Sa më shumë që lexoni, aq më shumë jetoni

 

Lexues duke qeshur. Në një sfond të bardhë.

Ka pasur shumë studime për përfitimet e leximit dhe duket se së shpejti do të na bëjë të pavdekshëm pasi që duket se leximi nuk është vetëm argëtim ose një mënyrë avullimi nga bota por është gjithashtu i aftë të zgjas jetën, sipas një studimi të ri duke pretenduar se njerëzit që lexojnë libra për 30 minuta në ditë jetojnë më gjatë se ata që nuk lexojnë asgjë fare.

Studimi, i cili u botua në numrin e shtatorit të revistës Social Science & Medicine, shikoi modelet e leximit të 3635 njerëzve që ishin 50 vjeç e lart. Mesatarisht, u zbulua se lexuesit jetojnë afërsisht dy vjet më shumë se ata që nuk lexojnës.

Të anketuarit ato ishin të ndara midis atyre që lexonin për 3.5 orë ose më shumë në javë, atyre që lexonin deri në maksimum 3.5 orë në javë dhe atyre që nuk lexonin asgjë fare, të kontrolluara më tej nga faktorë të tjerë si gjinia, raca dhe arsimi. Kështu, studiuesit zbuluan 12 vjet më vonë se ata që lexonin për më shumë se 3.5 orë në javë kishin 23% më pak të ngjarë të vdisnin ndërsa ata që lexonin deri në 3.5 orë në javë kishin 17% më pak të ngjarë të vdisnin, një përqindje më e ulët se ata që kalojnë më shumë kohë duke lexuar.

Në përgjithësi, gjatë gjithë ndjekjes, 33% e jo lexuesve vdesin krahasuar me 27% të lexuesve.

"Kur lexuesit u krahasuan me ata që nuk lexojnë në 80% të vdekshmërisë (koha që i duhet 20% pjesës tjetër të grupit për të vdekur) jo lexuesit jetuan 85 muaj, 7 vjet, ndërsa lexuesit jetuan 108 muaj, 9 vjet. Prandaj, leximi i librave siguron një mbijetesë prej afërsisht 23 muajsh ".

Sigurisht, sa më shumë kohë harxhohet duke lexuar, aq më i lartë është jetëgjatësia të personit por ata pohojnë se me vetëm 30 minuta në ditë, gjysmë ore, tashmë është mjaft e dobishme për sa i përket mbijetesës.

Disa lexime specifike për një jetë më të gjatë janë specifikuar gjithashtu në dokument.

"Ne e kemi gjetur atë leximi i librave ofron përfitim më të madh se leximi i gazetave ose revistave. Ne kemi zbuluar gjithashtu se ky efekt është ndoshta për shkak të faktit se librat angazhohen më shumë në mendjen e lexuesit, duke siguruar një përfitim më njohës dhe për këtë arsye një rritje të jetëgjatësisë ".

Ka dy lloje të proceseve njohëse të përfshira në leximin e librave që mund të krijojnë një avantazh të mbijetesës. Së pari, leximi promovon procesin e ngadaltë të zhytjes së "leximit të thellë", një angazhim njohës që ndodh kur lexuesi tërheq lidhje, gjen aplikime në botën reale dhe bën pyetje në lidhje me përmbajtjen e paraqitur atyre.

“Angazhimi njohës mund të shpjegojë pse fjalori, arsyetimi, përqendrimi, mendimi kritik dhe aftësitë rriten nga ekspozimi ndaj librave. Ne anen tjeter, librat mund të promovojnë ndjeshmërinë, perceptimin diellor dhe inteligjencën emocionale, të cilat janë proceset njohëse që mund të çojnë në mbijetesë më të madhe ".

 

“Ne kishim parë disa efekte të përziera në literaturën e mëparshme që dukej se tregonin se leximi në përgjithësi mund të ishte një avantazh i mbijetesës. Megjithatë, na bëri përshtypje madhësia e ndryshimit në efekt midis leximit të librave dhe leximit të gazetave dhe revistave"

Përkundër faktit se sondazhi nuk specifikoi se cilin zhanër librash po lexonin, ata e komentojnë këtë ka shumë të ngjarë që shumica e pjesëmarrësve lexonin trillime shkencore. Ai gjithashtu komenton se në rishikimet e ardhshme ata do të dëshironin të shihnin nëse ai mund të gjente përfitime shtesë shëndetësore përveç arritjes së një jetëgjatësie më të gjatë si dhe nëse efektet e ngjashme ndodhin kur lexoni libra elektronikë ose libra audiofonikë dhe gjithashtu ndryshimi midis leximit fiktiv dhe jo-trillues, si dhe zhanreve të ndryshëm.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel Duka dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm. Ju lutem mund të lini lidhjen për studimin zyrtar? Do të ishte interesante ta analizojmë. Faleminderit dhe vazhdoni të shkruani artikuj si ky.

 2.   genaro muñoz (@ genaro_47) dijo

  Leximi gjithashtu ju largon nga Alzheimeri dhe sëmundjet e tjera degjenerative të trurit. Gjithashtu të sëmundjeve të tilla si: budallallëku, imbecilizmi, marrëzia, thjeshtësia, ndrojtja, makizmi, vakëtia, feçka (feçka), patanizmi (hovi), televizionizmi. Ai gjithashtu heq sëmundjet e lëngshme, indirekte, hundë dhe një mori sëmundjesh të sjelljes.