Përzgjedhja më e mirë e romaneve romantike: Nga Austen te Esquivel

Përzgjedhja e romaneve romantike

Për vite, dekada dhe shekuj, qenia njerëzore ka qenë në gjendje të dashurohet përmes faqeve të librit më të mirë. Dhe është se letërsia ka qenë gjithmonë tendenca artistike që, ndoshta, ka idealizuar ndjenjën e dashurisë si askush tjetër, aq sa reale aq edhe ëndërrimtare që ne propozojmë ta eksplorojmë përsëri përmes sa vijon përzgjedhje e romaneve të romancës nga Actualidad Literatura.

Krenaria dhe paragjykimi, nga Jane Austen

Përzgjedhja e romaneve romantike

Nëse ka një roman romancë, padyshim që është kryevepra e madhe e Austen. Botuar në 1813, Krenaria dhe Paragjykimi jo vetëm që donte të thoshte shfaqja e një prej komedive të para romantike në historinë e letërsisë, por më tepër një ushtrim në feminizëm dhe fuqizim përmes syve të protagonistit të tij, Elizabeth bennet. Një grua e re që, ndryshe nga motrat e fiksuara për t'u martuar me një burrë të pasur, preferon të vazhdojë të eksplorojë ndjenjat e saj, veçanërisht kur Z. Darcy hyn në skenë. Një vepër unike e së cilës Përshtatja e vitit 2005 me protagonist Keira Knightley kjo histori sa e ëmbël aq edhe thelbësore u ngrit edhe më shumë tek Olimpi.

Mund ta blini këtu

Ashtu si uji për çokollatë, nga Laura Esquivel

Ashtu si uji për çokollatë nga Laura Esquivel

Kur shumë menduan se realizëm magjik Ishte zbritur në epokën e saj të artë në vitet 60 dhe 70, meksikania Laura Esquivel arriti me një roman trëndafili në 1989 që do të ndihmonte në ringjalljen e magjisë së këtij zhanri tipik të Amerikës Latine. Vendosur në një hacienda meksikane në Piedras Negras gjatë kohës së Revolucionit Meksikan, akuzat e çokollatës Como agua para historia e dashurisë së Titës, më e vogla nga tre vajzat (dhe për këtë arsye e detyruar të mbetet në kujdesin e prindërve të saj) dhe Pedro, premtoi motrës së Titës. E gjithë kjo, e mbështjellë me shijet që evokon një gastronomi meksikane më shumë sesa të pranishme gjatë historisë, e cila kishte një pjesë e dytë, ditari i Titës, botuar në 2016.

Mund ta blini këtu

Thashethemet e Surf, nga Yukio Mishima

Thashethemet për sërf të Yukio Mishima

Nje nga romanet e preferuara i këtij autori është vendosur shumë, larg, më konkretisht në një ishull i vogël në arkipelagun e Okinawa-s, në Japoni, ku drita dhe civilizimi mezi arrijnë. Një skenë poetike e toris, pyjeve dhe peshkatarëve në të cilën histori dashurie e dy adoleshentëve se ata do të duhet të luftojnë kundër normave shoqërore dhe kushteve të tyre ekzistenciale në skajet e botës. Prozë dhe përshkrime të pastra nga dora e gjeniut Mishima, vetë një nga shkrimtarët më të diskutueshëm të shekullit të XNUMX-të.

Mund ta blini këtu

Wuthering Heights, nga Emily Brontë

Përzgjedhja e romaneve romantike nga Emily Brontë

Në 1847, që një grua të ishte autore e një romani nuk ishte një realitet i pranuar mirë nga shoqëria.. Kjo ishte arsyeja kryesore që do ta shtynte Emily Brontë të botonte Lartësitë Wuthering nën pseudonimin Ellis Bell. Ajo që ai nuk e priste ishte se kjo do të bëhej një nga klasikët më të mëdhenj në historinë e letërsisë angleze. Struktura e saj inovative dhe historia e dashurisë dhe pasionit, e urrejtjes dhe hakmarrjes, ishin të mjaftueshme për të ngritur punën e motrës së të njëjtit autor të ...

