Ramiro de Maeztu

Fraza Ramiro de Maeztu: askush nuk është më shumë se një tjetër nëse nuk bën më shumë se një tjetër

Fraza nga Ramiro de Maeztu.

Ramiro de Maeztu y Whitney është një nga emrat më të diskutueshëm në historinë politike spanjolle në fund të shekullit të XNUMX-të dhe fillimi i shekullit XX. Ai lindi në Vitoria, Vendi Bask, më 4 maj 1874. Ai ishte djali i Manuel de Maeztu dhe Rodríguez, një pronar i pasur kuban nga Cienfuegos. Nëna e tij ishte Juana Whitney, vajza e një diplomati britanik, e lindur në brigjet franceze të Nicës.

Në punë, ai spikati si gazetar (autodidakt). Ndërsa ai u mor me poezi, një roman dhe një lojë, Pjesa më e madhe e veprës së tij letrare përbëhet nga ese dhe artikuj të opinionit. Këto ai i shkroi për media të ndryshme gjatë gjithë karrierës së tij të gjatë. Ai u qëllua në vitin 1936 në duart e komandës Republikane, në agimin e Luftës Civile.

Biografia e Maeztu: një jetë plot ndryshime dhe transferime

Historia politike dhe letrare e Maeztu duket se shfajëson të drejtën e natyrshme të secilit individ për të ndryshuar mendjen e tij sa herë që është e nevojshme. Ky personazh kaloi fundin e adoleshencës së tij dhe fazën e parë të jetës së të rriturve në Kubë. Atje, ai u përpoq (pa sukses) të zhvendosë biznesin e babait të tij. Më vonë, ai u vendos në Bilbao me kërkesë të nënës së tij, ku filloi udhëtimin e tij në gazetari.

Më parë ai kishte kohë për të jetuar në New York dhe Paris. Bashkëpunimet e tij të para janë kurioze kur analizojnë në retrospektivë se si do të zhvillohej mendimi i tij. Gjatë kësaj faze - dekadën e vitit 1890 - ai shkroi për media të ndryshme të majta. Midis atyre, Socialisti, shërbeu si një instrument i shpërndarjes publike të Partisë Socialiste të Punëtorëve Spanjollë.

Linjat e para politike

Anarkisti në fillimet e tij, Ramiro de Maeztu po migronte drejt ideve më pak radikale si Punëtori dhe Socializmi i Reformës. Më vonë, Ai ishte pjesë e Brezit të '98, një grup intelektual me një pesimizëm të theksuar në lidhje me të ardhmen e Spanjës. Sidomos pas humbjeve në dëm të SH.B.A.-së për territoret e saj të fundit përtej detit: Kubën, Porto Riko, Filipinet dhe Guam.

Artikulli i lidhur:
Autorët që hyjnë në domenin publik këtë vit 2017

Në fund të Luftës së Madhe, Ramiro de Maeztu jetoi për tre dekada në Londër. Në kryeqytetin britanik ai shërbeu si korrespodent për Korrespondenca e Spanjës, Bota e Re y Lajmëtari i Madridit. pastaj, prirjet e tyre ideologjike drejtoheshin nga e djathta; ai ishte i kënaqur me funksionimin e sistemit politik dhe modelit anglez të jetës.

Nga konservatori në ultra-konservator

Në dekadën e tretë të shekullit XNUMX, ai u vendos përsëri në Spanjë. Promovuesi i vjetër i socializmit patjetër që ishte lënë pas. Jo vetëm që ai arriti ta mohonte atë linjë mendimi, por gjithashtu mbrojti pozicione diametralisht të kundërta në disa raste. Pra, ai u bë një militarist i bindur, mbrojtës i moralit dhe sjelljes së mirë, ankoruar në doktrinën katolike për të.

Gjatë diktaturës së Primo de Rivera - të cilën ai e mbrojti që nga fillimi - ai shërbeu si ambasador i jashtëzakonshëm dhe i plotfuqishëm i Spanjës në Argjentinë. Ngjarja që shënoi karrierën e tij do të ndodhte në kombin e Amerikës së Jugut: ai u takua me Zacarías de Vizcarra y Arana, krijues i konceptit të Hispanidad.

Veprat kryesore të Ramiro de Maeztu: apostulli i Hispanidad

Maeztu jo vetëm që ndau idetë e këtij prifti jezuit, ai do të përfundonte t'i përvetësonte ato dhe t'i përhapte me shumë entuziazëm. Kur diktatura ra dhe Republika e Dytë u krijua, ai dha dorëheqjen si diplomat në Buenos Aires dhe u kthye në Spanjë. Në vendin e tij të lindjes, ai u bë një nga figurat kryesore në diatribën midis republikanëve dhe monarkistëve.

Themelon revistën Veprimi Spanjoll, botim ku u shfaqën mendimet e tij mbi Hispanidad. Duke folur përafërsisht, është bashkimi i Spanjës dhe ish kolonive të saj, rreth gjuhës Spanjolle dhe fesë Katolike. Në të njëjtën kohë, ai mbrojti nevojën për të rivendosur kurorën.

