Nominimet për çmimet XXX Salon de Barcelona

Të nominuarit për çmimet XXX Panairi Komik të Barcelonës tashmë janë shpallur. E vërteta është se me kufizimin në tre kategori, analiza që mund të bëhet për secilin emërim nga kritikët dhe tifozët e zakonshëm mund të jetë shumë më shteruese. Ka pasur një vend që ata të futen në listën e ngushtë të bizhuterive autentike që ishin në listat e preferuarave: Heroi, Dublinés, The Wild Girl, The Atlas & Axis Saga. Të tjerët që vijnë me bandën surprizë në thonjëza: Aventurat e një punonjësi zyre japonez ose Mbrojtësi. Dhe sigurisht, pjesa e zakonshme e Paco Roca, këtë herë me Kujtimet e një burri me pizhame. Nuk mendoj se këtë vit do ta marrë. Do të ishte, për mendimin tim, një zemërim. Preferimet e mia janë The Hero dhe The Atlas & Axis Saga me 50%. Në seksionin e punës së huaj, është Arzak roja që mund të jetë i preferuari nëse doni t'i bëni homazhe Moebius me rastin e vdekjes së tij, megjithëse të preferuarit e mi janë Habibi dhe mbi të gjitha Polina. Sa për fanzines, pasi ajo nuk mund të hyjë si Sinonime të tilla të Fitimit, njerëzit e Thermozero janë duke bërë një punë të madhe dhe unë do të isha i lumtur nëse do të merrnin çmimin:

Çmimet e 30 Panairi Komik Ndërkombëtar i Barcelonës ato janë ato që do të kenë dhuratën totale më të madhe në historinë e konkursit. Çmimi i Madh i Sallonit dhe çmimin për Vepra më e mirë nga Autori Spanjoll ata kanë, përkatësisht, 10.000 euro, ndërsa çmimi për Fanzine më të mirë është 1.500 euro. Përveç kësaj, në sajë të sponsorizimit të Fondacioni Divina Pastora, Çmimi i Autorit të Zbulesës do të mirëmbahet me një dhuratë prej 3.000 euro. Kategoria për punën më të mirë nga autor i huaj vazhdon pa një çmim parash.
Të gjitha çmimet kapin gjithsej 24.500 euro krahasuar me 20.400 vitin e kaluar. Një rritje prej 20 përqind. Pavarësisht krizës, Salloni rrit, me burimet e veta dhe me bashkëpunimin e Fondacionit Divina Pastora, angazhimin e tij për të shpërblyer talentin e autorëve tanë.
Në fazën e parë të votimit, profesionistët e sektorit komik strip kanë zgjedhur të nominuarit për kategoritë e veprës më të mirë të autorit spanjoll 2011, veprës më të mirë të autorit të huaj dhe fanzines më të mirë. Kjo është lista e të nominuarve:
PUNA M B E MIREST E NOMINUAR NGA AUTORI Spanjoll BOTUAR N IN 2011
Aventurat e një punonjësi të zyrës japoneze, nga José Domingo (Bang Ediciones)
Dublinés, nga Alfonso Zapico (Astiberri Ediciones)
Hero, nga David Rubín (Astiberri Ediciones)
Españistán, nga Aleix Saló (Ediciones Glénat, tani Editores de Tebeos, SL)
Fagocitosis, nga Marcos Prior dhe Danide (Ediciones Glénat, tani Editores de Tebeos, SL)
Tregime të lagjes, nga Gabi Beltrán dhe Bartolomé Seguí (Astiberri Ediciones)
The Wild Girl, nga Mireia Pérez (Ediciones Sins Entido)
Mbrojtësi, nga Keko (Edicions de Ponent)
Saga Atlas & Axis, nga Pau (Dibbuks)
Kujtimet e një burri me pizhame, nga Paco Roca (Astiberri Ediciones)
PUNT M T MIREST T FOR HUAJ TOM NOMINUAR, BOTUAR N SP SPANJ IN N IN 2011
Arzak vigjilent, nga Moebius (Standard editorial)
Pesë mijë kilometra në sekondë, nga Manuele Fior (Ediciones Sins Entido)
Kronikat e Jeruzalemit, nga Guy Delisle (Astiberri Ediciones)
I krishteri i vogël, nga Blutch (Redaktues i Normës)
Frank, nga Jim Woodring (Fulgencio Pimentel Ediciones)
Habibi, nga Craig Thompson (Astiberri Ediciones)
Pagesa për të, nga Chester Brown (Ediciones La Cúpula)
Polina, nga Bastien Vivès (Diabolo Ediciones)
Quai d'Orsay, nga Abel Lanzac dhe Christophe Blain (Redaktues i Normës)
Toxic, nga Charles Burns (Random House Mondadori)
FANZINE M B T MIREST SHQIPTARE TOM NOMINUAR 2011
Veshja
Kolibri
Termozero
ju
Plinth
Që nga e Mërkura, 14 Mars, fillon faza e dytë e votimit profesional, duke përfunduar të Enjten, 19 Prill. Në këtë raund të dytë, profesionistët do t'i japin votën e tyre një të nominuari për secilën nga tre kategoritë. Përveç kësaj, për Çmimi i Madh i Panairit Komik, në njohje të trajektores për më shumë se 25 vjet, profesionistët mund të propozojnë deri në një maksimum prej pesë emrave me kusht që ata të mos kenë fituar më parë çmimin. Autori me më shumë vota do të jetë fituesi.
El Çmimi i Autorit të Zbulesës sponsorizuar nga Fondacioni Divina Pastora do të zgjidhen drejtpërdrejt nga një juri e specialistëve të njohur komik të zgjedhur nga subjekti në fjalë dhe çmimi do të jepet në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të 30 Panairi Komik Ndërkombëtar i Barcelonës. Të gjithë ata autorë që kanë botuar veprën e tyre të parë unitare ose serike në 2011, me kusht që të lindin nga viti 1976 e tutje, do të kenë të drejtën për këtë çmim. Fondacioni Divina Pastora Ajo parashikon midis qëllimeve të saj themelore kryerjen e detyrave trajnuese dhe arsimore, arsimore dhe kulturore.
Tifozët do të jenë në gjendje të votojnë drejtpërdrejt për atë që ata e konsiderojnë Komika më e mirë të vitit 2011, qoftë nga një autor spanjoll apo i huaj. Votimi i thënë do të kryhet përmes faqes në internet të FIKOMIKE ndërmjet 19 Marsit dhe 16 Prillit.
El 30 SHOW SHQIP NDATIONRKOMBTARE BARCELONA Ajo do të mbahet nga e enjtja 3 deri të dielën 6 maj në pallatin numër 8 të Panairi i Barcelonës. Unë ju kujtoj se periudha e aplikimit për akreditime dhe intervista është tani e hapur. Kjo periudhë do të përfundojë të hënën më 23 prill, datë nga e cila nuk do të përpunohen më kalime. Për të kërkuar akreditimet është e nevojshme të sigurohen të gjitha të dhënat e mediumit, si dhe mbulimi i kryer gjatë vitit të kaluar. Nëse është viti i parë në të cilin ju shkoni në Dhoma e ndenjes, është e nevojshme të dërgoni disa punime të botuara së fundmi në lidhje me komiken ose kulturën në përgjithësi.

Fuente: AACE.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Roberto Corroto dijo

    Me pelqeu shume!. Tani unë jam midis Thermozero dhe ju ...