Ramón del Valle-Inclán, biografi dhe vepra

Ramon del Valle-Inclan.

Ramon del Valle-Inclan.

Ramón José Simón Valle y Peña ishte një dramaturg, poet dhe romancier i prodhuar spanjoll. Ai konsiderohet si një nga figurat nevralgjike të letërsisë Spanjolle të shekullit 98, ai ishte pjesë e një rryme të quajtur Modernizëm dhe është një nga autorët më përfaqësues të Gjeneratës së XNUMX. Gjatë periudhave të ndryshme të jetës së tij ai gjithashtu punoi si gazetar, i shkurtër shkrimtar dhe eseist i tregimeve.

Në të vërtetë, trajnimi i tij universitar ishte në juridik - një karrierë me të cilën ai kurrë nuk ndihej plotësisht rehat.. Si pasojë, ai braktisi shkollën menjëherë pas vdekjes së babait të tij në fillim të viteve 1890. Do të ishte pika fillestare e një ekzistence bohem, e përqendruar në letërsi dhe e mbushur me udhëtime që përfshinin anekdota të shumta si një vizitë në frontin francez gjatë Madhe Lufta ose humbja e një krahu në një luftë.

biografi

Biografia e Valle-Inclán është e denjë për të bërë një film.

Lindja, fëmijëria dhe adoleshenca

Emri i tij i plotë, Ramón José Simón Valle y Peña, shfaqet vetëm në certifikatën e pagëzimit. Ai lindi në një familje fisnike më 28 tetor 1866, në Villanueva de Arosa (Provinca e Pontevedra). Ai ishte fëmija i dytë nga martesa e dytë e Ramón del Valle Bermúdez me Dolores de la Peña y Mali i Zi, të dy trashëgimtarë të pronave të ndryshme që po bëheshin më pak për shkak të humbjeve të babait.

Ramoni i vogël u caktua në tutelë të Carlos Pérez Noal, klerikut të Puebla del Deán. Në 1877 ai hyri në Institutin e Santiago de Compostela si student falas.Atje, ai studioi shkollën e mesme deri në moshën 19 vjeç pa treguar shumë interes. Sidoqoftë, gjatë asaj kohe, ndikimi i Jesús Muruáis ishte shumë i rëndësishëm për trajnimin e tij të mëvonshëm letrar.

Rinia, ndikimet dhe studimet

Në shtator 1885 - me imponimin e babait të tij - ai filloi studimet e tij për drejtësi në Universitetin e Santiago së bashku me vëllain e tij Carlos.. Në Compostela apatia e tij për studimet ishte shumë e dukshme, jo për zakonet e tjera të kota, të tilla si lojërat e fatit dhe tubimet shoqërore, ku ai kultivoi miqësi me intelektualë premtues galike, midis tyre Vázquez de Mella, Enrique Labarta, González Besada dhe Camilo Bargiela.

Pasion për gjuhën italiane dhe skermë

Po kështu, ai mësoi skermë dhe italisht falë marrëdhënies së tij të ngushtë me fiorentinin Attilio Pontarani. Në 1877 ai u përjashtua nga shërbimi ushtarak. Një vit më vonë ai u regjistrua në Shkollën e Arteve dhe Mjeshtërive brenda kursit Vizatim dhe Zbukurim të Figurave, duke u bërë një nga studentët më të njohur.

Shkrime të hershme

Në atë kohë ai botoi shkrimet e tij të para në revistë Kafe me pika të Santiago de Compostela dhe filluan të përfshihen më aktivisht në gazetari në rajon. Vizita e një José Zorrilla të shenjtëruar në Universitetin e Santiagos i lë Ramonit të ri "të metën" e thirrjes letrare më aktuale se kurrë… ishte vetëm çështje kohe. Në 1890 i ati vdiq dhe ai ishte i lirë nga detyrimet familjare.

Kthehuni në Pontevedra dhe transferohuni në Madrid

Pas pesë vjet studimesh të shkurtra të papërfunduara, ai u kthye në Pontevedra përpara se të vendosej për dy vjet në Madrid (me një vizitë të shkurtër në Itali). Në kryeqytetin spanjoll ai po bëhet i njohur në mesin e mbledhjeve të kafeneve të shumta të Puerta del Sol për shkak të personalitetit dhe zgjuarsisë së tij dërrmuese.

