Raymond Chandler ka një ditëlindje. Përzgjedhja e frazave dhe fragmenteve

Diskutoj Raymond Chandler (1888-1959) është për të folur i madh mjeshtër i romanit kriminal të Amerikës së Veriut dhe lindi në një ditë si sot në Çikago. Krijimi i tij, detektivi privat Philip Marlowe, është mishërimi i karakterit më klasik të zhanrit, me leje nga Sam Spade of Dashiel Hammett, Sigurisht Pra, për të përkujtuar tuajin lindje sot, unë zgjedh disa fragmente dhe fraza të romaneve si Ëndrra e përjetshme, Lamtumirë kukull, Lamtumirë e gjatë o Zonja e Liqenit, e domosdoshme në bibliotekat më të errëta.

Raymond Thornton Chandler

Kaloi e tij fëmijëria dhe rinia në Angli ku punoi edhe si gazetar. Shërbyer në Lufta e Parë Botërore dhe në fund të konfliktit ai u kthye në Shtetet e Bashkuara dhe u vendos në Kaliforni. Filloi të shkruajë tregime për të famshmit revista të lira gjinia e zezë (e ashtuquajtura pulpa) kur ishte 45 vjeç.

Ëndrra e përjetshme (1939) ishte e tij romani i parë ku paraqiti acid, të vrullshëm por edhe sentimental Philip Marlowe, i cili luajti në 7 prej tyre dhe 2 histori. Dhe prej andej ai lidhi tituj po aq të suksesshëm, disa prej tyre të marrë në kinema, për të cilën ai ishte gjithashtu një skenarist në vitet '40.

Fraza dhe fragmente

Zonja e Liqenit

"Nuk më pëlqen sjellja jote, Z. Marlowe", tha Kingsley me një zë që, në vetvete, mund të kishte thyer një arrë Brazili.
-Mos u shqetëso për këtë, unë nuk i shes.

Ëndrra e përjetshme

 1. Ishte rreth njëmbëdhjetë në mëngjes, në mes të tetorit. Dielli nuk po shkëlqente dhe në kthjelltësinë e ultësirave ishte e qartë se kishte rënë shi. Isha veshur me kostumin tim blu të errët, me një këmishë blu të errët, kravatë dhe një shami shumëngjyrëshe nga xhepi, këpucë të zeza dhe çorape leshi të së njëjtës ngjyrë të zbukuruara me dekoracione blu të errët. Ai ishte i zoti, i pastër, i rruar dhe i mbledhur, dhe mua nuk më interesonte nëse ai tregonte. Ai ishte gjithçka që duhet të ishte një detektiv privat. Unë do të vizitoja katër milion dollarë.
 2. Unë jam tridhjetë e tre vjeç, shkova në universitet për një sezon dhe ende di të flas anglisht nëse dikush më kërkon, gjë që nuk ndodh shumë shpesh në profesionin tim. Një herë kam punuar si hetues për Z. Wilde, Prokurorin e Qarkut. Krye hetuesi juaj, një koleg me emrin Bernie Ohls, më thirri dhe më tha që dëshironit të më shihni. Unë jam akoma beqare sepse nuk më pëlqejnë gratë police.

Lamtumirë e gjatë

 1. Unë pashë rripin e lëkurës së zbehtë që shfaqej midis lëkurës së djegur të kofshëve të saj dhe rrjetës. Unë e pashë atë mishëror. Pastaj ajo u zhduk nga sytë e mi, e fshehur nga çatia e pjerrët. Një moment më vonë e pashë atë duke zbritur si një shigjetë duke bërë një e gjysmë. Spërkatja u ngrit aq lart sa të arrijë diellin dhe të bëjë disa ylber aq të bukur sa vetë vajza. Pastaj ajo u kthye te shkallët dhe hoqi kapelën e bardhë dhe tundi flokët. Ai tundi prapanicën drejt një tavoline të bardhë dhe u ul pranë një lëndë druri me pantallona të bardha pambuku dhe gota të tymosura dhe aq të djegura sa që nuk mund të ishte asgjë tjetër përveç mbajtësit të pishinës. Ai u përkul dhe i përkëdheli kofshën. Ajo hapi një gojë me madhësinë e një hidranti zjarri dhe qeshi. Kjo i dha fund interesimit tim për të. Nuk e dëgjoja dot të qeshte, por humnera në fytyrën e saj kur hapi zinxhirin mbi dhëmbë ishte e mjaftueshme për mua.
 2. Ka vende ku policia nuk urren, Komisioner. Por në ato vende nuk do të ishit oficer policie.

Lamtumirë kukull

 • Në një veshje të tillë, subjekti kaloi pa u vërejtur, ashtu si një tarantulë në një byrek me krem.

rishikim

-Jeni Marlowe, apo jo?

-Po, mendoj kështu. "Kam kontrolluar orën time të dorës." Ishte gjashtë e tridhjetë në mëngjes, që nuk është saktësisht momenti im më i mirë.

-Mos bëhu i patundur me mua, i ri.

"Më vjen keq, zoti Umney, por nuk jam i ri; Jam plakur, jam lodhur dhe akoma nuk kam pirë asnjë pikë kafe. Çfarë mund të ndihmoj?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.