Libra për Verën: Thashethemet e Surf, nga Yukio Mishima

Nga Spanja e brendshme në të cilën përballem sot me gushtin e ashpër sot, ne udhëtojmë drejt letërsisë enigmatike japoneze, e njëjta gjë që autorë si Banana Yoshimoto ose Haruki Murakami, për të përmendur vetëm disa shembuj, janë kthyer në një zhanër më vete; një sa delikate aq edhe kritike dhe ndjellëse. Këtë herë është e shkëlqyera Yukio Mishima me punën e tij Thashethemet e shfletoj i cili na transporton në një ishull të largët japonez për të dëshmuar historinë e dy adoleshentëve të rinj të bllokuar midis shkëmbinjve, valëve dhe qyteteve ku energjia elektrike mezi arrin.

Letra të freskëta për t'u përballur me gushtin.

Këndi i fundit i Lindjes

Më shumë sesa vetë personazhet, ishulli Utajima, e vendosur në bregdetin e Prefekturës Nagasaki, në jug të Japonisë dhe e hapur për në Oqeanin Paqësor, është protagonisti kryesor i Thashethemet e Valëzimit. Ishulli, i blerë disa vjet më parë nga kantautori japonez Masashi Sadha, duhet të ketë qenë, të paktën deri në kohën kur Mishima botoi librin (1954), një parajsë hermetike, e pushtuar vetëm nga një far i menaxhuar nga një çift i martuar, një tempull Shinto dhe një fshat i vogël peshkimi.

Një vend i veçuar ku zhvillohet historia e fshehtë e dashurisë midis Shinji, një peshkatar i ri i përulur dhe Hatsue, vajza e një fshatari të pasur. Dy protagonistë të gërryer nga erërat paqësore, të cilët strehohen nën pemët e pishave në mes të stuhisë dhe shmangin mospërfilljet që kanë lindur në një qytet të prapambetur, të shënuara nga diferencat e klasave.

Me hollësi të madhe, Mishima thur një histori të thjeshtë dashurie (dhe të rrezikshme) mes dy të rinjve që hapen, ngadalë, si një lule qershie, për seksin dhe dashurinë adoleshente në një mjedis të shënuar nga konservatorizmi, por edhe një natyrë të evokuar sa pak nga Mishima , adhurues i një bukolizmi që reflektoi edhe në shumë nga veprat e tij.

Yukio Mishima: shkrimtarë të keqkuptuar

Fotografitë: The Japan Times

Pavarësisht nga thjeshtësia e rrezatuar nga El rumor del oleaje, autori i saj, Yukio Mishima, është ndoshta një nga shkrimtarët më kompleksë të shekullit të XNUMX-të.

I lindur në Tokio në vitin 1925, Mishima ishte pasardhës i një familjeje të lidhur me samurain, duke qenë gjyshja e tij, një grua me probleme mendore dhe një konsumator i librave në gjuhët evropiane, figura kryesore e fëmijërisë së tij dhe një nga burimet më të përdorura në jeta e tij. sheshi i ndërtimit. Duke u rritur, refuzimi nga ushtria për të hyrë si pilot gjatë Luftës së Dytë Botërore për shkak të tuberkulozit do të krijonte në Mishima një zhgënjim të thellë që ai vendosi ta lehtësonte me ushtrime (fotografitë e tij të famshme të marra në vitet '50 janë disa shembuj) dhe literatura.

Konsiderohet si shkrimtari kryesor japonez i pasluftës, Mishima shkroi 40 romane, 18 drama, 20 libra me tregime të shkurtra dhe 20 ese të tjera.. Nga veprat e tij, më të famshmet janë Marinari që humbi hirin e detit, Rrëfimet e një maske, Thashethemet e valëve dhe tetralogjia Deti i pjellorisë, i përbërë nga titujt Dëbora e pranverës, Kuaj të arratisur, Tempulli i agimit dhe prishja e një engjëlli. Punime të një stili të veçantë në të cilin Mishima gjen rastin të vjellë vizionin e tij për një botë në të cilën ai kurrë nuk përshtatet.

Një udhëtar i zhdërvjellët dhe një kandidat tre herë për Nobel (besohet se ai kurrë nuk pati sukses për shkak të ideologjisë së tij të ekstremit të djathtë), autori u bë një mister në vetvete, i përqafuar nga një konservatorizëm që e lidhi dhe e irritoi njësoj.

Mishima vdiq në vitin 1970 duke kryer veprën penale jukuku, një vetëvrasje rituale e trashëgimisë samurai e promovuar nga Tatenokai, një milici ushtarake që mbrojti vlerat antike të kombit japonez, përmes prerjes së kokave. Mishima planifikoi vdekjen e saj për katër vjet dhe i dërgoi botuesit titullin e fundit të Detit të Fertilitetit përpara se të merrte vendimin përfundimtar.

Megjithëse disa vepra mund të mos jenë më të përshtatshmet kur hyni në universin Mishima, Thashethemet e shfletoj Isshtë një libër i thjeshtë dhe ideal për të filluar. Një vepër që ju lejon të udhëtoni në një ishull të largët të zjarreve në plazh dhe pyjeve me pisha që rrethojnë tempuj të vetmuar, por edhe të humbni mes zakoneve ishullore të një vendi ku natyra është një fqinj më shumë, ku teknologjia, teatrot dhe nxitimi i "civilizimi" janë thjesht thashetheme të largëta.

A keni lexuar ndonjë gjë nga Mishima?

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.