Në atë kohë, ai ende nuk ka krijuar një reputacion të fortë si shkrimtar. Me shumë përpjekje, ai arriti të merrte pjesë në disa bashkëpunime gazetareske drejt fundit të vitit 1891 për gazeta të tilla si Balona y Iluminizmi Iberik, në të cilën ai nënshkroi për herë të parë me emrin "Ramón del Valle-Inclán". Mbiemri i tij artistik u miratua nga Francisco del Valle-Inclán, një nga paraardhësit e tij atërore.

Udhëtim në Meksikë

Por të ardhurat e fituara nuk ishin të mjaftueshme për të siguruar një stabilitet të qëndrueshëm ekonomik. Për këtë arsye, Valle-Inclán vendos të udhëtojë në Meksikë në kërkim të mundësive të reja. Ai zbarkoi në Veracruz më 8 Prill 1892; një javë më vonë ai u vendos në Mexico City dhe filloi të punonte si përkthyes për italisht dhe frëngjisht për gazeta të tilla si Posta Spanjolle, El Universal y Veracruz i pavarur.

Ishte një periudhë aventurash dhe rritje të rëndësishme në mes të shtypjes dhe censurës të imponuar nga Presidenti Porfirio Díaz. Nga miqësia e tij me Sóstenes Rocha ai mori një pasqyrë shumë të plotë të politikës meksikane dhe u frymëzua nga shumë histori të ekspozuara më vonë në Femër. Valle-Inclán e mbylli qëndrimin e tij të parë në vendin Aztec në fund të vitit 1892, kur u nis për në Kubë.

Publikimet e para

Gjatë pranverës së vitit 1893, Valle-Inclán histrionik, me mjekër dhe me flokë u kthye në Pontevedra. Atje, ai krijoi një miqësi shumë të ngushtë me Jesús Muruáis dhe René Ghil. Në 1894 ai botoi librin e tij të parë, Femër (Gjashtë histori dashurie). Deri më tani, Ramoni i ri ka marrë plotësisht profesionin e tij si shkrimtar. Që nga ai moment, e gjithë jeta e tij vërtitej rreth letërsisë dhe arteve.

Fraza nga Ramón del Valle-Inclán.

Fraza nga Ramón del Valle-Inclán.

Kthehuni në Madrid dhe botime të tjera

Në 1895 ai u kthye në Madrid; Ai ka punuar si zyrtar publik në Ministrinë e Instruksionit Publik dhe Arteve të Bukura. Ai u bë i famshëm në shumë kafene të Madridit të asaj kohe për shkak të theksit të tij të veçantë, aftësisë së tij për të dominuar bisedat, shkatërruar reputacionin dhe karakterin shpërthyes, gjë që e çoi atë në diskutime të nxehta me personalitete të tilla si Pío Baroja ose Miguel de Unamuno.

Gjatë vitit 1897 doli libri i tij i dytë, Epitalamio (Histori dashurie), një dështim i plotë editorial. Vendimi ishte aq i madh sa që Valle-Inclán hulumtoi seriozisht mundësinë e ndryshimit të profesioneve dhe të bëhet përkthyes. Në 1898 dhe 1899 ai luajti role të llojeve të ndryshme në veprat teatrore Komedia e kafshëve nga Jacinto Benavente dhe në Mbretërit e mërgimit përkatësisht nga Alejandro Sawa.

Takimi me Rubén Darío dhe vështirësitë e tij në fund të shekullit

Gjatë pranverës së vitit 1899 vështirësitë ekonomike ishin të dukshme, madje ai mbeti i uritur. Pavarësisht, Valle-Inclán ishte ende e diskutueshme në disa mendime (në favor të pavarësisë së Kubës, për shembull). Për të mbijetuar, ai duhej të mbështetej te miqtë e tij më të ngushtë, Rubén Darío ishte një nga më të pakushtëzuarit e tij.

Në verën e atij viti ndodhi një incident i rëndësishëm në Café de la Montaña, ku u plagos në kokë dhe në krah pas një debati me shkrimtarin Manuel Bueno. Ramón la pas dore dëmtimin, për pasojë, u bë një gangrenë shumë agresive dhe amputimi i gjymtyrës së tij të majtë.

