Shkrues fantazmash

Shkrues fantazmash

Shkrimtar fantazmë, shkrimtar fantazmë. Ose i njohur më mirë në Spanjë si letrar "i zi" është një figurë e letërsisë që ekziston prej kohësh. Në fakt, ka zëra, për shembull, se Alexandre Dumas nuk ishte vërtet shkrimtari i Tre musketierëve, por "e zeza" e tij.

Por çfarë është një shkrimtar fantazmë? Çfarë e karakterizon? A është e ligjshme? Nëse e keni menduar ndonjëherë, ose keni marrë një “propozim të pahijshëm”, ndoshta kjo që ju themi do t'ju habisë.

Çfarë është një shkrimtar fantazmë

Çfarë është një shkrimtar fantazmë

Një shkrimtar fantazmë nuk është gjë tjetër veçse një person që shkruan në emër të një tjetri. Kjo do të thotë, ai person tjetër e ngarkon këtë person që të shkruajë diçka për të (një roman, një tregim, një artikull...) duke e ditur se ai kurrë nuk do të jetë në gjendje të zbulojë autorësinë e tij dhe duke marrë të gjitha meritat për atë person tjetër që do të jetë ai që do të nënshkruajë sikur të kisha shkruar.

Me fjalë të tjera, ai është një "punëtor, një njeri i zi" që bën punën por meritat, njohjet dhe madje edhe fitimet do të merren nga një person tjetër.

Edhe pse shumë mendojnë se përdoren vetëm për të shkruar libra, e vërteta është se mund të porosisni edhe biografi, fjalime, artikuj... çdo tekst në të cilin një person shkruan në emër të një tjetri.

Tani kjo nuk është aq "poshtëruese". Ne folëm që njëri të nxirrte krijimtarinë e tij dhe më pas tjetri të merrte të gjitha lavdërimet. Në fakt është një punë, ai për të cilin paguhet një shumë e caktuar parash, ndonjëherë më e lartë për shkak të asaj humbje të të drejtave.

Sigurisht, duhet ta keni parasysh këtë ai shkrimtar fantazmë duhet të marrë marrëveshjen, dhe caktojnë vullnetarisht autorësinë e tyre. Kjo nuk do të thotë "falas".

Karakteristikat e Ghost Writer

Karakteristikat e Ghost Writer

Me gjithë sa u tha më sipër, nuk ka dyshim se ne mund të mbledhim disa të dhëna të rëndësishme që karakterizojnë një shkrimtar fantazmë. Ata janë mes tyre:

 • Jepni autorësinë një personi tjetër. Nëse nuk arrihet një marrëveshje tjetër me personin që e punëson, në parim emri që do të shoqërohet me atë dokument do të jetë ai i blerësit, jo ai i shitësit ("i zi"). Në fakt, ndonjëherë është e zakonshme që vetë autori të shfaqet në libër, jo si shkrimtar, por si redaktor i kopjeve.
 • Ekziston një marrëveshje konfidenciale. Në të cilat palët ndajnë pikat më të rëndësishme, jo vetëm ligjore dhe konfidenciale, por edhe afatet, sa do të paguhet, klauzolat e konfidencialitetit, transferimi i të drejtave etj.
 • Ajo paguan. Kjo është ndoshta një nga arsyet kryesore pse kaq shumë njerëz, shkrimtarë apo jo, pranojnë të jenë "zezakë" letrarë. Sepse të paguajnë për të shkruar. Domethënë, nuk duhet të prisni muaj, madje vite për të marrë një shpërblim të mirë për librat tuaj; Nuk ke pse të promovosh as veten, por sapo mbaron puna, merr paratë dhe kaq. Nuk ka më dhimbje koke. Dhe kjo, besoni apo jo, është një nxitje e madhe.

