Përmbledhje e Knight in Rusty Armor

Përmbledhje Kalorësi me armaturë të ndryshkur

Kalorësi me armaturë të ndryshkur është një libër i vjetër. Ai u botua në vitin 1987 dhe autori i tij, Robert Fisher, arriti sukses të madh me të. Ai bën pjesë në zhanrin e autoayuda, edhe pse tërhiqet nga fiksioni për histori. Dëshironi një përmbledhje të The Knight in Rusty Armor?

Ose sepse nuk e dini nëse është libri që duhet të lexoni, ose sepse jeni ngarkuar ta lexoni dhe të bëni një përmbledhje, Ajo që do t'ju tregojmë mund t'ju ndihmojë të dini më shumë për atë që ju pret në libër. A duhet ta fillojmë?

Cilat janë personazhet në The Knight in Rusty Armor

kalorës mbi kalë

Në këtë rast, Robert Fisher futi shumë personazhe në histori, por jo të gjitha kanë të njëjtën peshë. Nuk ka dyshim që kryesori, pra “kalorësi” ynë do të jetë protagonisti dhe ai që mbart të gjithë historinë. Përveç kësaj, ai duhet të përfaqësojë, në një farë mënyre, lexuesin, në mënyrë që ata të ndjehen të identifikuar (prandaj është vetëndihmë). Prandaj, ai nuk është një personazh tipik.

Si përmbledhje, këtu flasim për më përfaqësuesin.

 • Kalorësi: është personazhi kryesor i tregimit. Në fillim është një njeri perfekt, por fillon të fiksohet pas armaturës së tij, gjë që e bën të distancohet nga familja dhe miqtë, duke i dhënë më shumë rëndësi këtij objekti (me të cilin ndihet i sigurt dhe i vlerësuar nga të gjithë), sesa zakonisht Çfarë është brenda.
 • Julieta: Ajo është gruaja e Kalorësit dhe është e lodhur që burri i saj është i fiksuar pas armaturës së saj dhe qëndron larg saj dhe djalit të saj. Në fakt, ai i jep asaj një ultimatum: hiqi armaturën ose humb atë dhe djalin e saj. Kjo është shkas që Kalorësi të vendosë të nisë një rrugë për të hequr qafe "veshjet e tij të hekurta".
 • Cristóbal: Ai është djali i Kalorësit. Nuk flitet shumë për të, përveç faktit se i mungon babai që ishte para se ta verbonte armatura.
 • Marline: Harroni të mendoni për një magjistar, sepse në këtë libër ai vepron më shumë si një i urtë që ndihmon Kalorësit në rrugën e tij për të gjetur veten e tij të vërtetë.
 • shakaxhiu: Emri i tij është Bolsalegre dhe është personi që e ndihmon Kalorësit të gjejë Merlinin dhe që e mëson se pse është e rëndësishme të jesh i lumtur dhe me humor të mirë në jetë.
 • Pëllumb: E quajtur Rebeka, ajo është një personazh që do të shoqërojë Kalorësit në udhëtim.
 • Ketri: Së bashku me pëllumbin, është një tjetër nga personazhet që shoqërojnë Kalorësit.
 • Mbreti: Është një personazh tjetër që shfaqet më vonë në histori dhe e ndihmon Kalorësit të kuptojë rëndësinë e lidhjes me të tjerët.
 • Dragoi: Mund të themi se është një nga personazhet e fundit që ka dalë, ai që përfaqëson frikën dhe dyshimin e Kalorësit dhe me të cilin duhet të përballet për të njohur vërtetë veten.

Përmbledhje e Knight in Rusty Armor

Përmbledhje e Knight in Rusty Armor

Burimi: YouTube

Përmbledhja e The Knight in Rusty Armor mund të bëhet në shumë mënyra. Ne kemi zgjedhur t'ju bëjmë një përmbledhje e secilit prej kapitujve të librit kështu që ju mund të shihni se çfarë është më e rëndësishme për ta.

Kapitulli 1: Dilema e Kalorësit

Është hyrja e tregimit, pasi autori ju prezanton me protagonistin, një njeri shumë të njohur dhe shumë të dashur. Ai vesh armaturën dhe bëhet aq i fiksuar pas tij, saqë nuk dëshiron ta heqë kurrë, sepse e kupton që është armatura që i bën të gjithë ta dëshirojnë.