Një herë në një kohë përkthime dhe adaptime të kryera për shtetin spanjoll (Fytyra e zotit nga Arniches, për shembull) për të fituar para. Në vitin 1901 ai aksidentalisht qëlloi veten në këmbë gjatë një udhëtimi në La Mancha. Duke u përmirësuar, ai u frymëzua për të krijuar Sonata e Vjeshtës, botuar në 1902 si hapja e Kujtimet e Markezit të Bradomín, në të përjavshmen Të hënat e paanshme.

Pjekuria dhe martesa

Që atëherë ai miratoi një strategji editoriale bazuar në përparimet në njoftimet për shtyp deri në fund të ditëve të tij para se të niste librat e tij.. Në vitet në vijim ai botoi Sonata verore (1903), Sonata pranverore (1904) y Sonata e dimrit (1905), kjo e fundit i kushtohet gruas së tij të ardhshme, aktores Josefa María Ángela Blanco Tejerina. Në atë kohë ai tashmë ishte njohur si një përfaqësues i shquar i Modernizmit Spanjoll.

Markezi i Bradomín u prezantua më në fund në Teatrin e Princeshës (1906), duke ngjallur admirim të madh tek publiku dhe shtypi. Në 1907 ai paraqiti komedinë e tij të parë barbare në Barcelonë, Shqiponjat Blazon. Ai gjithashtu lëshoi ​​disa libra: Aromat e legjendës, Vargje në lavdërimin e një vetmitari të shenjtë, Markezi i Bradomín - Biseda romantike y Romanca e Ujqërve.

Ai u martua me Josefa Blanco në gusht 1907, me të kishte gjashtë fëmijë: María de la Concepción (1907), Joaquín María (1919 - vdiq disa muaj pas lindjes), Carlos Luis Baltasar (1917), María de la Encarnación Beatriz Baltasara (1919), Jaime Baltasar Clemente (1922) dhe Ana María Antonia Baltasara (1924) Megjithëse çifti u përpoq të vendoset në Galicia, ata kaluan pjesën më të madhe të pesëmbëdhjetë viteve të ardhshme në Madrid.

Ramón dhe gruaja e tij filluan një turne gjashtë-mujor Spanjisht-Amerikan në 1910 me kompaninë e teatrit Francisco Ortega García. përmes Argjentinës, Kilit, Bolivisë, Paraguait dhe Uruguajit. Po kështu, Valle-Inclán vazhdoi të nisë shfaqje në Spanjë, të tilla si Zëra gjestesh (1911), Marsioness Rosalinda. Farsë sentimentale dhe groteske (1913) y Llambë e mrekullueshme. Ushtrime shpirtërore (1915, vëllimi i parë i Opera Omnia).

Pjesëmarrja në Luftën e Parë Botërore

Vdekja në Nikaragua gjatë vitit 1916 e mikut të tij të madh Rubén Darío preku shumë Valle-Inclán. Po atë vit Lufta e Madhe kishte një nga pikat më të larta. Megjithëse mendimet në Madrid ishin të ndara, Valle-Inclán e bëri të qartë pozicionin e tij në < >> Me anë të këtij teksti qeveria e Francës e ftoi atë të vizitonte frontet e luftës në Alsas, Flanders, Vosges dhe Verdun.

Në mënyrë të ngjashme, Midis 27 Prillit dhe 28 Qershorit 1916 Ramón Valle-Inclán shërbeu si korrespondent i luftës për të I Paanshëm, ku botoi serinë e shkrimeve Vizioni i Yjeve të Mesnatës (Tetor - Dhjetor 2016) dhe Në dritën e ditës (Janar - Shkurt 1917). Për më tepër, ai mbajti pozicionin e profesorit të Estetikës së Arteve të Bukura në Shkollën Speciale të Pikturës dhe Gdhendjes në Madrid nga viti 1916.

