Romancë

romancë

Ka shumë zhanre letrare, disa më të njohura se të tjerat. Dhe brenda zhanrit të poezisë, si dhe narrativës, ne mund të gjejmë romancë.

Por Çfarë është romanca Çfarë e karakterizon atë? Pse janë dy? A ka autorë të mëdhenj të romancës? E gjithë kjo dhe më shumë është ajo për të cilën do të flasim me ju më tutje.

Çfarë është romanca

Çfarë është romanca

Termi romancë i referohet dy koncepte të ndryshme, të dy letrar, por në të njëjtën kohë të ndryshëm midis tyre. Dhe është se ju mund të gjeni:

 • Një poezi. Kjo ishte shumë e zakonshme në traditën gojore Spanjolle, megjithëse mund të gjendet edhe në Amerikën e Jugut. Bazohet në ndërthurjen e oktosilabave të rimuara në asonancë në vargje madje.
 • Një transmetim. Kjo do të thotë, një histori mjaft e gjatë në të cilën tregohej historia e një bote imagjinare ku personazhet jetonin në situata "të mrekullueshme dhe të pazakonta".

Si përfundim, ne mund të flasim me ju për romancën në dy mënyra të ndryshme. Dhe për ta bërë më të qartë për ju, ne do t'i zhvillojmë ato më poshtë.

Romanca si një poezi

Romanca, siç e kemi përmendur më parë, është në të vërtetë një poezi. Ishte shumë karakteristike, dhe përdoret, në traditën Spanjolle, Iberike dhe Amerikën Latine dhe popullore sidomos në shekullin e pesëmbëdhjetë. Në fakt, e para për të cilën ka prova (sepse nuk dihet nëse kishte më shumë më parë), është ajo e Jaume Olessa, nga 1421.

Dhe çfarë e karakterizon romancën e poezisë? Epo flasim Poezi rrëfyese, të konceptuara për t’u kënduar nga troubadurët apo minestrelët. Ata treguan një histori me një temë të larmishme dhe me ritme të ndryshme në varësi të zonës ku jetonin.

Karakteristikat e romancës

Karakteristikat e romancës

Kjo poezi karakterizohet nga formimi në grupe vargjesh. Secili prej këtyre vargjeve ka 8 rrokje dhe rimë asonancë në vargjet çift. Përveç kësaj, është e zakonshme të takohemi përsëritjet e frazave (ritmikisht), të përdorim lirisht kohët e foljes, të bëjmë ndryshime dhe të kemi një fund të papritur, sikur të pritej menjëherë.

Karakteristikat e tjera janë si më poshtë:

 • Tradita e saj gojore. Nuk duhet harruar që këto romanca ishin "kënduar" ose rrëfyera nëpër gomarë dhe troubadour, prandaj autorët nuk dihen sepse askush nuk i shkruajti ato që thanë. Dhe kjo është edhe arsyeja pse ju mund të gjeni, të së njëjtës poezi romance, disa versione në varësi të kush e dëgjoi atë ose zonën në të cilën u këndua.
 • Narracioni dhe dialogu janë të përziera. Kjo është e zakonshme në poezi, por këtu mund të jetë një tipar normal i romancës. Në fakt, ka formula që përsëriten në disa romanca, të tilla si "Atje ai foli ... mirë do të dëgjoni se çfarë do të thotë", ose "Ai iu përgjigj atij ... një përgjigje të tillë që iu dha.
 • Ai përqendrohet në një moment të caktuar. Nuk është një rrëfim që fillon duke numëruar që nga fillimi, por përqendrohet në një fakt ose një veprim për të treguar se çfarë ndodh. Sidoqoftë, ajo përfundon papritmas, duke lënë me misterin e mos ditur se cili është rezultati i asaj që ai ka thënë.
 • Ka disa burime. Për shembull, përsëritje, anafora, paralele, aliteracione, imazhe shqisore, krahasime ...

lloj

Brenda kësaj figure letrare, ne mund të gjejmë lloje të ndryshme të romancës, varësisht nga mënyra se si i katalogojmë ato.

Nëse është për shkak të kronologjisë së saj, ne marrim dy lloje:

 • Romancero i Vjetër. Isshtë më "origjinale" dhe "tradicionale" e romancës. Autorët e tij janë anonimë dhe është përdorur në shekujt XIV dhe XV, me gojë.
 • Balada të reja. Në këtë rast, ato janë poezitë që u shfaqën midis shekujve XNUMX dhe XNUMX. Këtu njohim disa autorë si Antonio Machado, Quevedo, Cervantes, Luis de Góngora, Juan Ramón Jiménez ...

