Shtatori mesjetar I. Jarchas dhe cantigas de amigo

Shkon kjo Artikulli i parë kjo serie kushtuar tonë Letërsia mesjetare. Po, ai që një ditë e lexuam në tekstet e librave shkollorë, që ishte kaq e vështirë për ne ta kuptonim dhe tingëllonte kaq e çuditshme. Epo, unë bëj një ushtrim të vetë rishikimit dhe i rikuperoj ato jarchas dhe cantigas de amigo, përfaqësuesi më i lartë i të cilit ishte trubaduri galik Martin Códax. Kalimi kujtoj disa të zgjedhur.

Jarças

Këto këngë anonime që u shfaq në Shekujt XI-XIII ato janë vargje përgjithësisht tema e dashurisë (Ka edhe lavdërime) që i përkisnin poezisë popullore. Ata u kënduan nga mozarabic (Të krishterë që jetonin në mbretëritë myslimane të Al-Andalusit). Pas poetë arabë të mësuar i mblodhi për t'i shtuar në fund të tyre moaxajas (mësoi poezi në gjuhën arabe) sikur të ishin a refreni.
Ata zakonisht rrëfehen nga a zëri i femrës që shpreh të vetën ndjenjat e Amor për një të dashur që shumë herë telefonon habib ("Shok, dashnor" në arabisht). Y zakonisht i drejtohet nënës ose motrave të tij të pyesni ose të ankoheni për mungesën e asaj dashurie.

Këngët e mikut

Nga shekujt XNUMX-XNUMX, cantigas de Amigo Galician-Portugeze ndajnë karakteristikat me jarchas: ato janë gjithashtu këngë dashurie me zë femre të cilët po shkojnë në një "shok" (prej këtu edhe emërtimi) për të cilin ata flasin jo vetëm me nënën, motrat ose miqtë e tyre, por edhe me të elementet e natyrës (valët, deti ose pemët).
Dhe ka katër lloje:
  • Kërcyer: me origjine tradicionale, shpreh gëzimítë duash dhe të jetosh, dhe ata të ftojnë të kërcesh.
  • Marinat ose barcarolas: cantigas që flasin për detin ose në të cilën vajza flet me detin.
  • Këngë romakeí(= romeríte): lidhur me romeríace dhe pelegrinazhe ne vetmitë ose vendet e shenjta, ku takoheshin ose takoheshin të dashuruarit.
  • albs: flasin për ndarjenón të dashuruar në agim.
Kompozitori dhe trubadori më i famshëm ishte Galisiani Martin Códax, i cili kompozoi shtatë Këngët e Mikut në shekullin e XNUMX-të.

Ajo që jarchas dhe cantigas ndajnë gjithashtu është simbolika dhe thjeshtësi të shumë elementeve të tilla si ato të natyrës, të cilat ndonjëherë kanë vlera dashurie ose erotike. Këta janë disa shembuj:

Jarças

Çfarë do të bëj ose çfarë do të bëhet me mua,
o e dashura ime,
mos u largo nga unë
***
Kaq shumë i dashur, aq shumë i dashur,
mik, kaq shumë dashuri!
Sytë që shkëlqen të sëmurë
dhe dhembin kaq keq!
***
Trishtimi im është për shkak të një njeriu të dhunshëm: nëse dal
Do ta shoh veten me të këqija
nuk më lë të lëviz ose jam i rekriminuar.
Nënë, më trego çfarë do të bëj.
***
Me trego:
Kur zotëria im, o miq,
do, nga Zoti,
ma jep ilaçin tënd?
***
O nënë shoqja ime
ajo largohet dhe nuk kthehet më!
Më thuaj çfarë do të bëj, nënë
nëse pikëllimi im nuk më lehtësohet.
***
Zoti im Ibrahim,
o njeri i embel
Eja tek unë
natën.
Nëse jo, nëse nuk dëshiron,
Do te shkoj te ti
me thuaj ku
ju gjej
***
Më lë zemra
O Zot! A do të kthehet tek unë?
Aq e keqe (është) dhimbja ime e çuditshme
(sa) e sëmurë është (zemra ime), kur do të shërohet?

Kantigas

Nga Martín Códax
Valët e detit të Vigos
Valët e detit të Vigos,
A e patë shokun tim?
Oh Zoti im! A do të vijë së shpejti?
Valët e detit të ashpër,
A e patë të dashurën time?
Oh Zoti im! A do të vijë së shpejti?
A e patë shokun tim
ai për të cilin psherëtij?
Oh Zoti im! A do të vijë së shpejti?
A e patë të dashurën time,
kush me ka shqetesuar kaq shume?
Oh Zoti im! A do të vijë së shpejti?
***
Motra ime e bukur
Motra ime e bukur, eja me mua
në kishën e Vigos, ku është deti i ashpër.
Dhe ne do të shikojmë dallgët, motra ime e bukur, të vijnë me dëshirë
në kishën e Vigos, ku deti po tërbohet.
Dhe ne do të shikojmë në valët, në kishën e Vigo, ku është deti i ashpër,
atje do të vijë, nënë, shoqja ime
Dhe ne do të shikojmë në valët, në kishën e Vigo, ku është deti i zemëruar,
atje do të vijë, nënë, e dashura ime
Dhe ne do të shikojmë dallgët.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.