Një nga historitë. Antologji, klasike dhe të zhanreve të ndryshme

Historitë. Ata kurrë nuk lëndojnë dhe herë pas here dëshiron të lexosh një ose disa. Klasike apo zëra të rinj. Ne nje përpilimi ose antologji ose nga i veçantë. frikë, fantastike, terror, mister... Ata prekin të gjitha zhanret dhe, mbi të gjitha, ata na ushtrojnë dhe aktivizoni imagjinatën. Dhe nuk ka rëndësi nëse i njohim tashmë, veçanërisht klasikët, apo mijë versionet që njohim prej tyre. Të gjithë i pëlqejnë përrallat. Kjo eshte nje Rishikimi i përgjithshëm të disa prej atyre antologjive të emrave si Perrault, Çehov o Poe, por edhe Nelson Mandela, Emilia jonë Pardo Bazan apo të mëdhenjtë e misterit më britanik.

Përralla Nënë Pate - Charles Perrault

Perrault është një klasik midis klasikëve. Shkrimtari francez i shekullit të shtatëmbëdhjetë i përpiluar në këtë libër disa nga përrallat më të njohura si Durmiente e bukur, Kapuçi i kuq, Mjekra blu, Macja me çizme, Hirushja, Riquete atë me pompadour o ThumbelinaPër fëmijët midis 3 dhe 100 vjeç.

Tregime dhe përralla - Anton Çehov

Anton Chekhov konsiderohet a mësuesi i tregimit dhe i atribuohet krijimi i historisë moderne ku e rëndësishme është gëzohem dhe simbolika më shumë sesa argumenti. Kjo përmbledhje është e përbërë nga pothuajse 100 tregime midis historive dhe përrallave, nga pjesë me humor që nga vitet e tij të hershme e deri më së shumti komplekse të kohërave të tij të fundit. Disa jane: Mbiemri i kalit, Një bast, Një vrasje, Bukuroshet, Puthja, Kameleoni o Fermerët.

Histori të plota - Edgar Allan Poe

Nëse flasim për histori dhe tregime Ju nuk mund të humbasë një mësues tjetër, amerikan Poe. Në këtë përmbledhje gjejmë 67 histori botuar gjatë gjithë jetës së tij. Ne nje seti i parë ne kemi transmetimet më shumë se terror, ku prania e e mbinatyrshme, por ata gjithashtu fshehin një toni metafizik dhe analitik. Dhe në një grupi i dytë ka nga ata që tregojnë më shumë të tyre reflektime rreth kalimi i kohës, me histori të tonit soditës, stilolaps también satirike. Ky botim është gjithashtu përkthyer nga Julio Cortázar dhe gjithashtu përmban prologët de Vargas Llosa y Carlos Fuentes.

Pika e gjakut dhe histori të tjera detektive - Emilia Pardo Bazán

La Zonjë galike e rrëfimit, një vepër mbi kalë midis shekujve XNUMX dhe XNUMX, e përpiluar gjithashtu në këtë antologji e tyre Histori nuancë policia dhe mister. Ishte e tija interes për rastet e krimet o krimet që lexoi në shtyp ai që e çoi atë në zhvillimin e zhanrit. Kështu, në tregimet e tij, ai jo vetëm që vazhdon të shquhet për rrëfimin e tij të shkëlqyeshëm, por ne gjithashtu mund të shohim nuancë psikologjike që i dha hetimit të asaj çështje.

Pika e gjakut u botua për herë të parë në «Los Contemporáneos», në Madrid, brenda vitit 1911. Dhe historitë e tjera të përfshira u shfaqën në revistat periodike në vitet në vijim: Drejtësia?SkeletiThikëPerlacitatRe që kalonFlokët gribesim, Me makinë të fjeturNë burgDrejt idealeve.

Përralla të Albionit perfid - Autorë të ndryshëm

Thomas godfrey mbledh në këtë libër autorët më të mirë britanikë të zhanrit të krimit dhe misterit. Meqenëse, sigurisht, i madhi midis të mëdhenjve ishte Agatha Christie, duke kaluar, pa dyshim, mjeshtërinë e Sir Arthur Conan Doyle. Por ato janë gjithashtu John Dikson Carr, Ruth Rendell o PD James. Të gjitha shpalosen si peshqit në ujë të misterit më të ndërlikuar në pallatin më të mirë në fshatin anglez.

Historitë e mia afrikane - Nelson Mandela

Lideri i Afrikës së Jugut, megjithëse ai nuk i shkruajti ato, botoi këtë antologji me një përmbledhje të përrallat më të bukura dhe antike të Afrikës. bir 32 histori, me origjinë nga vende të ndryshme si p.sh. Tanzania, Zimbabve, Namibia o Kenia, përveç Afrikës së Jugut. Në të tradita dhe universaliteti i mesazheve të saj në portrete që përshkruajnë dhe ndajnë njerëzimin, kafshët dhe qeniet fantastike. Përveç kësaj, ato janë ilustruar me ngjyra nga 16 artistë afrikanë me stile shumë të ndryshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.