Paco Roca. "Po përfundoj një komik të ri: Kthehu në Eden."

Fotografi: Uebfaqja e Paco Roca.

Paco Roka (Valencia, 1969) është një nga referencat tona të roman komik dhe grafik më i ndjekuri, i famshëm dhe ndërkombëtar. Romani i tij grafik Rrudhat Ai e vendosi atë në krye të një zhanri kaq të specializuar dhe, në të njëjtën kohë, kaq të larmishëm dhe atje vazhdon. Y korriku i fundit 25 fitoi një nga prestigjiozët Çmimet Eisner nga Shtëpia, një punë shumë intime dhe personale kushtuar babait të tij.

Ka qenë kënaqësi që ma ke dhënë këtë intervistë që e vlerësoj shumë, për kohën tuaj të përkushtuar dhe mirësinë e ekipit tuaj të komunikimit. Në të ai na tregon për të tijat ndikimet, së pari të fala dhe një projekt i ri që do të dalë në nëntor: Kthehu në eden.

Intervistë me Paco Roca

 • ACTUALIDAD LITERATURA: E mbani mend atë imazhin e parë që keni parë apo imagjinuar që ju frymëzoi të vizatoni?

PACO ROCK: Me siguri kishte disa vineta të hershme Mortadelo dhe Filemon, Asterix… Por Lufta e Yjeve do të ishte një nga ato gjëra që më frymëzuan shumë drejtpërdrejt. Sapo mbarova së parë atë, doja ringjallur atë, dhe mënyra se si duhej ta bëja ishte vizatoj komiken time për filmin. Ajo mënyrë për të rijetuar momente e veçantë është ajo vazhdon të më marrë për të bërë komike.

 • AL: Cila është vepra ose autori që ju ka ndikuar më shumë dhe pse i theksoni ato?

PR: Do të kishte shumë vepra dhe autorë që kanë ndikuar tek unë. Në çdo moment të jetës ju zbuloni vepra që ju frymëzojnë. Nga të parët do të ishin albumet e Tintin dhe vizatimi shumë i rafinuar i Hergé. paranecks, de Carlos GimenezAjo gjithashtu ndikoi në mua në një kohë tjetër në jetën time. Deri në atë moment komikët që kisha lexuar kishin të bënin me histori epike, aventurierë dhe superheronj. Dhe papritmas u përballa me një histori të thjeshtë, të fëmijëve në një jetimore. Eposi i ndjenjave.

 • AL: Cilën personazh të librit komik ose romanit grafik do të kishit dashur të takonit ose krijonit?

PR: Kapitenit Haddock. Unë e doja idhullin e tij, predispozicionin e tij për uiski dhe leksikun e tij të pasur kur bëhej fjalë për sharje.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për vizatim?

PR: Nuk kam shumë hobi. Mbase kanë muzikë në sfond. E kam të vështirë të vizatoj në heshtje.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

PR: Megjithëse preferoj të tërheq studimi im me dritë dhe rehati të mirë, duke vizatuar edhe në tryezën e dhomës së ngrënies, në hotele, në tren ... dhe Unë preferoj mëngjesin pasdite.

 • AL: Çfarë i detyrohesh akoma Rrudhat?

PR: Gjithçka që kam. Rrudhat Më vendosi në hartë dhe vazhdon të më japë gëzim sa herë që botohet në një vend apo në një tjetër. Që kur u botua jeta ime ndryshoi, unë isha në gjendje të jetoja nga komikët dhe, për të mirë ose për të keq, nuk kam pasur një javë qetësi që nga ajo kohë.

 • AL: Në Dimri i karikaturistit ju bëni një turne në shtëpinë botuese mitike Bruguera dhe emrat më të rëndësishëm në komikët spanjollë. A mund të mbani një të veçantë?

PR: Me Escobar. Edhe pse humori i tij ishte ndonjëherë anakronik, unë gjithmonë e doja mënyrën e tij të vizatimit. Dhe sa më shumë që kam njohur për Escobar, aq më shumë e kam admiruar atë si një person dhe si një artist të shqetësuar i aftë për të shkruar, vizatuar ose shpikur pajisje të çuditshme.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara brenda romanit grafik?

PR: Më pëlqen historia, biografia, por mbi të gjitha histori me personazhe të fuqishëm që më entuziazmojnë.

 • AL: Ndonjë projekt i ri në sy?

PR: Po, unë jam duke përfunduar një komik të ri që nëse gjithçka shkon mirë, do të dalë në nëntor. Do të thirret Kthehu në eden dhe bëhet fjalë për një fotografi, e vetmja që nëna ime kishte me nënën e saj.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese, konkretisht ajo e komikëve dhe romaneve grafikë, për aq autorë sa ka apo duan të fillojnë të botojnë?

PR: Të jetosh nga kultura është e vështirë në çdo disiplinë. Të jesh në gjendje të jetosh jashtë rekordeve, librave ose komikave që shet nuk është e lehtë. Por mediumi i komikut është një nga më të lirë që ekzistojnë, ju mund të tregoni se çfarë dëshironi pa asnjë kufizim. Dhe megjithëse tregu ynë është i vogël, besoj se me kalimin e kohës është më i gjerë në këtë botë vizuale në të cilën jetojmë. Nuk mund të mendoj për një profesion më të mirë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po jetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për punët e ardhshme?

PR: Megjithëse disa profesione të tilla si autorët komikë janë mësuar me vetminë dhe mbylljen, ky mbyllje na ka kapërcyer të gjithëve. Por brenda dramës që ka qenë kjo situatë, Unë kam qenë në gjendje të përfitoj nga ajo.

Kam lexuar shumë, kam parë seritë që miqtë e mi më rekomandojnë dhe që nuk kam pasur kohë për të parë, kam azhurnuar postën dhe kam qenë në gjendje të punoj pa ndërprerje të udhëtimeve të mia të vazhdueshme. Kjo ndalesë duhet të na shërbejë për të reflektuar për atë që na pëlqente dhe çfarë nuk na pëlqente në jetën që bëmë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.