Rishikimi i një përbindëshi vjen për të parë mua

Ende nga një përbindësh vjen të më shohë

Edhe më i famshëm pas premierës së filmit të Juan Antonio Bayona të publikuar në 2016, Një përbindësh vjen të më shohë nga Patrick Ness Ai nuk është vetëm një roman shumë emocional për fëmijë, por edhe një ushtrim në ngritjen e vetëdijes për aspekte të tilla si ngacmimi, humbja dhe pengesat.

Përmbledhja e një përbindësh vjen për të parë mua

Kopertina e librit Një përbindësh po vjen të më shohë

Conor O'Malley është një djalë 13-vjeçar që përjeton të njëjtin makth për netët e përsëritura: Shtatë minuta pas mesnatës një zë pëshpërit emrin e tij nga dritarja e dhomës së tij të gjumit, nga e cila ai mund të shohë një kishë të vjetër në varrezat e së cilës shkëlqen një pemë e madhe yew. Conor ngrihet nga shtrati, përkulet nga dritarja dhe sheh "përbindëshin" e ëndrrave të tij, një i përbërë nga degë dhe gjethe, por në formë njerëzore. Përbindëshi premton t'i tregojë tre histori në këmbim të Conor që i tregon historinë e tij. pas.

Pamja e përbindëshit dhe historitë e njëpasnjëshme që ajo tregon Conor përkojnë me të njëjtën kohë që nëna e tij u diagnostikua me kancer dhe iu desh t'i nënshtrohej një trajtimi kimioterapie. Në të njëjtën kohë, Conor vuan nga ngacmimi në shkollë dhe mungesa e babait të tij nuk ndihmon për të përballuar më mirë.

Nga të gjitha historitë që përbindëshi i tregon, e para mezi perceptohet nga fëmija, ndërsa e dyta e bën atë fajtor për shkatërrimin e dhomës së ndenjes së gjyshes së tij, me të cilën ai gjithashtu mban një marrëdhënie të ftohtë, ndërsa e treta e nxit atë të sulmojë Harry, djali i shkollës që gjithmonë tallet me të.

Pasi të tregojë historinë, Conor do të fillojë të pranojë ndjenjat e tij në lidhje me sëmundjen e nënës së tij, trimërinë e saj dhe të gjitha nuancat e mjedisit të tij.

Personazhe nga një përbindësh vjen për të parë mua

Ilustrimi i një përbindëshi vjen të më shohë nga Patrick Ness

 • Conor O'Malley: Sarkastik dhe me natyrë të mirë, Conor është një djalë i cili duhet të përballet me mungesën e babait të tij dhe të vizitojë një gjyshe me të cilën ai nuk shkon shumë mirë si një sfond i sëmundjes së një nëne që vuan nga kanceri.
 • Përbindëshi: I përbërë nga gjethe dhe degë, por njerëzor në dukje, "Përbindëshi" është një qenie e mirë që përpiqet të ndihmojë njerëzit përmes metodave që në fillim nuk mund të jenë të këndshme. Fabulat e tij mund të përmbajnë njohuri të diskutueshme morale, por mësimet e tij mund të kryhen vetëm kur subjekti të ketë kuptuar thelbin e historisë.
 • Nënë: Edhe pse në film kjo quhej Lizzie, në libër është thjesht "Mami", siç i referohet Conor. Një grua e cila, megjithëse e adhuron djalin e saj, nuk mund të mos e gënjejë atë (si veten) për sigurinë se do të vdesë në një të ardhme të afërt.
 • baba: Babai i Conor u transferua në Amerikë 6 vjet para ngjarjeve të librit me një grua të re. Kur nëna e Conor është e sëmurë, babai i tij kthehet në Angli për ta vizituar për disa ditë, megjithëse ai shpejt kthehet në Amerikë për të marrë pjesë në lindjen e djalit të tij të ri.
 • Gjyshe: E fiksuar për të qëndruar e re gjatë gjithë jetës, gjyshja e Conocer është një oficer policie i cili vazhdon të lyej flokët e saj për të parandaluar shfaqjen e flokëve gri. E qetë dhe e përqendruar në vetvete, ajo nuk përshtatet fare me nipin e saj, veçanërisht pasi i mungon ndjeshmëria e nevojshme për të kuptuar dikë tjetër përveç vetes.

