Ramón M.ª del Valle-Inclán. Përvjetori i lindjes së tij. Fragmente

Ramon Maria del Valle Inclan Ai lindi në një ditë si sot në 1866 në Villanueva de Arosa. Ai ishte pjesë e Brezi i 98 dhe puna e tij e gjerë (ai kultivoi teatrin, poezinë, tregimin dhe romanin) është përshtatur brenda modernizmit. Zhvilloi dhe promovoi thirrjen groteske, Me Dritat bohemi si titulli më përfaqësues dhe më i famshëm. Ai gjithashtu nënshkroi tituj si Fjalë hyjnore, flamuj tiranësh o E marta e karnavaleve. Kjo është një përzgjedhje fragmente për t'u mbajtur mend.

Ramón María del Valle Inclán - Fragmente

Kopsht me hije

Unë dallova vetëm një hije që lutej nën llambën e presbiterit: ishte nëna ime, duke mbajtur një libër të hapur në duar dhe duke lexuar me kokën ulur. Herë pas here, era tundte perden e një dritareje të lartë. Më pas pashë në qiell, tashmë të errët, fytyrën e hënës, të zbehtë dhe të mbinatyrshme si një perëndeshë që ka altarin e saj në pyje dhe në liqene ... Kisha frikë si kurrë, por nuk doja. Nëna ime dhe motrat e mia më mendonin si frikacak dhe unë qëndrova i palëvizur në mes të dhomës, me sytë e mi të ngulur në derën gjysmë të hapur. Drita e llambës dridhej. Në krye një perde dritareje lëkundej dhe retë kaluan mbi hënë dhe yjet ndizeshin e fikeshin si jeta jonë.

Sonata e vjeshtës

Arrita në dhomën e tij të gjumit, e cila ishte e hapur. Aty errësira ishte misterioze, e parfumuar dhe e ngrohtë, sikur ruante sekretin galant të takimeve tona. Çfarë sekreti tragjik duhet të mbajë atëherë! I kujdesshëm dhe i matur, lashë trupin e Konçës të shtrirë në krevatin e saj dhe u largova pa zhurmë.Në derë isha i pavendosur dhe psherëtija. Dyshova nëse të kthehesha për të vënë puthjen e fundit në ato buzë të ngrira: I rezistova tundimit. Ishte si skrupulli i një mistik. Kisha frikë se mos kishte diçka sakrilegjike në atë melankoli që më pas më pushtoi. Aroma e ngrohtë e dhomës së saj të gjumit ndezi në mua, si tortura, kujtesa epshore e shqisave.

Dritat bohemi

Skena e dymbëdhjetë

Maks: Don Latino de Hispalis, personazh grotesk, do të të përjetësoj në një roman!
Don Latino: Një tragjedi, Maks.
Maksi: Tragjedia jonë nuk është tragjedi.
Don Latino: Epo, diçka do të jetë!
Max: Esperpento.
Don Latino: Mos e përdredh gojën, Maks.
Maks: Unë jam i ngrirë!
Don Latino: Çohu. Le të bëjmë një shëtitje.
Maksi: Nuk mundem.
Don Latino: Ndaloni atë sharadë. Le të bëjmë një shëtitje.
Maks: Më jep frymën tënde. Ku ke shkuar, latino?
Don Latino: Unë jam pranë jush.
Maksi: Meqë je kthyer në ka, nuk të njoha dot. Më jep frymën tënde kau i ndritur i grazhdit të belenitës. Muge, Latino! Ti je kapistja dhe nëse mohon, do të vijë Apis Ox. Ne do ta luftojmë atë.
Don Latino: Po më trembni. Duhet ta ndaloni atë shaka.
Max: Ultraistët janë të rremë. Groteska u shpik nga Goya. Heronjtë klasikë kanë dalë për shëtitje në rrugicën e maces.
Don Latino: Ju jeni plotësisht gjizë!
Max: Heronjtë klasikë të pasqyruar në pasqyrat konkave japin Esperpento. Kuptimi tragjik i jetës spanjolle mund të ndodhë vetëm me një estetikë të shtrembëruar sistematikisht.
Don Latino: Mjau! Po e kapni!
Max: Spanja është një deformim grotesk i qytetërimit evropian.
Don Latino: Mund! Unë e pengoj veten.
Max: Imazhet më të bukura në një pasqyrë konkave janë absurde.
Don Latino: Dakord. Por më argëton të shoh veten në pasqyra në Calle del Gato.
Maks: Dhe unë. Deformimi pushon së qeni kur i nënshtrohet matematikës së përsosur. Estetika ime aktuale është të transformoj normat klasike me matematikën e pasqyrës konkave.

Pasagjeri

Jeta ime është thyer! Në luftim
prej kaq vitesh fryma ime lihet,
dhe krenarët menduan poshtë
ideja e vdekjes, e cila e përndjek atë.

Do të doja të hyja në mua, të jetoja me mua,
të mund të bëj kryqin në ballë,
dhe pa njohur mik apo armik,
veçuar, jetoni me devotshmëri.

Ku falimentimi i gjelbër i lartësisë
me tufa dhe muzikantë barinj?
Ku të shijoni vizionin kaq të pastër

Çfarë i bën shpirtrat dhe lulet motra?
Ku të hapet varri në paqe
dhe të bëj bukë mistike me dhimbjet e mia?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)