Londra Një qytet unik për të parë, lexuar dhe dashuruar

Londra Ura e Westminsterit dhe Tregu i Librit Southbank. 1995-2012-2015

Mjeku Samuel Johnson (1709-1784) tha se i cili u lodh nga Londra, u lodh nga jeta. Por një tjetër poete e madhe angleze, Percy Bysshe Shelley (1792-1822), shkroi se ferri është një qytet pak a shumë si Londra. Unë, që jam vetëm unë, them se çdo herë që kam shkelur Londrën thjesht Unë kam qenë i lumtur. Si turist i njëmbëdhjetë dhe jetoj atje kur kam bërë për një kohë.

Historia e saj, mjediset e saj, erërat e saj, mijëra qoshet e saj ato të drejtojnë të rikrijosh një mijë histori të tjera të tilla. Dhe ato gjithashtu ju frymëzojnë t'i krijoni ato. Ajo Ura e Westminsterit ka qenë dëshmitare e lavdive dhe tragjedive të tilla të kohëve të fundit. Dhe ai tregu i njohur i librave në Southbank, që përmban qindra tituj universalë dhe lokalë. Sot dua të përmend disa libra për këtë qytet dhe ftojini të gjithë të vizitojnë ose të kthehen. Nuk ka më arsye. Lshtë Londër.

Do të ishte e pamundur për të bërë një listë të kaq shumë historive që Londra ka frymëzuar ose që shpalosen në të. Emra të stërmadh në letërsi, të mesëm dhe të vogël. Shkrimtarë anonimë ose amatorë që të gjejmë një fjalë, një frazë ose një imazh. Pa e njohur as qytetin.

Sepse kush nuk vallëzoi në sallat e atyre ahengjeve që morën pjesë motrat Dashwood en Ndjenjë dhe ndjeshmëri? Kush nuk e ka parë apo imagjinuar Londra e Dikensit? Kush nuk ka vizituar varrezat e Highgate dhe ai nuk ka besuar se ai mund të shihte hijen e Lucy westenra?

Londër - Edward Rutherfurd

Mbase titulli më të njohurit (dhe i rëndë) për ta thithur këtë qytet nga tuaji themel në një vendbanim të vogël kelt për bombardimet e Luftës së Dytë Botërore, duke kaluar pushtimin e legjioneve të Mbret në 54 para Krishtit, Kryqëzatat, normanët, krijimin e Botë, teatri ku Shekspiri do të premierë shfaqjet e tij, tensionet fetare, Zjarr i madh nga 1666, epoka Viktoriane ... Shumë histori që përzihen personazhe reale dhe të trilluara, të cilat u përkasin disave saga familjare që përjetësohen gjatë shekujve.

Infiltruesi - Stephen Leather

La romani i parë nga seria e agjentit Dan bariu, i njohur gjithashtu si Merimanga. Stephen lëkure rikrijon në mënyrë perfekte atmosferë e tensionuar dhe e ndrojtur e botës së krimit të Londrës dhe e vendos Bariun në një lojë plot kurthe që e mban pezullimin deri në fund.

Tregime në Londër - Doris Lessing

Shkrimtar britanik, çmim Çmimi Nobel në Letërsi dhjetë vjet më parë, ai shkoi në Londrën e trazuar, me shumë motra dhe multiracial të fundit të shekullit XNUMX për të vendosur skenën tetëmbëdhjetë histori që përbëjnë këtë vëllim tregimesh.

Lessing preku një nga temat e tij të preferuara: portret kritik i borgjezisë angleze. Këto histori lidhen me vështirësitë, përvojat dhe shumë surpriza që përmbajnë marrëdhëniet familjare dhe marrëdhëniet e dashurisë, me rëndësinë shumë britanike të konventave si sfond.

Njeriu nga Londra - Georges Simenon

Simenon shkruajti Njeriu nga Londra në 1933, titulli i tij i parë u konsiderua serioz pas romaneve të njohura që i kishin dhënë kaq shumë sukses deri atëherë.

Një natë dimri, në portin francez të Dieppe, komutari hekurudhor, Louis Maloin shikoni ardhjen e një anijeje. Por atëherë ai do të jetë dëshmitar i një skene që e kthen përmbys: një burrë bie në ujë duke përqafuar një valixhe ndërsa vrasësi i tij ikën në errësirë. Maloin do të vendosë të zhyten në ujërat e bankës së të akuzuarve dhe të marrë valixhen. Kurioziteti e mposht atë dhe ... përmbajtja e valixhes i heq frymën. Gjërat bëhen më të komplikuara kur pas disa ditësh ai zbulon praninë e vrasësit.

Tregime në Londër - Enric González

Enric Gonzalez, gazetar i cili ishte korrespondent i Londrës për Vendi, ai na lëkund të tijat përvojat, historitë dhe personazhet në kohën kur ishte atje. Një titull shumë personal dhe i kënaqshëm.

Për të mbaruar

Nuk ka rëndësi titulli, momenti apo historia. Çdo gjë le ta marrë fjalën Londër i merituar i shtypur vëmendje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.