"Grotesku", problemet shëndetësore dhe udhëtimi i dytë në Meksikë

Në 1919 ai lëshoi ​​librin e tij të dytë poetik, Tub i Kifit y Tragjikomedia e fshatit (buletini i gazetës Dielli). Gjatë vitit 1920 Ramón prezantoi tekstin e tij të tretë me poezi, Pasagjeri, Fjalë hyjnore y Dritat bohemi, "grotesku" i parë botuar midis korrikut dhe tetorit (seri prej trembëdhjetë broshurave) në revistë España. Grotesku i dytë, Brirët e Don Frijolera, u shfaq në Stilolapsi midis prillit dhe gushtit 1921.

Sipas Javier Serrano nga Universiteti i Santiagos, “Grotesku shënon momentin më domethënës në krijimin artistik të Valle-Inclán, dhe përfaqëson hapin më kompleks dhe të suksesshëm të letërsisë spanjolle në punën evropiane të rinovimit letrar të shekullit XNUMX. Grotesku është konfiguruar si një sistem i ndërlikuar i interpretimit të realitetit, i cili është zyrtarisht i trilluar, në mënyrë që të çmontojë imazhin e rremë që dikush ka për ekzistencën e vet… ".

Fraza nga Ramón del Valle-Inclán.

Fraza nga Ramón del Valle-Inclán.

Vetë Valle-Inclán përcaktoi se motivimi i tij kryesor në krijimin e groteskut ishte "Kërkimi i anës komike në tragjedinë e jetës". Ndoshta, gjendja e tij delikate e shëndetit kishte një ndikim të madh në thelbin e kësaj krijimtarie letrare, pasi ai kishte nevojë për një ndërhyrje kirurgjikale për të nxjerrë një tumor në fshikëzën e tij (do të jetë një gjendje që do ta shoqërojë atë deri në vdekje).

Në fillim të verës së 1921 Ramón Valle-Inclán udhëtoi për në Meksikë, i ftuar nga Presidenti varlvaro Obregón, për shkak të kremtimit të njëqindvjetorit të pavarësisë. Pas një axhende plot aktivitete kulturore, ai qëndroi për dy javë në Havana dhe dy të tjera në Nju Jork, para se të kthehej në tokat Galician në Dhjetor 1922.

Divorci, falimentimi dhe punët e fundit

Duke filluar nga viti 1923, Valle-Inclán mori homazhe të shumta në media të ndryshme të shkruara në Spanjë dhe Amerikën Latine. Në atë kohë ai filloi të shkruajë dy kryeveprat e tij: Flamuj tiranë (botimi përfundoi në 1926) dhe seria e Rrota Iberike (1926-1931) Në vitin 1928 ai nënshkroi një kontratë të kushtueshme me Kompaninë e Botimeve Ibero-Amerikane (CIAP), e cila i dha atij një farë rehati ekonomike mbi një bazë të përkohshme.

Por CIAP falimentoi në 1931. Valle-Inclán ishte praktikisht në rrugë, pothuajse në një situatë skamjeje. Në fund të fundit ai pranoi të punonte si kurator i përgjithshëm i Thesarit Artistik Kombëtar (me detyra të kufizuara). Për të shtuar fyerjen e dëmtimit, në fund të atij viti, një proces gjyqësor i divorcuar i paraqitur nga Josefina Blanco lulëzoi (Ajo mbajti vetëm vajzën e vogël, Ramón mbajti kujdestarinë e tre të tjerëve).

Në fillim të vitit 1933 duhej operuar përsëri në Madrid. Disa muaj më vonë ai filloi të punonte si drejtor i Akademisë së Arteve të Bukura në Romë, megjithëse u dekurajua shpejt për shkak të gjendjes së shkatërruar të ndërtesës së institucionit së bashku me grumbullin e procedurave burokratike të nevojshme për të ndryshuar situatën.

Në vitin 1935 problemet e tij me fshikëzën u përkeqësuan. Prandaj, ai vendosi të kthehej në Galicia për mjekim, si dhe të rrethohej me admirues, familje dhe miq. Ai u përpoq të shkruante përsëri (ai nuk kishte prodhuar asgjë të re për dy vjet), por ai tashmë ishte dobësuar shumë. Ramón Valle-Inclán vdiq më 5 janar 1936, ai la një trashëgimi të madhe që e bëri atë të denjë për homazhet e panumërta të bëra deri më sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.