zgjidhni shëndetin: kolesterol të ulët dhe sigurim dentar, zgjidhni të paguani hipoteka me interes fiks, zgjidhni një banesë shfaqjeje, zgjidhni miqtë tuaj. Zgjidhni veshje sportive dhe valixhe që përputhen. Zgjidhni të paguani me këste për një kostum të markës në një gamë të gjerë pëlhurash të ndyrë. Shkoni vetë dhe pyesni veten se kush jeni dreqin në mëngjes të Dielën. Zgjidhni të uleni në shtratin e ndyrë dhe të shikoni konkurse televizive që tërheqin mendjen, duke shkatërruar shpirtin ndërsa mbushni gojën me ushqime të ndyra. Zgjidhni të plakeni duke u lodhur dhe pshurrur mbi të gjithë në një azil të mjerë, duke qenë një barrë për fëmijët e vegjël egoistë dhe të shkatërruar që ju keni pjellë ose zëvendësuar. Zgjidhni të ardhmen tuaj. Zgjidh jeten.Por pse do të donte ai të bënte diçka të tillë? Zgjodha të mos zgjidhja jetën.

  Zgjodha diçka tjetër dhe arsyet… Nuk ka arsye. Kush ka nevojë për arsye kur keni heroinë? ". (Nga libri «Stacioni i trenaveing » de Irvine Uellsisht).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   tregim tregimesh dijo

  Çfarë youtubers ju pëlqen?

 2.   Carmen Estefania Pardo Ortiz dijo

  I dashur,

  Një kënaqësi, më pëlqen të shoh shijet tuaja dhe rekomandimet që na jepni.

  të fala

  Carmen Brown