Rosa Ribas. Intervistë me autorin e Fëmijëve të Mirë

Fotografi nga Rosa Ribas. Profili në Twitter.

Rosa Ribas është krijuesi i Cornelia Weber-Weaver en Mes dy ujërave, la Trilogji e viteve 50 (tashmë katër duar me shkrimtaren Sabine Hoffman) e kompozuar nga Dhurata e Gjuhëve, Ftohja e Madhe dhe Bluja Detare, të gjitha prerë e zezë. Por edhe nënshkruaj Pension Leonardo, Detektivi Neightsighted, Miss Fifty o Hëna në miniera. Dhe tani ai ka Hernández, një familje detektivësh që luajnë me yje Një çështje shumë e njohur y Djem te mire, e cila ka dalë këtë vit.

Ju faleminderit shumë këtë intervistë që ma keni kushtuar mua, mirësia dhe vëmendja juaj. Në të ai na tregon për gjithçka pak, që nga e para ndikimet, duke kaluar përmes tyre Autorët të preferuarat dhe të reja Projektet keni planifikuar, si dhe duke hedhur një vështrim në peisazhin e përgjithshëm botues.

Rosa Ribas - Intervistë 

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

ROSA RIBAS: Librin e parë nuk e mbaj mend me siguri. Më vijnë në mendje dy kopertina: Korsari i zi nga Emilio Salgari, një libër që ende e mbaj dhe e mbaj si thesar. Nuk e di sa herë kam lexuar këtë libër. Dhe një tjetër Enid Blyton, Të pesë janë në telashe, Mendoj se ishte.

Historia e parë që mbaj mend se duhet ta kisha shkruar kur isha rreth dhjetë vjeç. Ishte një histori tmerrësisht sentimentale dhe dramatike për një dem që nuk donte të vdiste në shesh. Mbaj mend që e kam shkruar në klasë (mësuesi më bën të shkruaj në mënyrë që të jem i qetë për ca kohë) dhe pastaj duhet ta lexoj para gjithë klasës. Gjëja më e mirë ishte të shihja që djali që më pëlqente (Përshëndetje, Quique!) Fshiu fshehurazi një lot në fund të leximit.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse? 

RR: Nëse më kujtohet saktë, një libër me tregime nga Poe, gjë që mbase e lexova shumë herët dhe më shkaktoi shumë tmerre natën.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

RR: John irving. Një nga shkrimtarët e mi të preferuar. Nuk më pëlqejnë romanet shumë të gjata, por me Irving mund të vazhdoj edhe për njëqind apo dyqind faqe.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

RR: Do të doja të takoja trimat ushtar Schwejk, nga Jaroslav Hasek dhe kini disa birra me vete. Dhe krijoni, Ripley, nga Highsmith.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

RR: Unë shkruaj me dorë dhe laps. Pastaj e kaloj në kompjuter

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

RR: Para pandemisë, fillova të shkruaj në një kafene. Tani kam mësuar të filloj punën tavolina ime.

 • AL: Zhanre të tjera që ju pëlqejnë? 

RR: Nuk kam preferenca. une jam nje lexues goxha kaotik dhe i hapur për të gjitha llojet e leximeve.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

RR: Unë gjithmonë kam disa libra në të njëjtën kohë. po lexoj Boksieri polak nga Eduardo Halfon, Jetë e qetënga Louise Penny dhe Aberteurliche Reise dimin me Zimmernga Karl-Markus Gauß. En këto momente Po rishikoj një roman të shkurtër. Por më shumë nuk mund të llogaris.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

RR: E komplikuar, megjithëse mbase nuk është se ka më shumë autorë, por më shumë njerëz që e bëjnë publik interesin e tyre për botim. E cila, nga ana tjetër, korrespondon me faktin se ka edhe më shumë mundësi për botim. 

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

RR: Epo, për shkak të profesionit tim, unë jam mësuar me izolim, të kaloj shumë orë në një dhomë duke punuar. Por gjithmonë ka qenë një izolim vullnetar. Tani, pas kaq muajsh pandemie, Vërej lodhjen që ndajmë të gjithëPër të ditur nëse do të marr diçka pozitive nga kjo, unë ende nuk kam perspektivë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.