Rainer Maria Rilke. 6 poezi për të festuar ditëlindjen tuaj

Rainer Maria Rilke ishte një poet dhe romancier i cili Unë kam lindur në Pragë në një ditë si sot në 1875. Një nga shkrimtarët më të rëndësishëm në gjuhën gjermane të kohës së tij dhe më pas në të gjithë botën. Këto janë 6 poezi të tij te kujtosh.

Rainer Maria Rilke

La fëmijëri e Rilke ishte të shënuara nga një familje plot konflikte. Pasi braktisi shkollën ushtarake për shkak të problemeve shëndetësore, ai e bëri kurse në letërsi, histori arti dhe filozofi në Mynih dhe Berlin. Ai iu përkushtua plotësisht shkrimit dhe vudhëtoi në disa vende të Evropës. Banuar në Paris, ku botoi vepra të tilla si Poezi te reja, Rekuiem, Dhe romanin Fletoret e Malte Laurids Brigge.

Gjatë lufta e pare boterore ai ishte në Mynih, ku ai shërbeu si nëpunës. Ai përfundoi në Zvicër, ku botoi titujt e tij më të spikatur: Sonete për në Orfeu dhe Elegjitë e Duino.

poezi

Ditë vjeshte

Zotëri: është koha. E gjatë ishte vera.
Vendos hijen tënde në diell,
dhe lëshoni erërat nëpër fusha.

Bëni sezonin e frutave të fundit;
jepu atyre edhe dy ditë nga jugu,
Nxitini ata deri në pjekurinë e tyre dhe vendosni
në verë të trashë ëmbëlsia e fundit.

Ai që nuk e ka tani nuk do të bëjë një shtëpi,
ai që është tani vetëm do të jetë gjithmonë,
Ai do të shikojë, lexojë, shkruaj letra të gjata,
dhe do të bredh rrugëve,
i shqetësuar si rrotullimi i gjetheve.

***

Trëndafilat

Nëse freskia juaj ndonjëherë na befason aq shumë
trëndafil i lumtur,
është se në veten tuaj, brenda,
petal kundër petal, ju pushoni.

Vendosur zgjuar qendra e të cilit
fle, ndërsa ata prekin, të panumërt,
butësia e asaj zemre të heshtur
që shkojnë deri në gojën ekstreme.

***

I dashuri

Po, kam mall për ty. Rrëshqas
dorë për dorë, duke humbur veten,
nuk ka shpresë për ta kundërshtuar atë
që, si nga ana jote, më arrin mua
serioze, jo e devijuar, pa lidhje.

… Ato kohëra: Si isha një gjë e vetme,
asgjë për të bërtitur dhe për të më tradhtuar;
heshtja ime Ishte tamam si ajo e një guri
përmes së cilës lumi tërheq zhurmën e tij!

Por brenda meje, në këto javë
e pranverës, ka diçka që është hapur ngadalë
duke dalë nga viti i errët pa ndjenja.
Diçka ka hequr dorë nga jeta ime e nxehtë
në dorën e dikujt që nuk e di
se ekzistova dje.

***
hyrje

Kush jeni: në perëndim të diellit dilni
të dhomës tuaj, në të cilën ju dini gjithçka;
në largësi është shtëpia juaj
si mbaresa: kushdo qofsh.
Ashtu si sytë tuaj që mezi, të lodhur,
nga pragu i konsumuar ata mund të heqin qafe,
ju merrni një pemë të zezë shumë ngadalë
duke e vënë atë para qiellit: i hollë, i vetëm.
Dhe ju e keni bërë botën. Dhe është e madhe, dhe është si
një fjalë që edhe në heshtje piqet.
Dhe sipas dëshirës suaj, kuptoni kuptimin e saj
sytë tuaj janë lëshuar butësisht ...

***

Panterë

Vështrimi i tij është lodhur duke parë aq shumë
ato hekura para tij, në paradë të pandërprerë,
se asgjë tjetër nuk mund të hynte në të.
Atij i duket se ka vetëm mijëra bare
dhe se pas tyre nuk ekziston asnjë botë.

Ndërsa vazhdon të vizatojë përsëri dhe përsëri
qarqe të ngushtë me hapat e tyre,
lëvizja e putrave të saj të shkathëta dhe të lëmuara
po tregon një vallëzim kumbues,
rreth një qendre ku ai është akoma vigjilent
një vullnet imponues.

Vetëm ndonjëherë, lejoni në heshtje, hapjen
të perdeve që i fshihnin nxënësit;
dhe kryqëzoni një imazh brenda,
rrëshqet përmes muskujve të tensionuar
bie në zemrën e tij, venitet dhe vdes.

***

Kenge dashurie

Si ta mbaj shpirtin tim
që nuk prek tënden?
Si duhet ta ngre atë
edhe gjërat e tjera, për ju?
Do të doja ta strehoja nën çdo objekt të humbur,
në një cep të çuditshëm dhe të heshtur
aty ku dridhja juaj nuk mund të përhapet.

Por gjithçka që prekim, ti dhe unë,
na bashkon, si një goditje harku,
që një zë i vetëm fillon nga dy tela.
Në çfarë instrumenti na lodhën ata?
Dhe cila dorë na rreh duke e bërë atë tingull?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.