Idetë më të diskutueshme të Maeztut

Drejt një Spanje tjetër.

Drejt një Spanje tjetër.

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Gjate kesaj kohe, Maeztu e deklaroi veten një admirues të Adolf Hitlerit. Prandaj, ai shprehu qartë shpresën e tij se një lëvizje e ngjashme me Partinë Naziste do të triumfonte në Spanjë. Në të njëjtën mënyrë, ai shfajësoi parullat që lidheshin me racizmin e bardhë. Në shkrimet e tij, ai madje i kualifikoi popujt "oriental" dhe çdo person, çehre e të cilit nuk ishte e qartë, si "raca inferiore".

Sipas intelektualit nga Vitoria, grupet e vogla etnike mund të jenë thjesht të dobishme për të ushqyer konceptimin e Hispanidad, por pa kontribut të madh. Shumë nga ato pikëpamje u shfaqën në formën e shënimeve editoriale kur Maeztu ishte redaktore e revistës. Veprimi Spanjoll. Më vonë, ato u përpiluan në librin e tij më të rëndësishëm dhe të diskutuar: Mbrojtja e Hispanidad.

La mbrojtje de la Spanjollizmi

Shtë një tekst i virtytshëm për sa i përket trajtimit të esesë dhe editorialit; gazetaresk, por me disa nishane. Sepse Në thelbin e komplotit, autori ndryshon parullat e Revolucionit Francez, "liri, barazi dhe vëllazëri", për "shërbim, hierarki dhe njerëzim". Në këtë mënyrë, Maeztu tregoi qëndrimin e tij arrogant kur ndjeu se kishte të drejtën e plotë për të shkelur ato ideale.

Mbrojtja e Hispanitetit.

Mbrojtja e Hispanitetit.

Librin mund ta blini këtu: Mbrojtja e Trashëgimisë Hispanike

Përfundimisht, Mbrojtja e Hispanidad u bë baza ideologjike e së djathtës anti-republikane dhe frankoizmit ultra-konservator. Në fakt, vetë diktatori Francisco Franco - megjithëse me vonesë - do të përfundonte duke njohur kontributet e tij duke i dhënë atij më 1974 dallimin e Kontit të Maeztu.

Punime të tjera nga Ramiro Maetzu

Kuptimi nderues i parave, ndërlikimet e sistemit bankar

Kuptimi nderues i parave.

Kuptimi nderues i parave.

Librin mund ta blini këtu: Kuptimi nderues i parave

Kuptimi nderues i parave është një përmbledhje tjetër e artikujve të ndryshëm që i referohen aktivitetit financiar, prodhuar midis 1923 dhe 1931. Ky titull është një analizë ende në fuqi mbi funksionimin e ekonomisë së Spanjës, rishikimin e ndërlikimeve të sistemit bankar, shtetit dhe familjes.

Kriza e humanizmit

Kriza e humanizmit.

Kriza e humanizmit.

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Po kështu, ajo dallohet brenda katalogut Maeztu, Kriza e humanizmit (1919) Në të vërtetë, botimi origjinal është nga viti 1916, gjatë "periudhës britanike" (të mendimit liberal) nën titullin Autoriteti, liria dhe funksioni në dritën e luftës. Përmbajtja e tij futet në nocionet e autoritetit dhe lirisë së kohës së saj në dritën e konflikteve të luftës në shkallë globale.

Kronikat e Luftës së Madhe, Lufta e Madhe nga perspektiva e Maeztu

Ramiro de Maeztu ishte dëshmitar i dorës së parë të një prej ngjarjeve të luftës që la më shumë shenja në "kontinentin e vjetër". Puna e tij gazetareske - si në shoqërinë e lartë britanike, si korrespodent në terren - e bëri atë një "zë autoritar" në konfrontimin më të madh të armatosur në historinë njerëzore ... deri në atë datë.

Kronikat e Luftës së Madhe.

Kronikat e Luftës së Madhe.

Kur përfundoi konflikti i armatosur në 1918, askush nuk mendoi për një konfrontim të dytë. Këto përvoja u pasqyruan në Kronikat e Luftës së Madhe, një përmbledhje në vetën e parë për peripecitë e forcave britanike. Ai gjithashtu përfshiu perspektivën e tij mbi të gjithë lëvizjen politike të ngjallur gjatë konjukturës.

Roli i artit dhe letërsisë

Pa u larguar nga veprimet e tij politike, Maeztu gjithashtu shkroi për faktin artistik. Në shumë nga veprat e tij ai pretendoi (përmes personazheve klasikë nga letërsia spanjolle) rolin e artit në përpunimin e një identiteti kombëtar. Domethënë, intelektuali nga Vitoria ishte një kundërshtar i fortë i krijimit të "artit për hir të artit".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.