Mund ta blini këtu

Jane Eyre, nga Charlotte Brontë

Përzgjedhja e romaneve romantike

Po, motra e Emily na dha gjithashtu një tjetër histori që shton ndonjë zgjedhja e romaneve romantike, më konkretisht Jane Eyre. Botuar gjithashtu në 1847, këtë herë me pseudonimin Currer Bell, Jane Eyre mbulon jetën e një gruaje të re e cila pas një fëmijërie të rritur në një rezidencë për vajzat vendos të bëhet guvernatorja e familjes së z. Rochester, kush do të dashurohet me të. Pa dyshim, një nga romanet më të mira të romancës ndonjëherë, përshtatur disa herë në ekranin e madh.

Mund ta blini këtu

Seda, nga Alessandro Baricco

Seda

Botuar në 1996, Seda u bë një sukses i madh botues falë punës së mirë të shkrimtarit të saj, Baricco Italian. Një histori e vendosur në shekullin e XNUMX-të, më konkretisht në një ekzotik vendi i Japonisë, në të cilën ata takojnë një tregtar francez të quajtur Hervé Joncour, në kërkim të krimbave të detit përmes të cilave të furnizojnë industrinë e tekstilit në vendlindjen e tij dhe një japonez misterioz kush nuk e kupton gjuhen tuaj. Një roman i shkurtër që do të kënaqë këdo që i pëlqen udhëtimet me sheqer shtesë.

Mund ta blini këtu

Gone with the Wind, nga Margaret Mitchell

Librat më të mirë të dashurisë

Konsiderohet si një nga librat më të shitur në histori, Gone with the Wind u botua në vitin 1936 dhe u bë një nga shitjet më të shitura, pjesërisht falë prestigjit të autores së saj, Margaret Mitchell, një nga gratë e para që kishte një kolonë të saj në një gazetë në jug të Shteteve të Bashkuara. Ai që tashmë njihet nga të gjithë histori dashuri-urrejtje midis Scarlet O'Hara dhe Rhett Butler në mes të Luftës Civile Amerikane Jo vetëm që i dha Mitchell një Pulitzer, por do të frymëzonte një përshtatje të lëshuar në 1939 dhe e kthyer në një nga produksionet më bujare në historinë e filmit.

Mund ta blini këtu

Dashuria në kohët e kolerës, nga Gabriel García Márquez

Dashuria në kohën e kolerës

Sipas fjalëve të vetë Gabos, cila ishte vepra e tij e preferuar erdhi në 1985 shpejt duke u bërë një nga romanet më të vlerësuar të autorit të Njëqind Vjet vetmisë. E vendosur në një qytet bregdetar në Kolumbi (me sa duket Cartagena de Indias), historia tregon si protagoniste me trekëndëshi i dashurisë i formuar nga martesa e Fermina Daza dhe Juvenal Urbino, dhe Florentino Ariza, një njeri i dashuruar marrëzisht me Fermina nga momenti që e takoi. Një roman unik që, vetëm për shkak të përfundimit të tij të parezistueshëm, meriton të lexohet të paktën një herë në jetë.

Mund ta blini këtu

Romeo dhe Xhulieta, nga William Shakespeare

Romeo dhe Xhulieta e Shekspirit

Po, ne e dimë. Romeo dhe Xhulieta nuk është një roman i zakonshëm, por mos përfshirja e tij si një xhevahir letrar në këtë përzgjedhje të romaneve romantike do të ishte sakrilegj. Konceptuar si një tragjedi në 1597, historia e dashurisë midis Romeos, djalit të Montagues, dhe Juliet, vajza e Capulets, në Verona Italiane Ajo nuk është vetëm pjesë e historisë së letrave, por e një miti romantik të ushqyer për shekuj me radhë falë veprës së Shekspirit të madh.

Mund ta blini këtu

Çfarë historie do të shtonit në përzgjedhjen tonë të romaneve romantike? Cila është e preferuara juaj nga të gjitha ato të komentuarat?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.