Shkrimtarët dhe dashuria

20 citate letrare dashurie

El dashuri, ajo "sëmundje" që na ka atribuar kaq shumë njerëzve të vdekshëm që nga kohërat e lashta, është padyshim një nga temat e preferuara të atyre që i kushtohen botës së mrekullueshme të artit. Këngëtarë, piktorë, skulptorë, shkrimtarë, muzikantë, ... Të gjithë kanë rënë në kthetrat e dashurisë në më shumë se një rast. Forshtë për këtë arsye, pse dashuria nuk mund të mungonte në faqet tona të Literatura aktuale.

Sot ne paraqesim disa mendime, reflektime dhe citime nga shkrimtarë të njohur dhe jo aq shumë sa ato i kushtohen asaj ndjenje të bukur që na copëton në të njëjtën kohë që na jep jeta: shkrimtarët dhe dashuria.

Dashuria, ajo ndjenjë që loton dhe në të njëjtën kohë na jep jetë

Tjetra, ne ju sjellim një total prej 10 frazash të thënë dhe / ose të shkruar nga 10 shkrimtarë të ndryshëm. ¿A jeni dakord me ta?

 • "Dashuria është intensitet dhe për këtë arsye është një relaksim i kohës: zgjat minutat dhe i zgjat si shekuj". (Oktavio Paz).
 • «Dashuria e vërtetë nuk është dashuri për veten, është ajo që e bën dashnorin të hapet ndaj njerëzve të tjerë dhe ndaj jetës; nuk ngacmon, nuk izolon, nuk refuzon, nuk përndjek: pranon vetëm ». (Gala Antonio).
 • «Dashuria është një lojë në të cilën aktet janë shumë të shkurtra dhe ndërprerjet, shumë të gjata. Si të plotësoni këtë mes nëse jo përmes zgjuarsisë? » (Ninon de l'Enclos).
 • «Ne kemi lindur vetëm, jetojmë vetëm, vdesim vetëm. Vetëm përmes dashurisë dhe miqësisë mund të krijojmë iluzionin momental se nuk jemi vetëm ”.Me (Orson Welles).
 • Eja fle me mua: ne nuk do të bëjmë dashuri. Ai do të na bëjë. (Julio Cortazar).
 • «Në çështjet e dashurisë, njerëzit e çmendur janë ata që kanë më shumë përvojë. Asnjëherë mos pyet mendjen e shëndoshë për dashurinë; dashuria e shëndoshë e shëndetshme, e cila është si të mos kesh dashur kurrë »Me (Jacinto Benavente).
 • "As mungesa, as koha nuk janë asgjë kur të do". (Alfred deMusset).
 • «Unë e dua atë që dashuria do. Unë nuk di asnjë arsye tjetër të dua përveçse të dua ty. Çfarë dëshiron të të them përveç që të dua, nëse ajo që dua të të them është se të dua? (Fernando Pessoa).
 • "Për Adamin, parajsa ishte aty ku ishte Eva". (Mark Twain).
 • "Ne mësojmë të duam jo kur takojmë një person të përsosur, por kur arrijmë të shohim një person të papërsosur në mënyrë të përsosur." (Sam Keen).

Nga të gjitha këto unë preferoj atë të Adamit dhe Evës, nga Marl Twain. Dhe ti?

Unë gjithashtu ju lë një video që mbledh llojet e ndryshme të dashurisë që mund të gjejmë në disa libra. Nga rruga, shumë libra, të njohur për të gjithë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   CARELYS GALVIS dijo

  “Unë e dua atë që dashuria do. Unë nuk di asnjë arsye tjetër të dua përveçse të dua ty. Çfarë dëshiron të të them përveç që të dua, nëse ajo që dua të të them është se të dua? (Fernando Pessoa). I preferuari im.