Megjithatë, gruaja e tij, Julieta, dhe djali i tyre, Cristóbal, nuk pajtohen me vendimin e tij për të mos hequr armaturën. Kështu një ditë, e lodhur duke duruar, gruaja i kërkon të heqë armaturën ose do të largohen nga shtëpia dhe do ta lënë.

Kalorësi pajtohet, por në momentin që ai përpiqet ta heqë, frika e ndalon dhe nuk arrin ta bëjë këtë (në libër specifikohet se është për shkak se ka ngecur, por mund të shihet edhe në një tjetër mënyrë). Kështu ai e sheh se si familja e tij po largohet dhe, për këtë arsye, vendos t'i kërkojë ndihmë kovaçit për ta hequr atë. Përballë pamundësisë së kësaj, ai marshon në kërkim të ndihmës për të hequr qafe armaturën dhe për të rimarrë kështu familjen e tij.

Kapitulli 2: Në pyllin e Merlinit

Kalorësi shkon të kërkojë Mbretin pasi ai është personi më i mençur që njeh, por nuk është aty. Kështu ai ndeshet me shakakun që i rekomandon të shkojë në pyll në kërkim të një njeriu të mençur të quajtur Merlin.

Asgje per te humbur, Kalorësi drejtohet drejt atij vendi dhe pasi rrotullohet shumë herë, pa ushqim dhe ujë, përfundon duke i rënë të fikët. Kur zgjohet është i rrethuar nga kafshë dhe pranë tyre, një burrë. Marline. Ai i thotë se nuk mund të bëjë asgjë, se duhet të shkojë në një rrugë për të kuptuar pse nuk mund të heqë armaturën dhe të jetë në gjendje ta bëjë atë.

Kapitulli 3: Rruga e së Vërtetës

Destinacioni i parë që Merlin i jep Kalorësit është të shkojë drejt rrugës së së vërtetës. Megjithatë, pas disa ditësh në të cilat ai endet nëpër pyll në kërkim të asaj rruge pa rezultat, ai kthehet me Merlin i mundur.

Kështu, ai i thotë se kjo rrugë është diçka që nuk shihet me sy, por që duhet të përparojë deri në kalojnë tre kështjella: atë të heshtjes, atë të dijes dhe atë të vullnetit dhe guximit.

Përveç kësaj, Merlin i kërkoi të shkonte në këmbë dhe i ofroi dy shoqërues të udhëtimit: një pëllumb dhe një ketër.

Kapitulli 4: Kalaja e Heshtjes

Në këtë destinacion të parë, Kalorësi takon Mbretin, i cili i tregon për arsyen pse ai nuk mund të heqë armaturën. Atje, ju fton të meditoni dhe reflektoni për shumë gjëra që keni bërë në jetën tuaj. Deri në atë pikë sa takon “veten” e tij të vërtetë.

kopertina e librit

Burimi: Webschool

Kapitulli 5: Kalaja e dijes

Në këtë destinacion të radhës, plot me postera që i lënë fraza për të reflektuar, ai kupton se nuk ka treguar kurrë dashuri për të dashurit e tij, por më tepër nevojë për t'i pasur, por jo për t'i dëshiruar.

Pra, përmes një xhami në kërkim kupton se si është në të vërtetë Dhe si është dukur ai gjatë gjithë kësaj kohe?

Kapitulli 6: Kështjella e vullnetit dhe guximit

Më në fund, në kështjellën e fundit, ai përballet me një dragua që përfaqëson frikën dhe dyshimet. Megjithatë, duke kuptuar se ai duhet të konfirmojë në vetvete, dragoi bëhet gjithnjë e më i vogël derisa të mos ketë frikë prej tij.

Kapitulli 7: Kulmi i së vërtetës

Hapi i fundit për të hequr qafe armaturën, është ngjitja e një maje të madhe. Pikërisht aty reflekton për fëmijërinë dhe gjithçka që ka bërë gjatë gjithë jetës së tij, më në fund arriti të çlirohej nga armatura dhe të ndihej e lumtur.

Tani që keni përmbledhjen e "Kalorësi me armaturë të ndryshkur", duhet t'ju themi se kjo nuk e bën drejtësinë e librit. Dhe është se, kur ta lexosh, do të shohësh se mënyra e rrëfimit dhe paraqitja e atyre frikës, dyshimeve, pyetjeve... mund të të bëjë të ndjehesh me personazhin, ose ta shohësh veten të reflektuar në të. Dhe mësimet që po ju jep libri mund t'ju ndihmojnë të përmirësoheni në jetën tuaj reale. A e keni lexuar këtë libër?Çfarë keni menduar?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.