Prezantimi i librit "Hiri i Mbretërve" nga Ken Liu

14485014_10154185404509051_728042762265654508_n

Libra të përkthyer në Spanjisht nga Ken Liu.

4 tetori i fundit u paraqit në librari Gigamesh të Barcelonës botimi në spanjisht i librit “Hiri i mbretërve”, Romani i parë i trilogjisë së «Dinastia e Luanëve”Shkruar nga një prej shkrimtarëve më të mirë të trillimeve të momentit, Ken Liu. Akti në të cilin vetë shkrimtari i shpjegoi audiencës përshtypjet e tij rreth zhvillimit të një vepre të këtyre madhësive.

Një mundësi luksoze për të takuar Ken Liu dhe punën e tij të fundit. Per fat te mire Literatura aktuale ishte i ftuar në këtë ngjarje. Një mundësi që nuk mund ta humbim dhe që na lejoi të analizojmë, nga dora e parë, hollësitë e pranishme në këtë krijim "faraonik" dhe krijuesin e tij.

Sidoqoftë, para se të fillojmë të punojmë me romanin dhe krijuesin e tij, do të dëshironim të përshkruanim pak se ku u bë prezantimi dhe arsyen e zgjedhjes së kësaj hapësire. Në këtë mënyrë, Ngjarja u mbajt në librarinë më të mirë të trillimeve shkencore dhe zhanrit fantazi në Barcelonë.

Gigamesh es, pra, vendi i përsosur për të takuar një autor dhe një roman të kësaj natyre. Do të kuptoni, pra, përmendjen e nevojshme të tij dhe na lejoni licencën t'ju rekomandojmë këtë institucion fantastik, nëse jeni adhurues të zhanrit apo jo. Mbijetesa e institucioneve të specializuara në pasionin tonë, letërsinë, varet nga ne, lexuesit.

Pas kësaj, është e rëndësishme të flasim pak për shkrimtarin, pasi është e mundur që shumë nga lexuesit tanë, jo aq të njohur me botën e fantazisë ose trillimet shkencore, nuk e njohin atë ose nuk kanë lexuar kurrë ndonjë nga veprat e tij.

E pra, Ken Liu lindi në Kinë dhe emigroi në Shtetet e Bashkuara në moshën 11 vjeç. Ai studioi programim kompjuterik dhe juridik, diçka që, siç do ta shohim më vonë, pasqyrohet edhe në "Hirin e Mbretërve".

Origjina e tij lindore dhe jeta e tij në Perëndim kanë shënjuar padyshim personalitetin e tij letrar, duke e bërë atë një shkrimtar ndryshe dhe ekzotik.. Fama e tij si autor, gjithçka që thuhet, qëndron në tregimet e tij të shkurtra. Tregime që e çuan atë të bëjë një emër në botën e komplikuar të letërsisë. Duke marrë, pra, disa çmime ndërkombëtare midis të cilave spikasin Hugo, Mjegullnaja dhe World Fantasy.

6668c48a-f622-11e5-91e4-cb0759506578_1280x720

Fotografitë nga Ken Liu.

Me më shumë se 100 tregime të shkurtra të botuara, Ken Liu vendosi të ndërmarrë një projekt të ri me karakteristika më komplekse. Një roman në formën e një sage të madhe. Shumë larg, pra, nga historitë e shkurtra dhe individuale me të cilat ai ishte njohur dhe që e kanë bërë atë kaq të suksesshëm.

Kjo, sipas shkrimtarit, ishte një përpjekje e madhe pasi që ai duhej të ruante tensionin dhe interesin e lexuesve në një rrëfim të gjatë dhe të gjatë. Diçka që, siç pohon ai, ai falenderoi, pikërisht, për këto histori të vogla. Saga e Dluan me këtë libër të parë Hiri i mbretërve, na shfaqet në këtë mënyrë si një roman i fraksionuar në të cilin shumë aspekte, kapituj dhe situata e mbajnë zgjuar lexuesin. Ndikim natyrisht nga stili i hershëm i narracionit të Ken Liu.

Nga ana tjetër, në prezantim u emërua një term kyç për të përcaktuar romanin. Kishte fjalë për "hibridizim". «Hibridizimi» si një fenomen i bashkimit të aspekteve të ndryshme në të njëjtën vepër. Ken Liu na sjell një botë fantastike në të cilën dëshmohet në mënyrë të pamohueshme bashkimi i mitologjive kineze dhe klasike në një njësi të vetme uniforme.

 

Në të njëjtën kohë, fakti që romani është mbi kalin e trillimit shkencor dhe fantazisë, bën që, në të njëjtën kohë, modernizmi dhe klasicizmi të bashkohen. Prandaj, një realitet i ri dhe freskues që nuk jemi mësuar dhe që me siguri do ta lejojë lexuesin të përfshihet në një mënyrë shumë të veçantë me komplotin. të romanit.

dara_map_final-1024x773

Harta e Dara, arkipelagu i krijuar nga Ken Liu.

Ken liu donte për të treguar pasionin e tij për teknologjinë dhe kjo është arsyeja pse ai ka krijuar një botë fantastike në të cilën, siç ndodhi në Kinën e lashtë, inxhinierët janë magjistarë të aftë për të bërë ose krijuar kontraksione të pabesueshme. Avionët dhe makineritë e luftës të besueshme fizikisht dhe teknologjikisht shfaqen në këtë univers të shpikjes së tij. Makineri të dizenjuara me kujdes nga ai vetë dhe që në mënyrë implicite na tregojnë bashkëpunimin e autorit në lidhje me punën e tij.

E tillë është madhësia e komplotit që vetë Ken liu pohoi dje se zhvilloi, ndërsa shkruante romanin, një lloj "wikipedia”Të jesh në gjendje të mbash gjurmët e gjithçkaje që ai po krijonte dhe kështu t’i bënte gjërat më të lehta kur vazhdon me sagën. Deklaratë që befasoi audiencën, duke rritur, edhe më shumë nëse është e mundur, magjepsjen e të gjithëve për shkrimtarin me origjinë aziatike.

Në këtë vepër shkrimtari pohon se ai ka dashur të flasë për politikën, ligjin dhe luftën për pushtet. Një epope fantastike ku pasqyrohen konceptet e revolucionit dhe luftës së klasave. Një tabelë e madhe shahu ku pjesët lëvizin në mënyrë të pavarur, por me sens të përbashkët.

Një reflektim i mrekullueshëm i historisë së njerëzimit dhe dualizmit të tij midis klasës sunduese dhe klasës së udhëhequr. Qëllimi juaj, në këtë mënyrë,  ka qenë në çdo kohë për ta bërë komplotin të rrjedhë në ndryshime të vazhdueshme, kthesa dhe kthesa. Duke luftuar kështu, kundër statike dhe të paluajtshme. Aspekt që Ken liu beson se është thelbësore për të arritur magjepsjen e lexuesit në punën e tij.

Pas gjithë kësaj ne mund të tregojmë vetëm se, nga Lajmet e Letërsisë, Ne jemi shumë krenarë që kemi mundur të njohim drejtpërdrejt përshtypjet e njërit prej referuesve të kësaj zhanri. Në të njëjtën kohë, ne rekomandojmë që të gjithë lexuesit tanë të zhyten në punën e Ken Liut dhe të mrekullohen, siç kemi bërë, në një mendje kapitale të aftë të krijojë, sikur të ishte një magjistar, një univers krejtësisht nga e para.

Nëse dëshironi, mund të shihni regjistrimin e prezantimit në Youtube i bibliotekës Gigamesh. 

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.