Përvoja e mrekullueshme e leximit të një libri me hundën tuaj

libër

Kopertina e librit «El parfum».

Kohët e fundit, duke shfletuar nëpër raftet e bibliotekës time pranë shtratit, Zbulova një libër që më befasoi pasi një libër nuk më kishte befasuar për një kohë të gjatë. Duhet ta pranoj që e vura re për shkak të adaptimit të tij filmik të drejtuar nga Tom Tykwer. Diçka që zakonisht nuk më ndodh por që, kësaj here, më lejoi të takoja atë që, sipas mendimit tim, është një nga romanet më befasues të shekullit XX.

"Parfumi" është një nga ata filma që kur shikohet nuk lë askënd indiferent për shkak të një komploti dhe një imazhi tronditës. Diçka që, pasi e pashë, e mbajta në mendje për një kohë të gjatë dhe që u zgjova, si një aromë e harruar, kur ndjeja në raft praninë e librit të vogël me të njëjtin titull "enigmatik".

Logjikisht unë nuk mund t'i rezistoja marrjes së tij, por jo para se të kisha turp për injorancën time më absolute kur duke mos e kuptuar deri në atë moment që origjina e komplotit të atij filmi që më kishte ndikuar kaq shumë ishte nga një libër që unë nuk isha plotësisht i vetëdijshëm.

Sapo e lexova, kuptova një situatë që më ndodhi ndërsa isha duke shijuar romanin që nuk më kishte ndodhur kurrë dhe që padyshim e karakterizonte këtë vepër si të mirëfilltë. Autori, Patrick Süskind, ishte në gjendje kur e shkroi këtë histori në vitet 80 të bënte diçka që shumë pak shkrimtarë mund ta bënin..

"Parfumi", në këtë mënyrë, nuk është i ndryshëm për shkak të komplotit të tij, por për shkak të mënyrës se si na paraqitet dhe si përshkruhen ngjarjet që ndodhin. Ndryshe nga librat e tjerë, në këtë rast,  lexuesi e njeh historinë përmes nuhatjes. Përshkrimi i hapësirës bëhet nuhatës dhe personazhet dhe mjediset njihen nga aroma dhe jo nga fizionomia. fizikë.

Prandaj, gjatë leximit, bëhet kontekstualizimi nga aromat e ndryshme të përshkruara gjithçka që po ndodh. Duke lëvizur kështu, në shekullin XVIII përmes një kuptimi të ri dhe përmes ndjesive që burojnë prej tij. Era bëhet, në këtë mënyrë, boshti themelor i gjithçkaje, themelor për të kuptuar evolucionin e argumentit.

Një pajisje letrare mjeshtërore e sajuar nga Süskind që na e paraqet përmes personazhit kryesor të romanit, Jean-Baptiste Grenouille. Një vrasëse femër me një aftësi të mbinatyrshme për të kapur aromën. Një roman unik dhe ndryshe noir, historik dhe horror që e tërheq lexuesin përmes një reje të erërave të vërteta, të të gjitha llojeve.

Reallyshtë vërtet magjepsëse që kjo Shitesi me i mire botuar në vitin 1985 ishte romani i parë i shkruar nga romancieri gjerman. Një mënyrë e jashtëzakonshme, e disponueshme për shumë pak, për të filluar një karrierë si shkrimtar.

Me këtë ju them lamtumirë jo pa ju kujtuar më parë një citat të shkruar nga Claudio Magris në të cilin ai thotë se: "Një kritik i vërtetë letrar është një detektiv dhe është e mundur që magjepsja e kësaj veprimtarie të padiskutueshme të mos konsistojë në interpretimet e sofistikuara, por në erën e një zagari që të çon në një sirtar, në një bibliotekë, në sekretin e jetës "

Me siguri, siç pohon Magris, ishte erë që më bëri të gjej dhe zbuloj këtë roman të mrekullueshëm mes një deti librash dhe ndjesish.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   RICHIE dijo

    FILMI ISHTE DUSTIN HOFFMAN DHE NUK I TREGOJ NJ M FILM TRE MADH ASNJ M MORE SHUM dhe libri më i mirë është akoma një nga librat e mi të parë në bibliotekën time, po zotëri rekomandim shumë i mirë