Ramón de la Cruz. Iluminizmi dhe shenjtoret

Ramon de la Cruz ka lindur në Madrid më 28 mars, 1731 dhe është një përfaqësues besnik i kohës së Karlos III me Ilustrim në mes. Dhe, në veçanti, ai ishte krijuesi i një formë e re e sainete, ku një portret i gjallë i Shoqëria e Madridit e kohës së saj. Rishikojmë figurën dhe veprën e tij.

Ramon de la Cruz

Castizo që tani quhet Barrio de las Letras, ai u pagëzua në kishën e San Sebastián dhe prindërit e tij jetonin në rrugën Prado, pranë Teatro del Príncipe. Ai kishte një aktivitet të madh si përkthyes i komedive, veçanërisht i frëngjishtes. Ai gjithashtu përktheu dhe përshtati opera italiane dhe ishte autor i tonadillave dhe zarzuelas.

Rreth Ilustrimit

Ka mendime kontradiktore të disa kritikëve për qëndrimin e tij ndaj iluminizmit. Disa flasin për çfarë nuk kishte miratimin apo miqësinë e autorëve të tjerë të ilustruar, për shembull, Moratín Sr., i cili e konsideronte atë përfaqësues të një teatri popullor me pak shije. Dhe të tjerët thonë këtë ishte ilustruar në mënyrën e tij, megjithëse përfundoi duke iu përkushtuar vetëm shenjtoreve.

Por ka edhe kritikë që gjetën një marrëdhënie Midis atyre synimeve të propozuara nga ato të ilustruara dhe ato të Ramón de la Cruz-it, meqenëse shenjtoret e tij, me prekjen didaktike dhe moralizuese që u dha, ishin metoda më e mirë për të bërë këtë kritikë ndaj veseve dhe zakoneve të tjera të shekullit të tetëmbëdhjetë.

Përveç kësaj, kur Ramón de la Cruz mblodhi të gjitha veprat e tij që kishte mes ndjekësve të tij tek disa nga autorët më të rëndësishëm si p.sh Gaspar Melchor de Jovellanos o Largohu.

Shenjtorët

Ata janë pjesë e asaj linje popullore që ishte kaq e suksesshme në shekullin e XNUMX-të. Si zhanër, dhe në parim, ata nënkuptonin njësoj si hors d'oeuvres, dhe nga ato të Ramón de la Cruz ndiqen parametrat e tyre. Në përgjithësi, ata kanë një komplot i shkurtër, pa një komplot shumë të mbërthyer, me një dialog mes personazheve me elemente komike që i përkasin klasës së mesme të ulët. Sigurisht, ajo komedi nuk e heq ton pak a shumë moralizues. Dhe vlera e tij qëndron në faktin se është një dokument social realist i kohës.

Shenjtorët e Ramón de la Cruz, i cili shkroi rreth 350, bien në pjesën më të madhe brenda atyre të klasifikuar si kritikët apo zakonet. Përshkrues dhe me një komplot pak të përpunuar, nuk thellohen në personazhet dhe fokusohen më shumë në realitetin e momentit që tregojnë. Merita më e madhe është në këtë, marrja e realitetit dhe transferimi i tij në tavolina.

L karaktere që ai përdor zakonisht përsëriten edhe në shumicën e sainetëve. Pra ata janë:

 • Fop ose fop: atij që i vë me të gjitha zakonet franceze, të shtresës së mesme shoqërore, pa vlera dhe me të cilin tallet gjithmonë.
 • Majo dhe maja: në kundërshtim me atë të mëparshmin, përfaqëson traditën autoktone dhe vlerat e njeriut autentik, që quhet edhe tutor, mendjemadh dhe mburravec.
 • Ai përdori: zotëria e kohës.
 • Dashuria: ose ai zemerthyesi i shkujdesur qe gjithnje u ben balle zonjave.
 • Abbeja: një figurë me një prekje femërore që shfaqet e rrethuar nga zonja dhe që është gjithashtu dembel dhe jeton nga të tjerët.
 • Faqja: një vëzhgues i pjesës tjetër të personazheve.

Manolo

ndoshta më i njohuri dhe më përfaqësuesi i sainetit parodik, meqenëse teknika e tij konsiston në përgjërimin e personazheve: xhaxhi Matute, gruaja e tij, Manolo, La Primilgada, etj. Dhe e vendos atë kontrast midis stilit retorik dhe stilit popullor, sepse të gjithë bëjnë fjalime duke përdorur terma vulgarë që janë të përzier me ritmin hendekasyllable.

Ai gjithashtu vë në kontrast figurën e heroit me imazhin e tutantit në protagonistin e tij, Manolo, dhe qëllimi i tij kryesor është tallen me konceptin e nderit.

Shenjte të tjerë

Ramón de la Cruz gjithashtu i bëri ato të rrjedhura nga të tijat i diskutueshëm me të tjera të ilustruar si Cili është armiku juaj o Poeti i mërzitshëm. Ose nga shifrat, e konceptuar për të censuruar veset e kohës, si p.sh Spitali apo budallenjtë o Dyqani i nuseve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.