Si të shkruani një skenar

Si të shkruani një skenar

Së bashku me shkrimin e një libri, të mësuarit se si të shkruajmë një skenar gjithmonë tërheq vëmendjen tonë. Në fakt, megjithëse mendohet se është më e lehtë se një roman, në realitet mund të bëhet një torturë e vërtetë nëse nuk zbatoni mirë parimet dhe çelësat që duhet të ketë.

Prandaj, Nëse jeni në procesin e krijimit të një skenari dhe nuk dëshironi të përfundoni duke e bërë punën dy ose tre herë, këtu ju lëmë më të rëndësishmen që duhet të keni parasysh.

çfarë është një skenar

çfarë është një skenar

Le të fillojmë me të lehtën, duke ditur saktësisht se çfarë është një skenar. Shumë mendojnë se është vetëm të thuash se çfarë frazash duhet të interpretojë çdo personazh dhe kaq, një lloj teatri. Por e vërteta është se ajo shkon shumë më tej se kaq.

Sipas RAE, një skenar është:

"Shkruar në të cilën disa ide ose gjëra janë shënuar shkurt dhe me rregull, në mënyrë që të shërbejnë si udhërrëfyes për një qëllim të caktuar".

“Tekst në të cilin ekspozohet përmbajtja e një filmi, një programi radiofonik apo televiziv, një reklame, një komike apo një videoloje, me detajet e nevojshme për realizimin e tij.”

Me fjalë të tjera, ne po flasim për një dokument që pasqyron aspektet më të rëndësishme të një projekti, por jo vetëm dialogët, por edhe emocionet, kontekstin, mënyrat e interpretimit etj.

Si të shkruani një skenar

Si të shkruani një skenar

Tani që e keni të qartë se çfarë është një skenar, le të zhyteni në hapat që duhet të ndërmerrni për ta krijuar atë. Ju paralajmërojmë se Nuk është një proces i shkurtër, aq më pak i lehtë. Do të kërkojë durim, kohë dhe shumë mendim. Është si një roman, por ku ju duhet ta zhvilloni komplotin në një mënyrë tjetër.

Pra, hapat që duhet të ndërmerrni janë:

Keni një ide

Është thelbësore. Nëse dëshironi të shkruani një skenar, gjëja e parë që ju nevojitet është një ide për të shpalosur krijimtarinë tuaj dhe për ta zhvilluar atë. Gjëja më e keqe për shumë është se ju duhet ta përmbledhni të gjithë atë ide në një fjali të vetme, e cila do të jetë titulli i skenarit.

Por mos u shqetësoni, zakonisht vendoset një provizore dhe më pas ndryshohet për atë përfundimtare kur të përfundojë i gjithë skenari.

brenda mendimit, ju duhet të zhvilloni gjithçka që do të ndodhë, kur ndodh, kujt, çfarë problemi do të kenë etj.

Është e rëndësishme që ta bëni si një përmbledhje që do të shërbejë për përmbledhjen, por edhe të krijoni një dokument më të gjerë në të cilin do të zhvilloni plotësisht të gjithë historinë e skenarit. Kini kujdes, nuk do të jetë në të vërtetë skenari, por një burim që do ta përdorni kur ta shkruani.

Personazhet

Është koha për të hyrë në lëkurën e secilit prej personazheve që do të jenë pjesë e historisë. Ju duhet njihni ata sikur të ishin familja juaj; njohin të mirat dhe të këqijat, të metat dhe virtytet e secilit. Dhe roli që ata luajnë në histori.

Në këtë pikë çdo shkrimtar ka një teknikë. Ajo që bëjnë disa është të plotësojnë një skedar me pyetje themelore dhe më pas, kur shkruajnë, e modifikojnë për të gjetur detajet që kanë zbuluar. Të tjerët, megjithatë, i punojnë ato tërësisht përpara se të shkojnë në punë. Këtu keni më shumë liri.

Loja me letra

Në fakt, nuk është një lojë në vetvete, sepse është një tjetër nga pikat në të cilat do të marrësh më shumë kohë. Dhe është se ne nuk kemi filluar ende të shkruajmë skenarin, por burimet që ju nevojiten për ta bërë atë.

Çfarë është loja me letra? Epo, bëhet fjalë për, Me përmbledhjen e gjerë të idesë, vizatoni në letra skenat e ndryshme që do të përmbajë skenari juaj. Mos harroni se, në varësi të gjatësisë së skenarit, ai duhet të jetë më i gjatë ose më i shkurtër. Njëra nuk është e njëjtë për një film si për një reklamë televizive.

Normalisht këto skena janë pikat themelore që duhet të ketë skenari juaj, nga fillimi deri në fund.

Zhvilloni ato karta

Tani, është koha të dimë se çfarë do të ndodhë në ato karta, kush do të marrë pjesë në skena, si do të fillojnë dhe si do të mbarojnë, çfarë konflikti do të kenë etj. Nuk është e nevojshme që t'i bëni të gjitha në detaje, thjesht merrni një ide se si do të duket.

Koha për të krijuar dialogë dhe skena

koha e skenarit

Tani po, me gjithçka që kemi bërë më parë, mund të fillojmë të punojmë për skenarin. Dhe këtë herë ka dy mënyra për ta bërë këtë:

  • Krijimi i një skenari letrar dhe më pas vetë skenarit. Po, është më shumë punë, por më vonë kur krijoni finalen do t'ju ndihmojë të shkurtoni kohën që do t'i kushtoni. Kjo ndryshon nga ajo e radhës që do të propozojmë në atë që fokusohet më shumë në zhvillimin e skenave, por jo në vendosjen e dialogëve, por do të bëhej në tjetrën.
  • Krijo skenarin drejtpërdrejt. Domethënë skena dhe dialogë në të njëjtën kohë. Problemi është se, meqenëse nuk e dini realisht se çfarë po ndodh ose si ndodh skena, mund të keni probleme për t'i bërë dialogët realistë dhe të qëndrueshëm.

Pasi të keni mbaruar, lexoni përsëri

Është shumë e zakonshme që fillimi të ketë cilësi të ulët ose mesatare dhe fundi të jetë i lartë. Kjo sepse kur mësohesh me historinë dhe e jeton atë, dialogët janë shumë më të mirë.

Pra, pasi të keni mbaruar, është e rëndësishme të rishkruhet, nëse është e nevojshme, përsëri për të parë nëse mund t'i jepni të njëjtën cilësi nga fundi në fillim. Kur të vini re se nuk keni pse të ndryshoni asgjë, do të jetë koha për ta lënë atë.

Mbajeni të qetë ose lëreni dikë tjetër ta lexojë

Në këtë pikë, shkrimtarët zakonisht bëjnë dy gjëra:

  • Ose e mbajnë në një sirtar për ta marrë disa muaj më vonë dhe e rilexojnë dhe i rishkruajnë pjesët që nuk u pëlqejnë.
  • Jepini dikujt që ta lexojë dhe jepini atij mendimin tuaj. Në këtë rast, duhet të jetë një person me njohuri për skenarë dhe që është objektiv, që të thotë nëse diçka nuk kuptohet, nëse nuk është e qartë, ose nëse ke gabime në skenar. Përndryshe, mendimi juaj nuk do t'ia vlejë.

Në fakt të dyja gjërat mund të bëhen; Tashmë varet nga përvoja që keni dhe sa i sigurt jeni në projektin tuaj për ta prezantuar atë.

A keni dyshime se si të shkruani një skenar? Na pyesni dhe ne do të përpiqemi t'ju ndihmojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.