Një përbindësh vjen të më shohë: origjina e trishtuar e një përrallë me qëllime të mira

Shioban dowd

Shioban Dowd, autor i idesë që Patrick Ness do të shkruante.

Origjina e një përbindëshi që vjen për të parë mua mund të gjendet në një skicë e hershme nga shkrimtari anglo-irlandez Siobhan Dowd, i cili u diagnostikua me kancer në 2005. Pavarësisht nga sëmundja e tij, Dowd madje diskutoi idenë me Denise Johnstone-Burt, redaktore e Walter Books.

Pas vdekjes së autorit në 2007, Denise vendosi të kërkojë Patrick Ness, një nga bashkëpunëtorët e saj, për shkrimin përfundimtar të idesë. ndërsa Jim Kay ishte përgjegjës për ta ilustruar atë, megjithëse Ness dhe Kay nuk u njohën me njëri-tjetrin deri në botimin e librit në maj 2011. Siç Ness rrëfeu me raste, "një pjesë e arsyes që e bëri atë të shkruajë librin ishte mungesa totale e pengesave, pasi ai e konceptoi procesin e krijimit si një bisedë personale midis tij dhe vetë Siobhan Dowd.

Kataloguar brenda zhanër i njohur si "fantazi e ulët"Një përbindësh vjen të më shohë mori komente të mira pas botimit të tij, me shembuj të tillë si Jessica Bruder i The New York Times, i cili e quajti atë "një histori thellësisht të trishtuar" dhe "një pjesë të fuqishme të artit".

Gjithashtu, libri ishte një sukses i madh në shitje dhe fitoi çmime të shumtaduke përfshirë Librin Britanik për Fëmijët 2011 nga Çmimi i Librit për Fëmijët Red House ose përmendjen e librit në disa nga listat më prestigjioze në botë.

Pas botimit të librit dhe suksesit të tij të njëpasnjëshëm, kompania e prodhimit Focus Features bleu të drejtat për të në 2014 me qëllimin e përshtateni me kinemanë. Drejtuar nga Spanjisht Juan Antonio Bayona dhe shkruar nga Patrick Ness, autor i librit, filmi u lançua në Shtator 2016 me një kast të përbërë nga Lewis MacDougall (Conor), Liam Neeson (zëri i Përbindëshit), Tom Holland (model për Monster), Felicity Jones (Lizzie, nëna e Conor) , Sigourney Weaver (Znj. Clayton, gjyshja) dhe Toby Kebbell (Liam, babai).

Megjithëse filmi ndihmoi në mbulimin e buxhetit prej 20 milion dollarësh, nuk ishte një sukses masiv, megjithëse mori komente të mira, me shembuj të tillë si vlerësimet pozitive prej 86% në rrjetin kritik të Rotten Tomatoes.

I kthyer në dëshminë kryesore të një gruaje të mbijetuar e cila shpiku mënyra të reja për të trajtuar çështje që deri më tani ishin bërë tabu për të vegjlit, Një përbindësh vjen për të më parë se u bë një llambë në mes të errësirës.

Në një përrallë të bukur të trishtuar ideale për të rinjtë që janë gjithnjë e më të vetëdijshëm për realitetin dhe mjetet për të zgjidhur problemet.

A keni lexuar ndonjëherë Një përbindësh vjen të më shohë?

Artikulli i lidhur:
Libra që duhet të kenë përshtatjen e tyre filmike

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gerindigsa dijo

  Unë e dua librin se si filmi më magjeps

 2.   maria dijo

  Histori e bukur për të punuar në punëtoritë letrare.