Si të jesh një shkrimtar fantazmë

Si të jesh një shkrimtar fantazmë

A ju ka kafshuar defekti dhe a e keni parë atë Mund të jetë një mundësi pune si shkrimtar? Epo, nuk është e paarsyeshme ta shohësh, në fakt, disa shkrimtarë ndërthurin rolin e tyre si shkrimtar me atë të të shkruarit për të tjerët. Por për të arritur punët tek ju, së pari duhet të keni parasysh sa vijon:

keni nevojë për një rezyme

Dhe me këtë nuk nënkuptojmë që ju të thoni çfarë trajnimi keni, kurse keni bërë... por tregoni punën tuaj. Keni shembuj të asaj që keni bërë, cilat teknika dominoni, llojet e zhanreve letrare në të cilat jeni të mirë, etj.

ndonjëherë, demonstrimi i çmimeve të caktuara letrare është një plus sepse do të gjenerojë shumë vetëbesim dhe ata gjithashtu do ta dinë se ju jeni të mirë në të shkruar nëse keni fituar.

Specializo

Edhe pse në fillim është mirë të jesh më i përgjithshëm për të pasur më shumë punë, me kalimin e kohës është shumë më mirë të specializohen në një ose dy zhanre, maksimumi 3, sepse atëherë jo vetëm që do të jeni të mirë në të. Thjesht do të jesh më i miri për ato libra.

Gjeni klientë

Klientët janë atje. Por le të jemi të sinqertë nuk është e lehtë për t'i gjetur ose marrë ato. Kur shkon te ndonjë person apo shkrimtar i famshëm duke i ofruar vetes, gjëja më normale është që ata të refuzojnë, ose sepse nuk kanë marrë në konsideratë asnjë libër, sepse u duket ofendim (sikur nuk dinin të shkruanin) ose. për ndonjë arsye tjetër.

Kjo është arsyeja pse ndonjëherë ju duhet të reklamoni "në mënyra të tjera" që nuk janë aq të drejtpërdrejta për të tërhequr vëmendjen e saj dhe për t'i bërë klientët të ndihen më rehat (shumë preferojnë t'i trajtojnë këto çështje sa më të matur që të jetë e mundur).

bëhu i njohur

Lidhur me sa më sipër, ju duhet të jeni një profesionist i arritshëm për këta njerëz. Dhe për këtë ju mund të përdorni faqen tuaj të internetit, rrjetet sociale, forumet letrare... madje edhe ngjarjet, kongreset, etj. Kjo do të hapë dyert për klientët e mundshëm.

Sa fiton një shkrimtar fantazmë?

Një nga dyshimet kryesore që lind kur mendon të jesh një shkrimtar me të zeza është të dish se sa duhet të kërkosh. E vërteta është se tarifat zakonisht janë midis 5 dhe 15 euro. Nga çfarë varet saktësisht? Pastaj:

 • të punës që të kërkojnë. Një artikull me një mijë fjalë nuk është i njëjtë me një libër me 100000 fjalë. Sa më shumë që të bëjnë të punosh, aq më shumë zakonisht ulet çmimi për faqe.
 • Përvoja. Nuk është e njëjta gjë që është porosia juaj e parë që është numri njëqind. Kur tashmë jeni i specializuar, çmimi juaj rritet.
 • Komplikime. Sepse duhet të dokumentosh veten, ashtu, sepse duhet të imitosh dikë tjetër... e gjithë kjo të shton cache-in.
 • Sa i famshëm është klienti juaj. Sepse ndonjëherë shumë zgjedhin një numër të lartë kur e dinë se është një libër për një person që do ta bëjë atë viral, dhe në këtë mënyrë ata sigurohen që të kenë të paktën një majë të famës që mund të marrë ai libër.

Tani që dini pak më shumë rreth temës, nëse jeni të mirë në të shkruar, keni hedhur hapat e parë në letërsi dhe keni pasur disa suksese, ka shumë gjasa që t'i përkushtoheni të qenit një shkrimtar fantazmë. Edhe pse ndoshta fillimisht duhet të mendoni nëse ju pëlqen ideja që të tjerët marrin të gjitha lavdërimet dhe nuk mund t'i thoni askujt se jeni ju që duhet t'i keni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Fitimtar dijo

  Engels, në letrën e tij të famshme drejtuar Margaret Harknee të vitit 1888, pretendon se ka mësuar më shumë për shoqërinë franceze dhe historinë e saj nga Balzaku "se sa nga të gjithë të ashtuquajturit historianë, ekonomistë dhe statisticienët e periudhës së bashku" (Marx dhe Engels, Pyetje të artit dhe letërsisë, përkth. Jesús López Pacheco, Barcelona, ​​Gadishulli, 1975, f. 137)