Nëse flasim për temën, romanca mund të klasifikohet si:

 • Romanca historike. Siç sugjeron emri i tyre, ata tregojnë momente historike ose legjendare, veçanërisht të lidhura me Spanjishten mesjetare. Disa nga më të njohurit janë El Cid, Vdekja e Princit Juan, Bernardo del Carpio ...
 • Romanca epike. Këto romanca janë përgjegjëse për të qenë një dëshmi e heronjve historikë, prandaj ato të Karlit të Madh, beteja e Roncesvalles, ose këngët e veprës mund të hyjnë në këtë kategori.
 • Kufijtë. Ky term u referohet atyre momenteve që ndodhin në kufirin e Spanjës. Një nga më të njohurit është, pa dyshim, ajo e luftës në ripushtimin kundër Moors.
 • Romancë romantike. Frymëzuar nga folklori spanjoll, ju gjeni tema të larmishme, por gjithnjë trilluese, dhe bazuar në subjektivitetin e cilitdo që e këndon ose e rrëfen atë.
 • Romancë tradicionale ose e verbër. Isshtë romanca më e bujshme. Ata që folën për shfrytëzimet e banditëve, mrekullitë, krimet ... Një nga më të famshmit është, pa dyshim, ato të Francisco Esteban.

Ejemplos

Nëse ende keni disa dyshime se çfarë është një romancë në poezi, ose struktura nuk është e qartë për ju, le ta shohim atë me disa shembuj që ju lëmë më poshtë. Ju lutem vini re se ka shumë variante, duke qenë ai i vërtetë tetëkëndëshi (ka disa që ishin romancillos, me vargje të gjashtëkëndëshme; romanca e këndshme, të cilat ishin heptasyllable; ose ajo heroike, të cilat ishin hendecasyllable).

Kur agimi me zgjon 8-

kujtimet e albasit tjetër 8a

ata janë rilindur në gjoksin tim 8-

të cilat ishin shpresa. 8a

Dua ta harroj mjerimin 8-

që të rrëzon, Spanja e varfër, 8a

lypësi fatal 8-

nga shkretëtira e shtëpisë tuaj. 8a

Për një kore të mykur 8-

ju shisni, vëllezër, zorrët 8a

e gjakut të gatuar në gjumë 8-

që shërben si shpirti juaj. 8a

Miguel de Unamuno

 

Për të filluar ditën 8-

ky qytet, i cili tashmë ka 8a

emri i Ciudad Real, 8-

u bashkua me mjeshtrin gallatë 8a

dy mijë foshnje të kthjellëta 8-

të vasalëve të tij trima, 8a

dhe treqind mbi kalë 8-

i laikëve dhe fretërve. 8a

Lope de Vega. Fountainovejuna

 

E gjelbër të dua jeshile 8-

era e gjelbër. Degët jeshile. 8a

Anija në det 8-

Dhe kali në mal. 8a

Me hijen në bel 8-

ajo ëndërron në parmakun e saj, 8a

mishi i gjelbër, flokët e gjelbër, 8-

me sy argjendi te ftohte. 8a

E gjelbër të dua jeshile 8-

nën argjend cigan, 8a

gjërat po e shikojnë atë 8-

dhe ata nuk mund t'i shikojnë ato. 8a

Federico Garcia Lorca

Romanca si rrëfim

si narracion

Nga ana tjetër, ne kemi romancën si një rrëfim. I njohur gjithashtu si «romak», është një histori e gjatë me prozë që merret me historinë e një bote imagjinare. Në të, personazhet dhe situatat janë, për të thënë më pak, të mrekullueshme dhe të pazakonta.

Origjina e saj daton nga Mesjeta e lartë, shekujt XNUMX dhe XNUMX, kur latinishtja evoluoi në mënyra të ndryshme në Perandorinë e lashtë Romake. Kështu, ai i quajti këto variante të gjuhës romake; ndërsa atyre që ruajtën gjuhën latine u tha se ishte me kulturë të lartë. Kur veprat latine filluan të përktheheshin në gjuhët romane, u ngritën termat enromanzier, romanzare dhe prej andej në romanz, romant, ose romanzo.

Në shekullin e XNUMX-të, të dy romancat narrative dhe poezia romancë bashkëjetuan së bashku. Por poezia ishte aq e rëndësishme sa rrëfimi mori një emër tjetër për të mos e ngatërruar atë. Dhe çfarë ishte ajo? Epo, ne po flasim për "novela", një fjalë që do të thotë "risi", dhe që e cilësoi këtë romancë si një histori "të shkurtër" të diçkaje të re dhe kurioze.

Në fakt, në Spanjë ky zhanër u quajt roman ose libër, ajo kurrë nuk mori kualifikimin e "romancës" siç bëri në vendet e tjera të Evropës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oskar dijo

  Faleminderit të madh!