_Logan i Vjeter. Disa seri komike referuese.

Logan plak. Versione të Millar-McNiven (2008-2009) dhe Lemire-Sorrentino (2016)

Logan, filmi i James mangold, ka qenë vetëm në billbordin botëror për disa ditë. Me të e di mbyll trilogjinë kushtuar karakterit më të famshëm dhe karizmatik të X-Men në versionin e tij më shumë i errët, i dhunshëm dhe muzg. Ne shqyrtuam disa nga seritë e ndryshme të Logan plak që kanë shërbyer si bazë për skenarin, tonin dhe atmosferën e kësaj adaptimi të fundit të filmit.

Për pastruesit më të pakushtëzuar dhe pak a shumë të sagës WolverineNë komikët e tyre origjinal, ata do të kenë bërë tashmë zgjedhjen e tyre midis këtyre dhe filmave. Padyshim që kinemaja gjithmonë merr licencat e saj. Në këtë rast, ndikimi i tij më i madh mendoj se është nga seria e Millar dhe McNiven. Ose të paktën është ajo që më duket pasi kam parë film, që ra fjala, është madhështore.

Deri këtu Unë mendoj se leximet e mia të fëmijërisë në komikePatrulla x dhe ju jeni te jashtezakonshem tregime grafike cfare ka tani Padyshim që lexuesit janë të ndryshëm dhe zhanri, kaq i kushtuar asaj fëmijërie, ka kënaqur prej kohësh të gjithë. Dhe të rriturit, të ditur dhe kërkues me seritë dhe personazhet e tyre të preferuar janë gjithmonë kërkues perspektiva të reja, komplotet dhe skica.

Logan plak ishte përgjigjja si për atë audiencë, ashtu edhe për shumë autorë. Superheroja më anti-hero i X-men, gjoja i pavdekshëm, më karizmatik, e meritonte atë evolucion. Të bëhesh gati “njeri” fare. Duke hequr kostume dhe fantazi, duke vendosur flokë gri, rrudha dhe dhimbje, që kthetrat e tij do të ndryshken pavarësisht metalit të tyre të pashkatërrueshëm. Kështu që ajo bëhet e vjetër. Ka dhe ka pasur shumë autorë që e kanë pasqyruar atë.

Wolverine. Logan plak - De Millar dhe McNiven (2008-2009)

El Skenaristi anglez Mark Millar dhe Karikaturisti kanadez Steve McNiven janë përgjegjës për këto Ocho dërgesat e mbledhura në një roman të plotë grafik. Historia që tregon është ajo nga e cila skenari i fundit kinematografisë Logan pi. Dhe estetika e saj është gjithashtu më e ngjashme.

Ne jemi në një të ardhme shumë të afërt, ku rregullojnë supervilina SHBA. superheronjtë janë zhdukur dhe ujku ka një familjen e vet me të cilën ai jeton larg botës. Dhe fuqia e tij shëruese, me kalimin e moshës, nuk është më ajo që ishte. Por një ditë Syri i Skifterit Ai shfaqet rreth fermës së Loganit duke kërkuar ndihmën e tij. Të dy do të ndërmarrin një udhëtim rrugor plot vështirësi dhe rreziqe. Në atë udhëtim do të zbulojmë se çfarë ndodhi me X-Men dhe pse Wolverine vendosi të fshehë kthetrat e tij.

Vizatimi, ngjyrat dhe atmosfera, përveç atij udhëtimi, kanë të gjitha prekjet perëndimor dhe ato distilojnë a dhuna brutale, diçka që ai e ndan 100% me filmin. Mjafton të shohësh rimorkiot.

Wolverine. Logan plak - De Lemire dhe Sorrentino (2016)

Kjo seri është nënshkruar nga Skenaristi kanadez Jeff Lemire dhe karikaturisti italian Andrea Sorrentino. Dhe ata e marrin aty ku u ndalën Millar dhe Mcniven, kështu që është rekomandohet të keni lexuar atë të mëparshmin për të mos humbur.

Tani ata na prezantojnë me një Wolverine i cili zgjohet para katastrofës me të cilën përfundojnë Millar dhe Mcniven. Lemire dhe Sorrentino rrëfejnë se si duhet Logan ambientohuni me botën e re dhe keni një shans të ndreqni dëmin tuaj më të madh, për të shpëtuar botën. Ai nuk ka ndërmend ta lejojë atë të shpëtojë pa marrë parasysh sa gjak duhet të derdhë gjatë rrugës. Dhe është shumë.

Kështu që ata vazhdojnë të na tregojnë një Wolverine shumë i egër dhe i mërzitur, e cila gjithashtu ka shumë paralele me këtë Logan kinematografik të fundit. Sidoqoftë, estetikisht është e një stili tjetër e mëparshmja. Por të dy seritë ata ruajnë nivelin e asaj dhune pa lëshime e cila gjithashtu ka pasqyruar me shumë përshtatje adaptimin e filmit.

Komike apo film?

Të dyja. Më të diturit nga këto seri padyshim që do të kenë kuriozitetin për krahasim. Shtë e pashmangshme. Megjithëse ndoshta ka nga ata që nuk e mohojnë dhe prekin referencat e tyre të shenjta të letrës. Por nëse personazhi ruan thelbin e tij, ju mund të shijoni çdo version që ata duan t’i bëjnë atij. Pra, mos qëndroni me dëshirën. E rëndësishme, si gjithmonë, është të shijoni atë që ju pëlqen.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.