Inspektori i trillimeve Petunia Prado del Bosque boton përmbledhjen me poezi Llueve.

Rosa Valle, autore e serisë së romaneve krim me protagonist Petunia Prado del Bosque, së cilës i jep hua koleksionin e saj të parë me poezi.

Rosa Valle, autore e serisë së romaneve krim me protagonist Petunia Prado del Bosque, së cilës i jep hua koleksionin e saj të parë me poezi.

Bie shi hidhërimesh të verdha, ankth, ndryshime nga brendësia, erëra korvide, përmbysje të dashurisë dhe ata e bëjnë atë në formën e poezive. Shkrimtari dhe gazetari nga Gijón Lugina e trëndafilave ai i ka kompozuar dhe përpiluar ato në atë që është e para poezi, me titull Po bie shi, dhe e di i jep karakterin e saj imagjinar Petunia Prado del Bosque, Tunizi, kreu i Vrasjeve në Stacionin e Policisë Gijón, protagonist i sagës së romanit të krimit që Valle filloi vetëm një vit më parë me botimin e Ju do të tingëllojë nën ujërat.

Libri, redaktuar dhe shpërndarë nga Producciones Norte, ka bashkëpunimin grafik të karikaturisti Deva Gil Valle, vajza e autorit, e cila debuton, në këtë projekt, si ilustruese.

Poezia:

Një pjesë e poezive të mbledhura në Po bie shi e kanë origjinën në postime Terapia e letrave (www.terapiadeletras.es), blog huazuar nga autori për krijesën e saj Tunia.

Në roman, thirret blogu i Petunia Prado del Bosque E zemëruar dhe e çuditshme. Vargjet e tjera do të tregojnë pjesën e re të Inspektorit të Vrasjeve, në të cilën aktualisht punon Rosa Valle, dhe pjesa tjetër janë krijime të pavarura.

Emocionet që përshkojnë përmbledhjen e poezive janë të kundërtat e atyre që shkruajnë dhe pikturojnë në muret e Facebook dhe rrjeteve të tjera sociale, një fjalim i ëmbël për lumturinë, e i rritur Peter Pan, ku individualiteti, familja, jeta, në shoqërinë tonë të ngushëllimit të butë të konsumatorit, paraqiten të lyer me rozë dhe përsosmëri.

Dashuria, mungesa, dhimbja, kalimi i kohës ... Temat e poezisë universale bashkohen Po bie shi. Së bashku me ta, ato të tjera aktuale, të tilla si mohimi i pleqërisë dhe diktatura e detyrimeve dhe parave, Ndër të tjera.

Dizajni i botimit, përfshirë kopertinën, është vepër e Brezo Rubín.

Bie shi, përmbledhja e parë me poezi e kompozuar nga inspektorja e trilluar, Petunia Prado del Bosque.

Bie shi, përmbledhja e parë me poezi e kompozuar nga inspektorja e trilluar, Petunia Prado del Bosque.

Prezantimet:

Po bie shi tjetra do të paraqitet E Shtunë, 22 Dhjetor, në 12.30:XNUMX pasdite, në Centro de Cultura Antiguo Instituto de Gijón (CCAI), me poetin Asturian Vanessa Gutierrez si zonjë e ceremonive.

Shirat do të paraqiten në E shihni më 12 dhjetor në librarinë La Pilarica; në Ribadesella më 15 dhjetor në Shtëpinë e Kulturës; në Gijón më 2 janar, në librarinë La Buena Letra; dhe ne Oviedo më 22 shkurt në librarinë Cervantes.

Autori:

Lugina e trëndafilave vitin e kaluar botoi të parën e tij novelë, Ju do të tingëllojë nën ujërat, i zhanrit të zi, i pritur me sukses nga publiku lexues. Në 2018 gjithashtu nxori në dritë Bas deti Josefina, kanoe në Prejardhjen e Sellës, me bashkëpunimin e Komitetit Organizativ për Prejardhjen Ndërkombëtare të Sella (CODIS), historia e dytë për fëmijë në seri filloi me Bas deti Josefina, kampione e volejbollit.

Po ashtu, Valle ka publikuar tregime në antologjitë tematike, si p.sh. Lidhet me Mediterranis (Ed. Constantí, 2018) dhe Venusi natën (Ed. Rubeo, 2014), pas zgjedhjes së tij në Çmimet Letrare Konstantí 2017 dhe në Konkursin I Ndërkombëtar të Historisë Erotike Venusi natënPërkatësisht.

Rosa Valle ka një diplomë në Shkencat e Informacionit (Gazetari) nga Universiteti Papnor i Salamanca (UPSA), një diplomë pasuniversitare nga UNED në Master në Menaxhimin e Biznesit dhe Marketingu dhe me titull CAP (Kurs Pedagogjik i Përshtatjes) në Gjuhë dhe Letërsi nga Oviedo Universiteti.

Një pjesë e mirë e karrierës së tij profesionale ka kaluar në Shtypi asturian (Zëri i Asturias, El Comercio). Puna e tij gazetareske në fushën e Inovacionit dhe Teknologjive të Informacionit dhe Komunikimit (TIK) e fitoi atë në 2012 Çmimi XII Gazetar për Inovacion Jose Antonio Coto.

Për disa vite ai koordinoi Konkursin Ndërkombëtar të Tregimeve të Shkurtra Leopoldo Alas Clarín de Quintes (Villaviciosa-Asturias), për të cilin ai aktualisht është një juri.

Illustrator:

Me një thirrje artistike, të rinjtë Deva Gil Valle ai studion vizatim dhe muzikë. Kuptimi i saj i mirë me lapsa vjen nga një moshë shumë e re. Puna e tij grafike është ekspozuar në ekspozita në grupe dhe konkurse vizatimi për fëmijë me çmime. Po bie shi është puna e saj e parë si ilustruese librash.

Për ilustrimet, ka përdorur Deva Gil Valle teknika me laps, qymyr, akuarel, shënues dhe bojë. Me përjashtim të Ujku në muzg, e cila mori pjesë në një ekspozitë në grup, pjesa tjetër janë të pabotuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.