Dritat Bohemiane, nga Ramón María del Valle-Inclán. Një analizë

Dritat bohemi Shtë një klasik i letërsisë spanjolle. Vepra e parë për të cilën autori i saj, Ramon Maria del Valle-Inclan, Unë e quaj groteske. Sot sjell një analizë e shkurtër të këtij teksti që me siguri të gjithë e kemi lexuar në vitet e shkollës së mesme ose më vonë. Dhe gjithashtu sepse, sipas panoramës aktuale kombëtare, thelbi i saj vazhdon të jetë i vlefshëm për këtë të tashme.

Dritat bohemi

Grotesku i parë

Dritat bohemi është një Luaj botuar në një version të parë nga dërgesat javore en 1920javore España. En 1924versioni perfundimtar, rishikuar dhe ribotuar me tre skena të tjera. Por nuk do të dilte në treg deri në 1970.

Me të Valle-Inclán krijon një zhanër i ri teatror, ​​"grotesku". Maxshtë Max Estrella, protagonisti, që e konsideron atë si një mënyrë për të parë botën.

Zanafilla dhe tema

Ai rrëfen natën e fundit në jetën e Max Estrella, një poet i varfër dhe i verbër, martuar me një vajzë. Për këtë personazh Valle-Inclán u bazua në figurën, jetën dhe vdekjen e romancierit Sevillian Larg Sawa. Por rrëfimi bëhet një shëmbëlltyrë tragjike dhe groteske e pamundësisë për të jetuar në një Spanjë të deformuar, të padrejtë, shtypëse dhe absurde.

Pelegrinazhi i Max Estrella është një zbritja në thellësitë e padrejtësisë, mjerimi dhe injoranca. Për më tepër, nuk e dimë nëse në fund ai vdes nga i ftohti, uria, pija apo nga zemra e tij e lodhur duke rrahur para spektaklit të botës përreth tij.

strukturë

Isshtë i përbërë nga 15 skena që, në fillim, duken të shkëputura dhe zhvillohen në mjedise të ndryshme. Sidoqoftë, përveç protagonistit, ka edhe të tillë elemente të caktuara që japin unitet te faktet. Ata janë, për shembull, prania e vdekjes nga skena I, një ftesë që Maksi i bën gruas dhe vajzës së tij për vetëvrasje që parashikon fundin e shfaqjes.

Është gjithashtu biletën e llotarisë, si një shpresë për të shpëtuar nga mjerimi dhe se ai do të shpërblehet pas vdekjes së Maksit.

Por një strukturë në tre pjesë mund të vlerësohet:

  • El preludi në atë skenë I.
  • Un trupi qendrorMe pelegrinazhin e Maksit në Madrid natën e ndarë në dy faza: Qëndrimi i Maksit në burg me punëtorin katalanas dhe largimi i tij deri në vdekjen e punëtorit.
  • Dhe përfundimtar nga pelegrinazhi ku Maksi kthehet në shtëpi dhe vdes.

Personazhet

Ata janë më shumë se 50 ata që hyjnë dhe dalin në këtë vepër, disa bazuar në realitet. Por ato dallohen mbi të gjitha:

Ylli Maxkompleks dhe i shkëlqyeshëm, mbase jo saktësisht fisnik, por me momente të caktuara madhështie të jashtëzakonshme. Në humori dhe ankesa, dinjiteti dhe padenjësia, krenaria dhe mediokriteti janë të përziera. Dhe veçanërisht nxjerr në pah madhështinë e saj tërbim kundër shoqërisë së padrejtë të kohës si dhe ndjenjën e tij të vëllazërisë ndaj më pak fatlumit.

Y Dhuratë latine, Hija e Maksit që e shoqëron kudo. A karikaturë bohemiane e jetës dhe gjithashtu një djalë të mjerë për pabesinë dhe nënçmimin e tyre, sidomos në fund, kur ajo e lë në derën e shtëpisë së tij dhe i heq portofolin.

Por ka shumë më tepër: Pica Lagartos, Pitito, Serafín el Bonito, Ministri Don Francisco, Pisabien, portieri, prostitutat ose sipërmarrësit. Një mënjanë meritojnë paraqitjet e Rubén Darío dhe Marqués de Bradomín.

Arti dhe gjuha

Baza e groteskut është deformimi, shtrembërimi i realitetit. Ky deformim parodik nuk tërhiqet nga asgjë, në fakt, pritet madje deri në vdekje. përdorimi i kontrasteve midis të dhimbshmes dhe groteskut, si në zgjimin e Maksit. Dhe është karakteristikë e lloj humori, aq thumbues dhe i thartë.

Në leksik mahnit pasuria dhe shumëllojshmëria në përzierjen midis gjuhës bisedore, vulgarizmave ose fjalimit popullor të Madridit tradicional.

Patjetër

Dritat bohemi es lexo mire ne cdo kohe. Për të zbuluar ose për të shijuar përsëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.