Romanet perëndimore u kthyen në filma të famshëm

Zhanri letrar ose kinematografik i Oeste ndonjëherë është konsideruar gabimisht si më pak. Por nuk është kështu. Ndoshta më larg, nga standardet evropiane të leximit, epike të mëdha o histori modeste (reale ose fiktive) të Perëndimit të Amerikës së Veriut. Megjithatë të gjithë do ta pranojmë kanë parë ose lexuar ndonjë. Nga ato të Marcial Lafuente Estefania, klasik i të gjitha tavolinave të shtratit të gjyshërve dhe prindërve tanë dhe i denjë për një kapitull të veçantë, madje edhe ata të emra të mëdhenj të territorit, si Alan LeMay o Elmore leonard, në versionin e tij më kufitar. Kjo eshte nje rishikimi i disa prej titujve më të mbajtur mend dhe të cilët gjithashtu dinin më shumë për suksesin falë adaptimeve të tyre filmike.

shkuar me erën - Margaret Mitchell

Një nga më të shiturit në histori dhe një nga më të njohurit. Margaret Mitchell e publikoi atë në 1936 dhe adaptimi i tij ndaj ekran i madh ishte ne 1939, me një sukses edhe më të madh që e bëri atë një klasik në historinë e filmit. Drejtuar nga Victor Fleming, George Cukor dhe Sam Wood, ata luanin në të Vivien Leigh, Clark Gable, Olivia de Havilland ose Leslie Howard, ndër të tjera. Dhe sot është e pamundur të imagjinohet ndryshe, ose pa fytyrat e tyre, kjo histori epike vendosur në Luftën Civile të Amerikës së Veriut, e cila edhe pse nuk është e përshtatur në Perëndim, mund të përfshihet në zhanër në atë kohë.

Vlera e ligjit - Charles Portis

Theshtë romani më të njohurit të këtij autori, i cili vdiq në shkurt të këtij viti. Historia e Mattie ross, një grua e re që dëshiron kap vrasësin e babait të tij me ndihmën e a agjent veteran të qeverisë, alkoolike dhe me një sy, është çuar në kinema dy herë. E para për Henry hathaway në 1969, dhe luajti në të John Wayne, ikona kuintesenciale e zhanrit perëndimor. Dhe në 2010 vëllezërit coen bëri një përshtatje të re me Jeff Bridges të protagonistit.

Centaurët e shkretëtirës - Alan Le May

Mund ishte një autor i frytshëm i letërsisë perëndimore me disa 15 romane dhe pesëdhjetë histori të gjata, si dhe skenarë filmash. Centaurët e shkretëtirës u botua në 1954, tashmë në fund të karrierës së tij. Konsiderohet a kryeveper, shumë më i vrazhdë, më i gjatë dhe më serioz se versioni i tij për kinemanë, dy vjet më vonë, të cilin regjisori legjendar e adaptoi John ford, dhe që është gjithashtu një titull thelbësor i zhanrit. Ata luanin në të John Wayne, Jeffrey Hunter dhe Natalie Wood, të cilët luajnë Amos (Ethan në film) dhe Martin, dy kolonët që ndërmarrin një kërkim të gjatë për të shpëtoni disa vajza rrëmbyer nga një parti e Comanche Indianëve.

Një burrë quhet kal - Dorothy M. Johnson

Johnson, një shkrimtar amerikan, është një specialist në zhanër, ku ajo zakonisht merret me marrëdhëniet gjithmonë konfliktuale midis indianëve dhe të bardhëve në territoret kufitare të atyre viteve. Me fjali të shkurtra dhe stil të topitur, ironik dhe ndonjëherë të ashpër, Johnson di të përcjellë vërtetësinë. Ai i ka merituar më shumë tituj që u bënë filma të suksesshëm si p.sh. Njeriu që vrau Liberty Valance, një bashkëpunim tjetër i paharrueshëm midis John Ford dhe John Wayne; se Një burrë quhet kal, i cili drejtoi  Elliot silverstein në vitin 1970, me Richard Harris të protagonistit; Y Pema e varur, Kush e beri Delmer daves në vitin 1959 dhe luajti me yll Gary Cooper, Maria schell dhe Karl Malden.

Treni 3:10 për në Yuma - Elmore Leonard

Leonard njihet shumë më mirë si autori i histori dhe roman krimi, por preku edhe zhanrin e Perëndimit. Ky titull tregon historinë e rreziqeve që paraqiten për zëvendës sherifin Paul scallen (Furgon Heflin) në misionin e tij për të lëvizur të rrezikshmen i jashtëligjshëm Jim shaka (Glenn ford) nga Fort Huachuca në qytetin e Grindje, ku ju duhet të merrni një tren për në burgu yuma. Në 2007 ka pasur një version të ri, të drejtuar nga James mangold. Me tonin aktual dhe ndryshimin e emrave të personazheve, ata luajtën në të Russell Crowe dhe Christian Bale në rolin e të jashtëligjit dhe fermeri i përulur dhe i dëshpëruar u kthye zëvendës sherif.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.